Wat is er waar van verhalen? Gratis ophalen 19 Fitnesstuin voor alle oudere Axelaars ti Filmpremières Zomerconcerl Rondleidingen door Cadzand dinsdag 26 juni 2012 Alle inwoners van Koewacht kunnen een gratis boekje ophalen in gemeen schapscentrum De Vlaschaard, zaterdag 30 juni tussen 10.00 en 12.00 uur en maandag 2 juli tussen 19.00 en 21.00 uur. MEEST CELEZEN 1Boze Hulstenaar slaat met hark. 2. VVD: zwembaden desnoods dicht. 3. Pannenkoekenrestaurant gesloten. TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto (Ver)ken Koewacht is een gidsje dat de lezer begeleidt door alle straten van historisch Koewacht sinds begin 20e eeuw. Wethou der Pim Broekhuysen krijgt van daag het eerste exemplaar. Ook worden twee welkomstbanieren onthuld. door Eugène Verstraeten Op menig verjaardags partijtje wordt met eni ge weemoed terugge dacht aan vroeger. Ster ke verhalen over wat er allemaal niet is verdwenen. Hardnekkige be weringen ook over dat er bijvoor beeld 'vroeger wel 100 café's in het dorp waren'. Piet Apers uit Koe wacht hoorde de verhalen zo vaak aan dat hij zich afvroeg wat er nou eigenlijk van waar was. Vier jaar geleden ging hij op onderzoek uit. Het werd een speurtocht door alle straten van het dorp. Een inventa risatie van waar ooit een winkel, café of bedrijf gevestigd was. Een opsomming ook van in het oog springende gebouwen die een be paalde functie hebben of hebben gehad. Het resultaat is een leuk en handzaam gidsje '(Ver)ken Koe wacht)', boordevol interessante in formatie en aardige weetjes. Een initiatief van de Werkgroep The matisering Koewacht en mogelijk gemaakt door de gemeente Ter- Piet Apers (I) en Etiënne van Waes (r) tonen de Koewachtse welkomst banieren, die vandaag aan het begin van de Nieuwstraat worden ont huld. foto Mark Neelemans neuzen en de Koewachtse onder nemers. „Honderd cafés zijn er in Koewacht nooit geweest", weet Piet Apers inmiddels. „Ik kom niet verder dan dertig. Maar opmerke lijk is dat er aan het begin van de twintigste eeuw wel 67 winkels in het dorp waren. En ook 38 am bachtelijke bedrijven. Clinge stond bekend om zijn klompenindustrie, maar hier in Koewacht hebben toch ook 13 klompenkappers geze ten." Apers is geboren in buurdorp Zuid- dorpe en woont sinds 1953 in Koe wacht. „Dus die hele oude verha len heb ik zelf niet meegemaakt. Maar ik heb vier oude Koewach tenaren bereid gevonden om alle informatie te controleren." Ook de kennis over het dorp van voorzit ter Etiënne van Waes van de Werkgroep Thematisering kwam goed van pas. Tegelijk met de presentatie van (Ver)ken Koewacht worden van daag ook twee vlaggenmasten met welkomstbanieren onthuld aan het begin van Nieuwstraat, bij de Belgische grens. Van Waes: „Als je vanuit Nieuwe Molen Koewacht binnenkomt word je verwelkomd door het kunstwerk het Wapen van Koewacht van Jean Kamps. Vanuit de richting Heikant kom je een welkomstbord tegen. Als je vanuit België komt is er niets. Daarom is het idee ontstaan om de bezoekers te verwelkomen met twee banieren." Een banier met het wapen van Koewacht en een banier met het logo van Koe wacht." De banieren zijn ontwor pen door Petra Kasteleijn. Het pro ject is gefinancierd door de Plus-su- permarkt en de gemeente. WATERLANDKERKJE Zussen Clarisse tonen werk in kerkje De zussen Dini en Andrea Clarisse exposeren tot en met zaterdag in 't kerkje van Waterlandkerkje. Onder de titel 'steen-goed' toont het duo keramiek (van Dini) en kleding (van Andrea, die vooral met wol werkt). De expositie is dagelijks te bekijken tussen 13.00 uur en 16.30 uur. De tentoonstelling is onderdeel van 'zeven zomerse weken kunst' in het kerkje. OOSTBURG Expositie glas-in-lood in de bibliotheek Cursisten van glaskunstenaar Arie Vinke laten tot maandag 2 juli hun glas-in-lood-werkstukken zien in de bibliotheek in Oostburg. Tij dens de reguliere openingstijden is te zien hoe vijf deelnemers (begin ners en tweedejaarscursisten) in de weer zijn geweest met het pro ces van snijden, solderen, kitten en monteren. De cursisten maakten tal van creaties. IJ ZEN D IJ KE Valkeniershof dingt mee naar een award Valkenier Marina Bliek is met haar bedrijf Valkeniershof in IJzendijke genomineerd voor de VW Rob de Bes Award 2012. Dat is een stimule- ringsprijs voor ondernemers in de toerisme- en recreatiebranche. Sa men met ruim veertig organisaties dingt De Valkeniershof mee naar de hoofdprijs van 10.000 euro. Stemmen kan tot 31 juli via www.valkeniershof.nl. OOSTBURG - Het Ledeltheater in Oostburg heeft voor het eerst in zijn bestaan als bioscoop beslag weten te leggen op twee voorpre mières. De film Le Prénom komt uit op 5 juli, maar is vanaf 28 juni al een week te zien in het Ledel theater. Vanaf 12 juli is de film Comme un Chef te zien. Die is pas vanaf 26 juli in de andere biosco pen te zien. CADZAND - 't Zwinkoor houdt vrij dag een zomeravondconcert in de Dorpskerk in Cadzand. Onder lei ding van Ad van de Wege is het re pertoire veranderd. Zo staan er vanaf 20.00 uur werken van onder andere Dowland, Morley en Non Papa op de rol. Entree 10 euro. CADZAND Poëziewandeling met gedichten door polder Stichting Cadzand Cultureel houdt vanochtend vanaf 9.30 uur een poë ziewandeling door de polders bij Cadzand. Tijdens de tocht, die be gint bij de dorpskerk in Cadzand, maken de deelnemers elkaar twee uur lang deelgenoöt van hun favo riete gedichten. Deelnemen kost 11 euro, inclusief lunch. Donderdag is er een fietstocht, vanaf 10.00 uur. Start tegenover de molen. Kosten: 5 euro. TERNEUZEN Concerten metalacts op podium De Pit In De Pit in Terneuzen klinken ko mend weekend vooral scheurende gitaren. Op vrijdag geeft het FelLx Martin Trio een gratis concert. Fe lix Martin brengt op zijn veer- tiensnarige gitaar vanaf 21.00 een mix van jazz, fusion, progrock en metal. Een dag later speelt Meclassi- ca, een Zeeuws-Vlaamse band die covers speelt van Metallica. Dit gra tis concert begint om 22.00 uur. TERNEUZEN Wijkdag met zeskamp en een barbecue Wethouder Cees Liefting opent za terdag om 15.00 uur aan de Fahren- heitlaan in Terneuzen een aantal nieuwe speeltoestellen. Daarna houdt de Stichting Jeugd- en Jonge renwerk een zeskamp voor jong en oud bij alle speeltoestellen in de wijk Serlippens. Voor jonge kinde ren is er van alles te doen in wijk- gebouw De Twijn. Daar is 's avonds ook een barbecue. CADZAND - Een lid van het Gidsen- team Zeeuwsch-Vlaanderen neemt geïnteresseerden op alle woensdagen van 27 juni tot en met 22 augustus mee door Cad- zand-Dorp. De gids brengt de his torie van het dorp tot leven, door onder meer een bezoek aan de kerk, de molen en een maquette van het voormalige eiland Cad zand. De tocht begint steeds om 14.15 uur bij de kerk. Deelname is gratis, aanmelden kan via cadzand@vwzvl.nl of 0117 391298. AXEL - De officiële opening van de fitnesstuin bij wooncentrum Wei stede in Axel is pas vrijdagmiddag om drie uur, maar een groepje ou dere Axelaars kan niet langer wach ten. Ze proberen alle toestellen uit en waarschuwen elkaar ook: „Daar kun je beter niet opgaan, die is zo zwaar." Lydia Smekens van Stichting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) vertelt honderduit. De tuin is niet alleen bedoeld voor bewoners van Weistede, benadrukt ze, alle oude re Axelaars zijn welkom. Het gaat erom dat ze meer bewegen. Ze mo gen dat helemaal zelfstandig doen, maar vanuit verpleeghuis De Vurs- sche zullen mensen ook onder be geleiding 'sporten'. „Het is een ech te doetuin geworden", stelt Lydia met trots vast. De aanwezige oude ren vrezen dat de tuin geen lang le ven beschoren. Er zijn al jongeren gezien, die er officieel niet mogen komen. Lydia hoopt er maar het beste van. Oudere Axelaars proberen de fitnesstuin achter wooncentrum Weistede maandagmiddag al uit. Zorgfonds NutsOhra, Woongoed en zorginstelling SVRZ zorgden voor de financiering. foto Peter Nicolai Vlietstraat 15, Terneuzen Tel.0115-614082 Bij ziekenhuis "De Honle"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 63