Reis hoeft niet veel te kosten als je creatief bent en durft 'In het huidige economische klimaat zetten de reisbureaus weinig nieuwe dingen uit' II Simone van den Berk van reisorganisatie TUI woensdag 27 juni 2012 Wie weinig heeft te besteden maar toch op vakantie wil, moet creatief zijn. Het is een kwestie van goed kiezen en flexibel zijn. En er is een beet je moed voor nodig. door Lennart Hofman Buiten het hoofdseizoen en de weekends zijn vliegtickets soms spotgoedkoop. Om de goedkope van de dure tickets te onderschei den, is het belangrijk de vertrektij den en de bestemmingen van prijsvechters goed te vergelijken en zo vroeg mogelijk te boeken. Vaak zijn twee enkeltjes vanaf verschillende luchthavens goedkoper dan een retourtje. Vlie gen vanaf Eindhoven, maar terugkeren naar Maastricht kan tientallen euro's schelen. Soms is een vliegticket inclusief overnachting in een hotel ook goedkoper dan zonder overnachting. Reisorganisaties kopen immers groter in en be dingen zo kortingen. Wie zelf wil bepalen wat een reis kost, doet een bod via de steeds populairder wordende internetsite Vakantieveilingen.nl. „We veilen duizenden vakanties per dag. En het worden er ieder jaar meer", laat een medewerker we ten. Het idee is simpel: je doet een bod, vanaf één euro, waarna het afwachten is of iemand het overtreft. Zo niet, dan blijft er mogelijk zelfs geld over om het te vieren. Liften betekent vaak nog steeds gratis vervoer. Dat de veelal jeugdige gelukszoekers met- hun gekreukte kartonnen bordjes met over het alge meen zuidelijk gelegen bestemmingen uit het straatbeeld zijn verdwenen, betekent niet dat de concurrentie verdwenen is. Veel lifters vin den elkaar tegenwoordig op het internet. Hier valt ook voordeel te behalen voor de vakantie ganger die liever met de eigen auto op pad gaat. Zo zijn lifters vaak bereid mee te betalen aan benzinekosten en tolgeld. Reizen met de trein binnen Europa is duur. Ei genlijk is alleen een interrailticket voor reizi gers onder de 25 jaar nog betaalbaar. Een maand onbeperkt treinen door Europa kost 422 euro voor de jongeren, 638 euro voor vol wassenen. Let wel: steden zijn overwegend duur en koken met campinggas op een perron wekt de woede van agenten, met mogelijk boe tes tot gevolg. Eenmaal aangekomen op de plaats van bestem ming wacht een nieuwe kostenpost: het ver blijf Maar ook hier hoeft de toerist niet failliet te gaan. Egypte, Tunesië en Griekenland zijn prachtige landen met uitstekende toeristische faciliteiten, die dankzij de huidige chaos vaak erg goedkoop zijn. „Hotels zijn absoluut een stuk goedkoper. Dit scheelt soms wel een paar honderd euro per persoon per vakantie", laat Dick Gussen van reisorganisatie Corendon weten. Sinds afgelo pen winter durven steeds meer vakantiegan gers het weer aan om naar Egypte op vakantie te gaan. Gussen: „We staan continu in contact met Egypte. Het is er veilig, vooral in de bad plaatsen." Wie tijdens de vakantie liever zo ver mogelijk van crisislanden verwijderd blijft, kan zijn wo ning tijdelijk verhuren of te ruil aanbieden. Ge zelliger is gratis een weekje doorbrengen op ie mands bank. Je vindt talloze aanbieders van over de hele wereld op de internetsite couch- surfmg.org. Voorwaarde wanneer je ergens overnacht, is dat je zelf ook een slaapplek ter beschikking stelt wanneer je weer thuis bent. Voor mensen die niet graag stilzitten tijdens de vakantie is 'Wwoof en' een goede en goed kope optie. 'Wwoof staat voor 'world wide working on organic farms', oftewel werken op een biologische boerderij tegen kost en inwo ning. In dezelfde idyllische categorie valt paalkampe- ren. Gratis legaal wildkamperen in een straal van tien meter rond een paal in de Nederland se bossen. Echt wildkamperen is natuurlijk ook goed koop, maar in de meeste Europese landen ver boden. In Noorwegen, Zweden, Finland, Tur kije en Schotland is het onder voorwaarden toegestaan en na toestemming van de grondei genaar loop je ook in andere landen weinig ge vaar. Behalve in Kroatië. Daar worden wild- kampeerders gewaarschuwd voor landmijnen langs de weg. Mensen die kunnen aantonen helemaal niets meer te besteden te hebben en al jaren niet op vakantie zijn geweest, doen er goed aan con tact op te nemen met stichting De Vakantie- bank. „We streven dit jaar 600 gezinnen gratis op vakantie te sturen. Op dit moment zijn pas 450 vakanties vergeven", laat Alie Elzinga van De Vakantiebank weten. In de meeste gevallen geldt dat vervoer zelf moet worden geregeld. Maar dan is liften weer een optie. cent minder verkocht, maar toch gaan er nog hordes Nederlanders naar toe, vooral naar de eilanden Kreta en Kos. Het Griekse Ver keersbureau is een last minu- te-campagne begonnen om twijfe laars over de streep te trekken. Door de crisis worden all-inclusive bestemmingen steeds populairder, zoals de megaresorts in Turkije met restaurants, zwemparadijzen en entertainment. Van den Berk: „Bij zo'n all-in vakantie weet je van tevoren al bijna precies wat je uitgeeft, ook aan eten en drinken." Volgens ANWB-woordvoerder Markus van Tol spelen landen als Oostenrijk en Italië nu ook in op die trend. De ANWB, die dit jaarlijks samen met de overkoepelende vereniging van reisorganisaties ANVR peilin gen houdt, schat dat zo'n drie mil joen Nederlanders in eigen land vakantie houden. Een trend die zich onder invloed van de econo mie en oplopende werkloosheid de komende jaren zal voortzetten, verwacht het ING Economisch Bu reau. Volgens het Nederlands Bu reau voor Toerisme en Congressen NBTC gaan deze zomer 400.000 Nederlanders minder op vakantie dan vorig jaar. Maar dat waren de plannen vóór Oranje uit het EK werd gekieperd en vóór het weer Nederland in een algehele depres sie stortte. Vakantiewebsites Vakantieveilingen.nl Bieden op vakanties vanaf 1 euro. De bieder met het hoogste bod op het laatste moment wint de veiling. Devakantiebank.nl Stichting die gratis vakanties weggeeft aan mensen zonder geld die er langdurig niet tussenuit zijn geweest. Craigslist.org Zowel woningruil als verhuur. Ook voor (studenten)kamers. Huizenruil.com Woningen uit 150 landen te ruil aangeboden. Lidmaatschap kost 7,95 per maand. Couchsurfing.org Online gemeenschap met miljoenen leden die gratis slaapplaatsen aanbieden. Als je er gens gratis overnacht, moet je zelf ook een slaapplek ter beschikking stellen wanneer je weer thuis bent. Wwoof.org Werken voor kost en inwoning op biologische boerderijen wereldwijd. Wildkamperen.nl/wiki/Paalkampeerterrein Primitieve gratis campings van Staatsbosbeheer. Maximale verblijfsduur is 72 uur. Hitchhikers.org Vraag en aanbod van lifters. Nederlands.interrailnet.com Een van tevoren overeengekomen tijd reizen met de trein door Europa te gen een vast bedrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11