Mosselsector verwacht kleine oogst Sloot is ader van de polder 201 zeeland Rabobank Sluis beloont regionale initiatieven Twaalf kandidaten MVO-prijs Hulst In de serie Vrijbuiters verhalen over mensen die kiezen voor leven en werken in de buitenlucht. Vandaag: de slootbeheerder. Open Axels kampioenschap Puut van Gies Hotseknotsweg herbestraat dinsdag 26 juni 2012 Bodemmosselen vanaf 4 juli in de handel door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Het mosselseizóen be gint vrijwel zeker op woensdag 4 juli. De kwaliteit van de bodemcul- tüur lijkt goed, maar de omvang van de oogst is beperkt. Kleine oogst, hoge prijs? Nee, dat is geen' marketingpraatje, pareert voorzitter Jan Schot van de Zierik- zeese visserijvereniging Helpt El kander. „We hebben twee jaar geen zaadval gehad. Alles wat we nu oogsten, komt van de invangin- stallaties. En als je weinig zaait, zal je weinig oogsten. Zo simpel is het." Een kleine oogst dus, maar ver moedelijk wel een tijdige. Komen de maandag en dinsdag worden op de veiling in Yerseke monsters van de oogst beoordeeld op ge wicht, smaak en kleur. „Als we dan over de breedte voldoende kwaliteit hebben, kunnen we aan de vraag voldoen en dan is 4 juli de dag", legt Hans van Geesber- gen, secretaris van de producenten organisatie, uit. Vorig jaar moest de seizoenstart een week worden uitgesteld, omdat de mossels nog te klein waren. Daarvan lijkt dit jaar geen sprake. Van Geesbergen: „Ik hoor verhalen van kwekers over 28 tot 30 procent vleesge wicht per kilo op de Oosterschel- de." Maar volgens Schot valt daar voor de bemonstering van volgen- SLUIS - Het stimuleringsfonds van de Rabobank West-Zeeuws-Vlaan- deren heeft zeven regionale initia tieven met bijna 44.000 euro be loond. De dorpsvereniging Groede mag het grootste bedrag tegemoet zien, 12.500 euro. Dit geld is be stemd voor de inrichting van een zorgsteunpunt in multifunctioneel centrum 't Torentje. De dorpsvere niging Groede wil hiermee voor el kaar krijgen dat zorgvoorzienin gen als spreekuren van de huisarts en fysiotherapeut in het dorp be houden blijven. De zes andere doelen die het sti muleringsfonds heeft bedacht, de stichting Ledeltheater (10.000 euro HULST - Voor de eerste MVO-prijs van de gemeente Hulst zijn twaalf bedrijven uit de gemeente Hulst en de kem Koewacht kandidaat ge steld. MVO staat voor Maatschap pelijk Verantwoord Ondernemen. De gemeente deed in mei een op roep en bedrijven konden worden aangemeld via de website www. mvoprijs.nl. Het gaat om onderne mers die hun bedrijfsvoering af- door Hans Tabbers de week geen zinnig woord over te zeggen. „Twintig procent is rede lijk, 35 procent is het maximum. De laatste weken zijn de mossels goed gegroeid. Maar het is nog niet echt zomer en dat zou wel moeten." Van Geesbergen sluit niet uit dat er zelfs vóór 4 juli al bodemcul- tuurmossels in de handel komen. „Krijn Verwijs kweekt ze in Ier land en vorig jaar waren er zelfs Duitse mossels. Van een echte sei zoensopening is al een aantal ja ren geen sprake meer. Als er vraag is, wordt er geleverd." De Zeeuwse mosselkwekers heb ben hun belangrijkste percelen in de Waddenzee en de Oosterschel- de. Samen zijn die ongeveer zes duizend hectare groot. Van de mosseloogst (in een goed jaar 57 miljoen küo) gaat 65 pro cent naar België en wordt 15 pro cent in Nederland opgegeten. Mossels uit de hangcultuur op de Oosterschelde bij Neeltje Jans en bij Bruinisse zijn sinds 15 juni ver krijgbaar. Viskwekerij Neeltje Jans meldt een vleesgewicht van 25 tot 30 procent. Mosselrestaurants in hét Zeeuws- Vlaamse mosseldorp Philippine ge ven woensdag 4 juli samen het startsein voor het (bodem)mossel seizoen 2012-2013. Dat gebeurt in hotel Au Port met onder meer een wijnproeverij. voor de aanschaf van een filmpro jector voor 3D), Omroep Zeeland (7500 euro, voor 13-delige televisie serie over de kracht van Oostburg en omgeving), ouderraad Vorster- man van Oyenschool Aardenburg (7250 euro, voor aanleg van een na- tuurspeeltuin), voetbalvereniging Hoofdplaat (3795 euro, vervanging beglazing kantine), openbare basis school De Maatjes, Biervliet (1450 euro, voor aanschaf van speeltoe stel voor de nieuwe brede school in Biervliet, samen met De Kom- me) en wandelclub Voor de Wind (1000 euro, voor aanschaf van een tent die kan dienen als stempel post). stemmen op klimaat, samenleving en milieu. Uit de twaalf aanmel dingen nomineert een jury zes be drijven voor de MVO-prijs. Vanaf 16 juli kan iedereen via de website stemmen op de geselecteerde fir ma's. Uit de drie bedrijven met de meeste stemmen kiest de jury de winnaar. De uitreiking van de MVO-prijs is 13 november op de Hulster bedrijvendag. Een sloot is de ader van een polder. De watergan gen zijn de aorta (lichaamsslagader); het gemaal is het hart dat pompend de doorstroming ver zorgt. William Taelman (50), gebo ren en getogen in Hulst, is als kan tonnier waterbeheer verantwoor delijk voor een goed functioneren van dit bloedvatenstelsel. De pol der als menselijk lichaam. We treffen elkaar op het steun punt van het waterschap Schelde- stromen aan de Meridiaan in Hulst. William is in gesprek met een klant. Over de persoonlijke ge zondheid in het algemeen en sui kerziekte in het bijzonder. De klant heeft er sinds kort ook mee te kampen, moet spuiten, het eet patroon zorgvuldig bewaren. William hoort hem aan, geeft ad viezen, want hij is al jarenlang er varingsdeskundige als diabeet. Daarnaast heeft hij sinds vorig jaar augustus problemen met zijn nie ren, die voor negentig procent zijn uitgevallen. Dat betekent vier keer per dag spoelen, zo'n drie kwar tier. Tijdens de middagpauze gaat hij daarvoor naar huis. „Mensen praten vaak over de dingen die zij niet meer kunnen", zegt William, als de klant is vertrokken. „Het halflege glas?" „Inderdaad", beaamt hij. „Dan zeg ik: 'Denk aan de dingen die je nog wel kunt." „Het halfvolle glas." William knikt bevestigend. Zeker, hij moet rekening houden met zijn ziektes. Maar werken kan hij gelukkig sinds januari weer. Hij wil het niet missen, het geeft vol doening en energie. Hij houdt van de natuur en van de omgang met mensen. Dat komt goed uit. „Com municatie is bij waterbeheer van levensbelang. Dat vergt een goede relatie met de ingelanden, ade quaat reageren op meldingen en AXEL - Het terras van café de Boe mel in Axel staat zondag 1 juli weer in het teken van het open Axels kampioenschap Puut van Gies. De deelnemers gooien bij dit oud Axels werpspel met metalen schij ven punten bij elkaar. Scoren in de bek van de puut (kikker) levert daarbij de meeste punten op. Axe laar Bert Scheele schreef vorig jaar voor de tweede keer de titel op zijn naam. De wedstrijd om het kampioen schap Puut van Gies begint zon dag om 14.00 uur. Na afloop wordt de barbecue aan gestoken. klachten, zoals bij wateroverlast." Dat geldt ook voor illegale lozin gen. Een boer belde onlangs, dat enkele vaten met afval waren ge dumpt in een sloot langs de Bie- tenweg, tussen Clinge en Hulst. „Dan moet je onmiddellijk een kijkje nemen." De drie vaten met elk 200 liter onbekende vloeistof zijn afgevoerd naar het steunpunt, in overleg met de opsporingsamb tenaar van het waterschap. Inhoud en herkomst worden nog onder zocht „Dergelijke illegale lozingen kosten het waterschap vermo gens", verzucht William. Waarom voor dit leven gekozen? „Ik heb ongeveer twintig jaar in de metaal gezeten. Constructie- bankwerker en lasser. Wij maak ten rooimachines voor suikerbie ten. Een zwaar beroep. Het werd tijd voor wat anders, bedacht ik mij. Ik ben een echt natuurmens, ga graag met mensen om en vind het leuk dingen te regelen, te zien dat het goed draait en dat mensen tevreden zijn. Er was een vacature voor kantonnier waterbeheer en het waterschap leek mij een goede werkgever. Dat is zo'n vijftien ja-ar geleden." Het voorjaar en de zomer zijn de mooie seizoenen; genieten van de natuur. Het najaar is een drukke periode, waarin veel groot onderhoud wordt verricht. Duikers worden doorgespoten, waterlopen ge maaid en op diepte gebracht. Daarbij is veel veranderd. Het werk is fysiek minder inspannend geworden. Maaien en spitten ge beurt niet meer handmatig, maar met kranen en grijpers. Dit werk wordt doorgaans uitbesteed. „Vanzelfsprekend verandert dan ook de rol van de kantonnier. Die is nu meer controlerend, inventari serend en begeleidend." We maken een tochtje langs de waterlopen, te beginnen met een slootje van nauwelijks een meter breed. Bij Graauw is de laatste wa- j terloop richting gemaal zo'n vijf- J tien meter breed. Van Emmapolder rijden we naar de Hedwigepolder. De weg is afgesloten. Even de dijk op, naar de stuwen kijken. Wanneer hier belemmeringen zijn, kan dat het gehele stelsel verstoren. De Belgen hebben de dijk al afgegraven. Her en der liggen hopen puin, waar boerderijen hebben gestaan. „Dit is straks allemaal water. Je kunt ZUIDDORPE - De driehonderd meter lange kasseienstrook aan de Waterhuis straat bij Zuiddorpe wordt hersteld. Stratenmakers van aannemingsbedrijf 't Gilde uit Terneuzen doen er vier weken over om de schots en scheeflig gende kinderkoppen weer een beetje in verband te leggen. Bol in het mid den en enigszins aflopend naar de zijkanten. De Waterhuisstraat is vanwege het bijzondere wegdek bekend of zo u wilt berucht bij wielerliefhebbers. Wat het Bos van Wallers is voor Parijs-Roubaix, is de Waterhuisstraat bij wijze van spreken voor de Wim Hendriks Trofee. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64