'Toezicht op banken prioriteit' economie 113 Wajongers zijn onzichtbaar gceptie Minister op bezoek bij NedCar Steeds afhankelijker van telecom Family Adventure Willingen woensdag 27 juni 2012 Europese leiders staan opnieuw voor 'cruciale' top De regeringsleiders komen morgen en vrijdag bijeen om de eurocrisis te bestrij den. Nu eerst het bankentoe- zicht regelen, zegt CDA'er Corien Wortmann. door onze correspondent Hans de Bruijn De Europese leiders moe ten op hun top eind de ze week besluiten tot verscherpt toezicht op de grote banken in de EU. Nu er eindelijk duidelijke regels zijn waaraan de lidstaten zich moeten houden, is de andere pijler van het financiële stelsel aan de beurt. „Alles staat en valt met het ver trouwen daarin", zegt Corien Wortmann-Kool. Een streng cen traal Europees bankentoezicht kan volgens de CDA-europarlementa- riër helpen de financiële markten te kalmeren. „Het moet volstrekt transparant zijn hoe de grote sys- teembanken er voor staan." Daartoe moeten de bevoegdheden van de Europese Bankenautoriteit (EBA) worden uitgebreid. „De laat ste tijd hebben we gezien dat die bevoegdheden onvoldoende wa ren." Zij noemt als voorbeeld de Frans-Belgische Dexia-bank, die een ruime voldoende kreeg in de zogeheten 'stresstest' van de EBA, maar een week later over de kop ging. Dat kon omdat Frankrijk met succes de blootstelling van zijn banken aan staatsobligaties van zwakke landen buiten de test hield. „Dat mag niet meer gebeu ren." Wortmann-Kool is in het Eu ropees parlement een kopstuk als het gaat om Europese wetgeving over meer financieel toezicht. Zij was de eerste onderhandelaar van het parlement met de lidstaten over het 'sixpack', het omvangrijke pakket maatregelen dat de eurolan den er toe verplicht hun begro tingsbeleid voortaan aan Europese controle te onderwerpen. En dat werkt al, zegt zij. „De regeringsleiders zullen op de top voor het eerst de soms vergaan de aanbevelingen van de Europese Commissie aan de individuele lid staten ongewijzigd overnemen. Dat geeft vertrouwen", aldus Wort mann. „Nu moeten de lidstaten koers houden en doen waartoe zij zich hebben verbonden." En ver volgens voorkomen dat de banken- sector, waar het water tot de lip pen staat, ten onder gaat. Een volwaardige 'bankenunie' - het nieuwe toverwoord in Brussel - met een Europees depositogaran tiestelsel, het onderling opvangen van omvallende banken en Euro pees ingrijpen in het bestuur van in problemen verkerende banken, is volgens Wortmann voor later. Net als de veelgehoorde plei dooien voor euro-obligaties en het afdekken van de staatsschuld van zwakke landen. Na elke Europese top, waar steeds weer nieuwe belangrijke besluiten worden genomen, is de euforie tel kens van korte duur. „Ik krijg soms het gevoel dat de markten minder geloven in het Eu ropese model dan de feiten recht vaardigen. Zij kijken alleen naar de brandhaarden, maar zien niet dat Ierland en Portugal inmiddels goed bezig zijn orde op zaken te stellen." Meer macht Europa is inzet van eurotop Europa moet de eurolanden kun nen dwingen hun begrotingen aan te passen, als die niet sporen met afgesproken Europese richtlijnen. Ook moet er meer Europees toe zicht op de banken komen. Dat staat in een plan voor versterking van de eurozone waar over de EU-regeringsleiders zich op hun top in Brussel zullen bui gen. Volgens voorzitter Herman Van Rompuy (Europese Raad) gaat het om 'bouwstenen' en nog geen blauwdruk. Kenmerk is een nog grotere greep van Europa op het fmancieel-eco- nomisch beleid van de lidstaten en hun bankensector. AMERSFOORT - Bedrijven die com municatieverbindingen leveren moeten voortaan bij storing bewij zen dat voorzorgsmaatregelen zijn genomen om de gevolgen zo snel mogelijk te verhelpen. Dat stelt het Agentschap Telecom, dat toeziet op de telecommunica tie en het gebruik van etherfre quenties in Nederland. Volgens het Agentschap Telecom worden we steeds afhankelijker en kwetsbaarder van internet via wifi of mobiele telefonie omdat er steeds1 meer gebruik van wordt ge maakt. BORN - Demissionair minister van Economische Zaken Maxime Verhagen (midden) en NedCar-directeur Joost Govaarts (tweede van rechts) tijdens een bezoek aan autofabriek NedCar. Verhagen was 'voorzichtig optimis tisch' over een eventuele overname met behoud van ba nen. Het Eindhovense bedrijf VDL heeft nog een 'klein maandje' nodig om tot een besluit over een overname te komen. foto Marcel van Hoorn/ANP &&5S9S(&5B5Ge&SCZger< door Maurice Wilbrink UTRECHT - Er zijn 200.000 Wajon gers, jongeren met een arbeidsbe- perking, maar ze zijn vrijwel on vindbaar voor een werkgever die een baan voor hen heeft. Dat raad sel heeft CNV Jongeren-voorzitter IJmert Muilwijk laten uitzoeken. „Wat blijkt: de Wajongers zijn niet zichtbaar. Een werkgever die niet in zijn persoonlijke netwerk zoekt, kijkt op internet en daar heeft de ze groep jongeren nauwelijks eni ge presentie." Dit is het vertrek punt voor 'De Realisten': een nieuw initiatief om jongeren met een lichamelijke of geestelijke han dicap aan te moedigen zichtbaar der te worden. Muilwijk: „Deze groep mensen wordt in hun leven niet erg aangespoord om zelf initia tief te nemen. Er wordt altijd voor hen gezorgd en gedacht, maar werk komt niet naar hen toe. Ze moeten zichzelf beter kunnen ver kopen op de arbeidsmarkt." Bij De Realisten, dat dinsdagmid dag officieel is gelanceerd en wordt ondersteund door de werk- geversorganisatiës, worden de Wa jongers aangespoord een eerlijk en realistisch beeld te geven van hun capaciteiten. Werkgevers willen een praktisch beeld, ze hebben het nodig om vast te stellen of iemand geschikt is voor het werk. En dat werk is er: in tientallen cao's heb ben de werkgevers vorig jaar afge sproken dat ze banen beschikbaar stellen voor jongeren met een 'vlekje'. Wmvm ëmmm 5"- of &-daag£e> f\Aor& Saterland Een avontuurlijke vakantie dicht bij huis! Onder leiding van het Ne derlandstalige ANWB-animatie- team wordt er een gevarieerd activiteitenprogramma georgani seerd voor het nele gezin. Uw verblijf Het Sauerland Stern Hotel is een hotel met ongekende mogelijkheden. Er zijn vele faciliteiten, om'te sporten, te eten en te spelen. Het hotel ligt aan de voet van de ca. 837 m hoge Ettelsberg, op ca. 300 m van het gezellige centrum van Willin gen. In het notel zijn diverse restaurants, een dagbar, fitnessruimte, wellnesscen- trum met massages en beautybehandelin gen lift, wifi-internet bowling- en kegelbanen, discotheek, speelruimte en een binnenzwembad met sauna. Ook heeft u toegang tot het lagunezwembad, dat direct naast het hotel ligt. Informatie Reserveringen /fêS www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900 - 365 65 65 (20 cpm, max 10,- per gesprek) met zoek boekcode 98550 More Inclusive Duitsland zoek boekcode 98550 Inbegrepen 4 of 7x overnachting en ontbijt 4 of 7x diner met kinderbuffet gebruik lagunezwembad Willin gen en buitenzwembad Usseln 3 of 6 dagen activiteitenpro gramma ind. avondactiviteiten begeleide wandel- en mountainbiketochten korting op o.a. mountainbike- huur, kegelen en kanoën 30% korting op entree Fort Fun gratis SauerlandCard gebruik overdekt speelparadijs Prijzen 30/06-13/07 14/07-10/08 11/08-24/08 Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reser- veringskosten, toeristenbelasting en kosten calamiteïtenfonds. v daar al 'nS ^we-e-sf? A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13