Delta wil investeren in centrale en data (sweet life I Geen tijd voor school, helaas Brugge meest leefbaar 22 zeeland dinsdag 26 juni 2012 Energiebedrijf heeft voor ombouw subsidie nodig uit Den Haag Er wordt een ultieme poging ge daan om de kolencentrale in Vlis- singen open te houden. Door er een volledige biomassacentraie van te maken, moet die nog tien jaar meekunnen. Maar dan moet Den Haag er in tien jaar tijd wel een miljard euro bijleggen. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta onderzoekt of de kolencentrale in Vlissingen-Oost volledig kan wor den omgebouwd tot een biomassa centrale. Ook bekijkt het of het een groot nieuw datacentrum kan bouwen. Daar kunnen bijvoor beeld gemeenten hun computerge gevens opslaan. Dat bleek maandag tijdens een aandeelhoudersvergadering van Delta. Door negatieve marktont wikkelingen wordt de kolencentra le na 2013 verliesgevend. Daarom staat de kolencentrale op de nomi natie om per 1 januari 2016 te wor den gesloten. Technisch kan de centrale worden omgebouwd tot een biomassacentrale. „Maar het is bij het huidige overheidsbeleid en de lage stroomprijzen niet renda bel", zegt financieel-directeur Frank Verhagen van Delta. Toch bekijkt Delta de mogelijkheden. Verhagen: „Na ombouw levert de centrale net zoveel stroom als 88 windmolenparken op land. Het bouwen van zulke parken vergt veel tijd en levert veel verzet op. Terwijl de kolencentrale in een jaar tijd is omgebouwd. Bovendien past dit in het plan voor een Zeeuwse 'biobased economy' en zijn er geen kosten voor aanslui ting op elektriciteitsnet." Ombouw kost 150 miljoen euro. De centrale draait dan op houtpal lets. Die moeten zowel droog wor den opgeslagen als via overkapte transportbanden naar de centrale worden vervoerd. Vergruizers zor gen dat het hout efficiënt kan ver branden. Ook moeten maatrege len worden genomen zodat de cen trale nog tien jaar meekan. Er is één probleem: de biomassacentra le is niet rendabel. Er moet (flink) geld bij. Verhagen: „We hebben een subsidie van 1 miljard euro no dig voor tien jaar. We praten daar over met het ministerie van Econo mische Zaken, Landbouw en Inno vatie. Overigens: we hebben geke- KOOP T/M DO OP SWEETDEAL.NL WOENSDAG 27 JUNI T/M DONDERDAG 28 JUNI Green Tiger is verfrissende ijsthee met een hoge dosering gezonde groene thee. leder glas bevat evenveel actieve stoffen als een hele liter traditionele groene thee. Zo blijf je fi t, zo blijf je energiek. Kies voor jezelf, voor een gezond leven! Nu 6 verpakkingen Green Tiger Iced Tea met 54% korting. WOENSDAG 27 JUNI T/M DONDERDAG 28 JUNI Wil je er even tussenuit? Vertrek voor een week in een Beaufort, in de prachtige regio Mullerthal in Luxemburg! Je verblijft in een luxe ingerichte 5-persoons bungalowtent. De bungalowtenten zijn compleet ingericht met een keukenblok, koelkast, tafel, 4 kuip- en 2 relaxstoelen. Nu maar 175,- per bungalowtent! ken naar tussenoplossingen (een combinatie van kolen en biomas sa), maar die zijn allemaal duur der. Het is óf sluiten óf volledig ombouwen." Delta-directeur Rob Frohn: „In de lucht houden van de centrale heeft de voorkeur." Tijdens de vergadering werd ook duidelijk dat Delta de bouw van een datacentrum onderzoekt. In juli spreekt ze daarover met geïnte resseerde partijen. „We hebben al datacentra voor Zeeland net en het hosten van websites voor bedrij ven in Kamperland en in Goes. We zien dat bijvoorbeeld gemeen ten worstelen met de vraag of ze computerdata zelf moeten opslaan of dat ze dat moeten uitbesteden. De behoefte om data op te slaan neemt alleen maar toe. Het idee is dat wij een datacentrum bouwen, waar bijvoorbeeld gemeenten en het waterschap hun gegevens kun nen opslaan. Ook de Hogeschool Zeeland heeft interesse getoond. Het uitgangspunt is dat het data centrum kostenneutraal moet zijn voor de aandeelhouders. Eventue le winst vloeit naar hen terug." Waar het centrum zou moeten ko men wordt pas bepaald als de knoop is doorgehakt. Waar eerder het halve ouderbestand op de stoep stond om te helpen op basis scholen, druppelen de aan biedingen nu nog maar mondjesmaat binnen. door Matthanja Schipper Voor de Vlissingse Schoolvereniging (VSV) staan na de zo mer geen verkeersbri- gadiers meer. Direc teur Piet Nagtegaal ziet het met le de ogen aan: „Er moet brood op de plank komen, dus ouders heb ben helaas minder tijd om op school te helpen." Doordat in steeds meer gezinnen beide ouders werken, neemt het aantal vrijwilligers op basisscholen af Bij schoolreisjes en andere fees telijke gebeurtenissen staan ouders nog steeds in de rij, maar dat ligt anders bij taken die herhaaldelijk terugkomen, zoals bestuurstaken en brigadieren. Nagtegaal: „Voor korte projecten hebben we ouders genoeg, maar taken die een groter beslag leggen op de agenda kun nen mensen niet meer inplan nen." De verkeersbrigadiers, die nu nog vier keer per dag voor de school staan, moesten elke week mini maal één keer opdraven. „Onvol doende mensen hebben hier tijd voor. Daarom hebben we straks he lemaal geen verkeersbrigadiers meer." De school maakt dankbaar gebruik van de helpende hand van Ton Kesteloo: de fulltime vrijwilli ger van de school. Zulke mensen zijn goud waard voor scholen, maar zijn helaas schaars. In Zeeuws-Vlaanderen zegt Ge rard Langeraert van Scholengroep Leertij (vereniging van 29 basis scholen in de gemeenten Hulst en Temeuzen): „Het is vaak moeilijk om ouders te vinden. De taken moeten nu onderling verdeeld worden onder de leerkrachten." Ook Langeraert benadrukt dat dit geen onwil is, maar onmacht. „Ouders willen wel, maar kunnen niet tijdens schooltijd." Moeders hebben immers ook vaak een (deeltijd)baan. Aardig is wel dat steeds meer vaders beschikbaar zijn, omdat lang niet iedereen meer van 8.00 tot 17.00 uur werkt. Op de Rooms-Katholieke Basis school Sint Bernardus in Clinge klinkt hetzelfde geluid. Plaatsver vangend directeur Petra Naessens: „Vorig jaar hebben we de sportdag bijna moeten aflassen. Er waren onvoldoende ouders die mee kon den helpen. Gelukkig boden op het laatste moment opa's, oma's en andere mensen uit het dorp hun hulp aan." Bij andere activiteiten gebeurt het ook regelmatig dat de school op an deren dan de ouders van de kinde ren een beroep moet doen om het evenement nog te laten doorgaan. „We hebben tot nu toe nog geen activiteit hoeven schrappen. Maar ik ben bang dat dit in de toekomst wel gaat gebeuren. En dat is heel jammer voor de kinderen." Op de Rooms-Katholieke Basis school Ter Doest in Graauw gaat het schoolzwemmen al regelmatig niet door. Directeur Karei Lansu ziet dat steeds meer ouders allebei werken: „Dan komt er een buur vrouw of een grooutouder in plaats van een ouder. Zo kan het ook. Maar we merken wel dat het steeds moeilijker wordt. Het schoolzwemmen kan vaak geen doorgang hebben omdat er niet ge noeg ouders beschikbaar zijn tus sen 13.00 en 15.00 uur op donder dagmiddag." In Kloosterzande gaat het op de twee basisscholen nog goed, beves tigt directeur Godfried Blake. „Het is soms lastig, maar als we de data ruim van te voren kenbaar maken, gaat het prima." f Uitzonderingen zijn er gelukkig wel. De Theo Thijssen Paauwen- burgschool in Vlissingen is zo'n uitzondering die de regel beves tigt. Directeur Rob Geljon: „We hebben hier een klimaat en cul tuur waarin helpen vanzelfspre kend is. We zijn nog ruim voor zien in ouderhulp." BRUSSEL - Brugge mag zich de meest leefbare stad van België noe men. De Waalse stad Charleroi is de minst leefbare plek. Dat is de conclusie van een maandag door consumentenorganisatie Test-Aan koop gepubliceerd onderzoek on der inwoners van Brussel en tien Vlaamse en tien Waalse steden. Brugge wordt gevolgd door de Vlaamse steden Hasselt, Leuven, Genk, Gent, Kortrijk en Mechelen. Alleen de Waalse stad Mache- en-Famenne (6) wist een plekje tussen deze Vlaamse steden te be machtigen. De bekende steden Antwerpen en Brussel komen niet in de top tien voor. De lijst wordt compleet gemaakt met de Waalse steden Wavre en Brinne-l'-Alou. In het onderzoek werden elf facto ren meegenomen om de leefbaar heid van de stad te meten. Het be langrijkste voor een aangename leefomgeving was huisvesting, ge volgd door veiligheid en criminali teit en mobiliteit. WOENSDAG 27 JUNI T/M DONDERDAG 28 JUNI Voel je zelfverzekerd en mooier dankzij de Bye Bra. Geef je borsten een liftend effect zonder gebruik te maken van bh of cosmetische chirurgie! De Bye Bra is heel dun en bevat een fl exibel zelf plakkend folie en daardoor extra handig bij kleding met een blote rug of onder een bikinitopje. Nu voor de helft van de prijs! JE KUNT ONS OOK VOLGEN OP TWITTER: ©SWEETOEALNL EN FflCEBOOK: /SWEETDEALNL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66