Queen' schudt hand IRA prominent NU 250 INRUIL Lonesome George sleet zijn dagen alleen - - 9 Zeker 24 doden Midzomerfeesten in Scandinavië Bon voor een gratis brochure dinsdag 26 juni 2012 5S5;ftS543B»SSB Historisch bezoek aan Noord-Ierland van koningin in kader ambtsjubileum Maandenlang dubde Sin Féin over de vraag of hun voorman de hand mocht schudden van de (voormalige) vijand; koningin Elizabeth II. door onze correspondent Mario DanneeJs Groot-B rittannië en Ier land kijken vol span ning uit naar het histori sche bezoek van konin gin Elizabeth II (86) aan Noord- Ierland. De 'Queen' komt in Belfast voor het eerst oog in oog te staan met een voorman van het IRA, en zal Martin McGuinness zelfs de hand schudden. Voor bei de partijen een grote opoffering, maar ook een symbolische bezege ling van het vredesakkoord. Doet-ie 't of doet-ie 't niet: dé handdruk hield Noord-Ierland maandenlang in de ban. Pas vrij dag stemde de partijtop van Sinn Féin ermee in dat vicepremier Mar tin McGuinness (62) de hand zal schudden van de Britse koningin, wier zestigjarig jubileum de ko mende twee dagen in Noord-Ier land wordt gevierd. Sinn Féin is de partij die is opgestaan uit het IRA, dat tijdens de Noord-Ierse burger oorlog onder het bevel stond van McGuinness en Gerry Adams. Hun gewapende strijd tegen de Britse bezetter' kostte het leven aan zo'n 630 mensen, waaronder Lord Mountbatten, de oom van Elizabeths man prins Philip en de mentor van hun zoon Charles. Ook sinds het vredesakkoord van 1998 hebben Sinn Féin-politici steevast geweigerd leden van de ko ninklijke familie, die zij als sym bool van het Britse bestuur in Noord-Ierland verketteren, te ont moeten. Toen de vorstin vorig jaar een historisch staatsbezoek bracht aan de Ierse Republiek, het eerste van een Britse monarch sinds de onafhankelijkheid van het land, bleef Sinn Féin nog afwezig. Gerry Adams zei vrijdag dat de toe spraak van de 'Queen' aan het staatsbanket in Dublin echter een keerpunt was. Elizabeth betreurde het 'troebele verleden' en erkende grootmoedig: „Sommige zaken hadden anders kunnen verlopen en andere zaken hadden helemaal nooit mogen gebeuren." Sinn Féin meent dat het nu aan hen is om een gebaar van verzoe ning te stellen. „Het is het juiste signaal op het juiste moment", zegt Adams, die erkent dat het voor de vorstin geen gemakkelijke taak zal zijn. Het is voor het eerst in een halve eeuw dat een bezoek van het vorstenhuis aan Noord-Ier- land vooraf wordt aangekondigd. Normaal worden die visites om veiligheidsredenen geheim gehou den en pas bekendgemaakt als de koninklijke bezoeker al in Belfast is geland. Voor het diamanten jubi leum van de vorstin wordt een uit zondering gemaakt. De politie zegt er 'genoeg vertrouwen' in te hebben dat het bezoek zonder ter reurdreiging zal verlopen. Maar liefst 22.000 Noord-Ieren zijn geïnviteerd om een tuinfeest bij te wonen bij Stormont, het par lement in Belfast. Naast tiendui zend officiële gasten, gingen nog eens twaalfduizend tickets die on der de bevolking werden verloot binnen zes minuten de deur uit. STOCKHOLM - Het zogeheten Mid- zomerweekeinde heeft in Scan dinavië aan minstens 24 mensen het leven gekost. Dat bleek maan dag uit de gegevens van de Zweed se, Noorse en Finse hulpdiensten. De meeste slachtoffers vielen in Finland: vijf mensen bij verkeers ongelukken, twee bij branden, ne gen Finnen verdronken en een per soon werd overreden door een grasmaaier. In Noorwegen kwamen zondag vermoedelijk vier Polen om bij een bootongeluk bij Stavanger, al zoeken hulpdiensten nog naar de lichamen van drie van hen. Zwe den meldde een relatief kalm Mid- zomerweekeinde. Bij meerdere on gelukken stierven 'slechts' twee mensen, een kwart van het gemid delde in de afgelopen 12 jaar. Ook overleed een 23-jarige Zweed na een zware mishandeling tijdens een Midzomerfeest in de buurt van Malmö. door onze correspondent Jan-Albert Hootsen MEXICO-STAD - Gelukkig dat hij over een stevig schild beschikte, want de last die hij droeg was zwaar: decennialang was hij het zeldzaamste dier ter wereld. Hij was de enige en de laatste in zijn soort. Lonesome George, de enige overgebleven reuzenschildpad van ondersoort Geochelone abigdoniis is dood. Zijn verzorger vond hem afgelopen weekeinde levenloos. In 1972 werd hij ontdekt op het ei landje Pinta, een van de Galapagos Eilanden op duizend kilometer af stand van de kust van Ecuador. Hijjwas de enige van zijn soort die nog levend werd aangetroffen. Meteen probeerden de weten schappers hem met andere schild padden te laten paren, maar het lukte nooit. Zo leek George voorbe stemd voor een solitair bestaan, maar bezoekers van de eilanden verdrongen elkaar om hem te zien. Hij was een van de belangrijkste at tracties in Galapagos. Jaarlijks ko men er bijna 200.000 toeristen naar de eilanden, waar Charles Darwin in de negentiende eeuw de vinken verzamelde die hem in spireerden tot zijn evolutietheorie. George was symbool van de fragili teit van de natuur op Galapagos; toen hij werd gevonden, waren er nog maar 3000 reuzenschildpad- den over. Dankzij een fokprogram- ma zijn dat er nu twintigduizend. Voor George was het te laat. Een geschikte partner werd nooit meer gevonden en zijn eigen ondersoort kon niet meer worden gered van de ondergang. George was meer dan honderd jaar oud. Niet echt oud voor een schildpad. zie onze website:buitenland Veel toeristen kwamen speciaal voor Lonesome George Specialist In lekker zitten Gratis brochure? 0341 - 26 06 76 www.prominent.nu Er is geen mooiere dag dan een dag die eindigt in een relaxfauteuil van Prominent. Zak onderuit in een fauteuil die altijd begrijpt hoe u j|i m wilt zitten. Heerlijk! Wat ons betreft, hebt u zo'n fauteuil dubbel en dwars verdiend. Ruil uw oude zitmeubel in, dan krijgt u maar liefst 250,- retour voor uw oude stoel of 500,- voor uw oude bank!' Kom langs van 25 t/m 30 juni óf bel 0341 - 26 06 76 voor een vrijblijvende afspraak bij u thuis. fCl&in of op ooi? Altijd ccn favt&vi I op utv maai jf-maaftil Thuis vrijblijvend proefzitten? Bel 0341 - 26 06 76 Hebt u geen vervoert Kijk en vergelijk gewoon thuisl Bel 0341 - 26 06 76. Onze adviseur komt langs met een aantal fauteuils en geeft meteen maatwerkadvies. Elke demonstratie is gratis én vrijblijvend. In vier eenvoudig stappen. Bel direct De adviseur 0341 - 26 06 76 komt met 4 en maak een modellen bij afspraak u thuis Kies op uw gemak de fauteuil die bi u past 'Precies de goede stoel.' 'Lekker hoor zo'n nieuwe Prominent stoel! ik kan nu heerlijk relaxen, op mijn oude stoel zat ik namelijk niet goed meer. Ik ben keurig geholpen door de vrouwelijke verkoper, ze heeft mij precies de goede stoel geadviseerd.' Bezoek een winkel bij u in de buurt SS Gratis brochure? Bel nu en vraag de gratis brochure aan om onze collectie te bekijken. 0341 - 26 06 76 JA, stuur mij de gratis uitgebreide zitcomfort brochure. Naam Dhr Adres Postcode Plaats 1 Telefoon. E-mail Q wk2£ O Zonder postzegel opsturen naar Prominent, Antw. nr. 707.8070 WB Nunspeet Geldig bij aanschaf van een fauteuil of bank op maat. Niet geldig i.c.m. andere acties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9