Weer fraude door wetenschapper 61 binnenland 'Problemen bij NS kleiner' Kabinet vecht uitspraak over stage illegaal aan Professor Smeesters van de Erasmus Universiteit nam het niet zo nauw met zijn onderzoek. Gegevens die niet in zijn kraam pasten, gooide hij soms weg. Een nieuwe rel is geboren. dinsdag 26 juni 2012 Voor de derde keer binnen een jaar moet een vooraan staand onderzoeker opstap pen nadat hij met gegevens knoeide. „Voor de hele we tenschap is dit schadelijk." door Bjinse Dankert Opnieuw is een hoogle raar opgestapt omdat hij bleek te rommelen met zijn wetenschap pelijke gegevens. Gisteren werd be kend dat gedragsonderzoeker Dirk Smeesters aan de Erasmus. Univer siteit Rotterdam vorige week al zijn ontslag heeft ingediend. Maan dag Gegevens die de voormalige hoogleraar gebruikte zijn door hem opzettelijk aangepast. Op de ze manier werd het resultaat be reikt dat hij hoopte aan te tonen. Of dit ook de reden van zijn ont slag is, wilde de universiteit maan dag niet bevestigen. Door de fraude komen direct twee van Smeesters' publicaties te ver vallen. Ook een manuscript dat-al aan een wetenschappelijk tijd schrift was aangeboden, wordt nu door de universiteit ingetrokken. Bij de totstandkoming van de arti kelen zou er volgens de universi teit sprake geweest zijn van 'hande len in strijd met de wetenschappe lijke integriteit'. „Heel erg", reageert onderzoeker Gé Backus, hoofd van de afdeling Consument en Gedrag bij het land- bouweconomisch instituut LEI van Wageningen Universiteit. Bac kus is een van de weinige gedrags wetenschappers die publiekelijk wil reageren op de bekendmaking; veel onderzoekers houden de boot af of verwijzen naar de universi teit in Rotterdam. Volgens Backus heeft de schade veel meer impact dan enkel op Smeesters zelf „Ook zijn directe omgeving, onderzoekers en pro movendi, komen hierdoor in kwaad daglicht te staan. En ook voor de gehele wetenschap is dit schadelijk." Hans Clevers, de recent aangetre den president van de Koninklijke Nederlandse Akademie van We tenschappen, noemt de kwestie 'voor wetenschap in het algemeen heel slecht'. „Smeesters heeft gege vens weggegooid en dat in zijn arti kelen niet opgeschreven. Ook al zouden zijn bevindingen ldoppen, deze manier van handelen wordt beschouwd als fraude." Smeesters werd bekend met zijn onderzoek naar effecten van recla me en het koopgedrag van men sen. Zo zorgde hij enkele jaren ge leden voor ophef door zijn bevin dingen waaruit bleek dat mensen die aan de de dood denken meer gaan snoepen. Ook onderzocht hij de effecten van de kleuren rood en blauw op menselijk gedrag. Een artikel van dat onderzoek is nu verdacht, en wordt ingetrokken. Een onderzoekscommissie van drie professoren die het werk van Smeesters de afgelopen tijd tegen het licht hield, haalt hard uit in haar rapport. Volgens de commis sie zijn sommige uitkomsten van de onderzoeker 'uiterst onwaar schijnlijk'.. Daardoor heeft de com missie 'geen vertrouwen in de we tenschappelijke integriteit van de resultaten', zo heet het. Wat zeker niet heeft geholpen, zegt Clevers, is dat Smeesters vrij wel alle controle had over hoe zijn gegevens tot stand kwamen. Clevers: „Dat is ook niet gebruike lijk. Normaal komen die tot stand in samenwerking met mede-on derzoekers." Het is de derde keer binnen een jaar dat vooraanstaande weten schappers opstappen nadat zij wa ren betrapt op het aanpassen van hun eigen onderzoeksgegevens. Afgelopen november vertrok de Rotterdamse internist Don Polder mans toen bleek dat hij gegevens had verzonnen. De grootste ophef ontstond vorig jaar over het weten schappelijk bedrog van Diederik Stapel, net als Smeesters «en ge dragsonderzoeker. De omvang van de fraude van Sta pel is zó groot dat deze nog steeds niet volledig in kaart is gebracht. Tientallen artikelen zijn al terugge trokken en het onderzoek loopt nog steeds. Wel zijn er verschillen met de affai re rond Smeesters. Backus bena drukt dat de fraude van Smeesters aan het licht kwam door een kriti sche wetenschapper. Hij vond de gepresenteerde resultaten 'te mooi om waar te zijn'. „Het toont aan dat wetenschap ook zichzelf kan corrigeren." Volgens KNAW-president Clevers is het niet zo dat er nu ineens meer wordt gefraudeerd. „Zolang als de wetenschap bestaat, zijn er mensen die het niet zo nauw ne men met de regels." Clevers: „Dat er fraude is gepleegd is uiteraard zeer slecht. Maar hoe de fraude aan het licht is geko men, dat is volgens het boekje ge daan. Universiteiten hebben hun procedures aangepast waardoor fraude sneller zichtbaar kan wor den - dat komt echt door de affai re Stapel." zie onze website:binnenland Hoogleraar 'masseerde' de cijfers als de uitkomst niet beviel DEN HAAG - Het kabinet gaat in be roep tegen een uitspraak van de rechtbank in Den Haag die in een zaak bepaalde dat een illegale leer ling van 2i recht heeft op een sta ge. Minister Henk Kamp (Sociale Zaken) vindt dat een illegaal die op het mbo zit, geen stage mag lo pen omdat dat in zijn ogen arbeid is en geen onderwijs. En illegalen mogen in ons land niet werken. Kamp kwam erover "in botsing met de Amsterdamse wethouder Lodewijk Asscher, die vindt dat stages wel bij het onderwijs horen en illegalen hebben zo lang zè in Nederland zijn recht op onder wijs. Het kabinet vindt dat de rech ter in de zaak van de 21-jarige mbo' er het recht op onderwijs te ruim uitlegt. Naar schatting zijn er onge- veer 500 illegalen onder de 18 jaar die mbo-stages lopen en meer dan 1.000 volwassen illegalen die een stage lopen. Er kunnen boetes worden opge legd als illegale stagiaires actief zijn. Het kabinet dreigde Amster dam eerder ook met die sanctie. Afgesproken is echter om daar, hangende het het hoger beroep, voorlopig van af te zien, zo laten Kamp en minister Van Bijsterveldt (Onderwijs) weten. DEN HAAG - Als de bliksem twee jaar geleden bij Utrecht Centraal station was ingeslagen zoals vorige week maandag, dan had dat in de hele Randstad tot problemen ge leid. Doordat de storing werd geï soleerd, gebeurde dat nu niet. Dat schreef minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastructuur) maan dag aan de Tweede Kamer. „Door Utrecht te vermijden, was de rest van Nederland op 18 juni in princi pe bereikbaar per trein, zij het met een omweg en bijbehorende ver traging", aldus Schultz. De plaats van de storing kon verder snel wor den vastgesteld doordat spoorbe- heerder ProRail een nieuw mel dingssysteem heeft. Schultz schrijft ook in de brief dat het op 18 juni niet mogelijk was om de volledige dienstregeling sneller op te starten dan door de NS werd gedaan. De bliksem sloeg om 07.51 uur in, om 09.49 uur was de storing verholpen en om 15.33 uur reden alle treinen weer. Het opstarten ging wel sneller dan tij dens de problemen met het win terweer vorig jaar. Het afhandelen van storingen lijkt dus beter te gaan, maar het gaat nog niet goed genoeg. Vooral op de communicatie met reizigers heeft Schultz nog wel iets aan te merken. „Bij een ernstige versto ring is het niet mogelijk om di rect exacte actuele reisinformatie te geven", schrijft ze. Schultz wil dat de NS sneller en transparanter gaat communiceren over de vertra gingen, de oorzaak van de proble men en de verwachte hersteltij d. Schultz benadrukt in de brief dat de grenzen van het Nederlandse spoorsysteem zijn bereikt. Daar door is het netwerk kwetsbaar voor verstoringen. Ze hoopt de ko mende jaren met de NS en Pro- Rail verbeteringen door te voeren die de betrouwbaarheid van het spoor verbeteren. Door de blikseminslag op 18 juni tussen Amsterdam en Utrecht was het niet mogelijk de seinen en wis sels te bedienen. Monteurs kon den pas na het onweer aan de slag. Desiderius Erasmus (1469-1536) ziet zijn naam én beeltenis voortleven aan de universiteit waar de frauderende professor Smeesters aan verbonden was. In zijn 'Lof der zotheid' dreef de humanist de spot met menselijke zwakheden. De grootste menselijke deugden waren volgens hem evenwich tigheid, mildheid, verdraagzaamheid en eerlijkheid, foto Koen van Weel/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6