via Twitter aan bij volgers VVD bepaalt lesurennorm binnenland 15 Partij voor de Dieren wil dat 'vervuiler' steeds meer betaalt weekendcompany® Hogere energienota nekslag lage inkomens 3 dagen Volendam IJsselmeer! www.weekendcompany.nK52 dinsdag 26 juni 2012 gen op het gemeentehuis in Eindho ven. De studenten die de voetbal lers hebben gebouwd, gingen ook even het bordes van het stadhuis op. Sportwethouder Joost Helms ontving het team en huldigde het, zoals hij vorig jaar had beloofd. Toen hadden de studenten van de TU voor het vierde achtereenvolgen de jaar de finale van het WK robot- voetballen verloren. foto Koen van Weel/ANP door Jacqueline Sfeenwijk DEN HAAG - Een steeds groter wor dende groep mensen met lage in komens is niet of nauwelijks meer in staat zijn energierekening te vol doen. Die rekening zal de komen de jaren al snel honderden euro's hoger uitvallen, terwijl de beste dingsruimte voor deze mensen kleiner wordt. „Steeds-meer mensen zullen die extra lasten niet meer kunnen be talen", vreest voorzitter Joke de Koek van de NWK, de belangen organisatie van schuldhulpverle ners. Komend jaar gaat de rekening per huishouden structureel mogelijk 165 euro per jaar omhoog. Dat is het gevolg van de invoering van nieuwe belastingen. „De marges voor lage inkomens zijn te klein om dit op te vangen. Iemand met een minimuminkomen heeft al snel 550 euro vaste lasten op een inkomen van 880 euro. Verder be zuinigen gaat niet meer." Volgens De Koek staan energieno ta's nu al in de top vijf van meest onbetaalde nota's. Incassobureau Intrum Justitia noemt energieno ta's zelfs koploper bij de niet-be- taalde rekeningen. Iets dat steeds vaker voorkomt. Het probleem wordt volgens De Koek vergroot doordat particulie ren nauwelijks invloed hebben op energiekosten. „Een groot deef van de nota bestaat uit vaste onderde len zoals transportkosten die nau welijks te beïnvloeden zijn. Het la ger zetten van de verwarming helpt wel wat, maar niet genoeg om de stijging van de belasting te compenseren." Daarbij komt dat de inkomensposi tie van lage inkomens alleen maar verslechtert. „De bijstandsuitke ring wordt de komende jaren 2 procent per jaar verlaagd, de eigen bijdragen in de zorg gaan omhoog en het is nog onduidelijk wat er met de zorg- en huurtoeslagen ge beurt. Het enige waar mensen straks nog op kunnen bezuinigen, is voedsel." Ook het Nibud voorziet meer fi nanciële problemen. „Alleen als je erg goed kunt budgetteren én alle mogelijke toeslagen aanvraagt én geen persoonlijke onvermijdbare kosten hebt zoals medicijnen kun je het redden met een uitkering. Maar er hoeft maar één ding fout te gaan en het loopt mis", zegt een woordvoerder. Eerder dit jaar uitten beide organi saties hun zorgen over de toene mende schuldenproblematiek. Uit onderzoek van het Nibud bleek dat ruim 30 procent van de Neder landers achter loopt met betalin gen. Ook bleek dat ruim 70 pro cent meerdere soorten schulden heeft. In 2009 had nog 56 procent van de bevolking meerdere schul den. dat het afscheid nemen hem zwaar valt, blijkt uit een daaropvol gende tweet. „Het doet me zo ont zettend veel pijn om mijn lieve Bella te moeten achterlaten. Bei den huilen we tranen met tuiten. Zo'n pijn!" Groeneweg koos er jaren geleden voor om het verloop van zijn long ziekte (CÖPD4) met anderen te de len via een blog en via Twitter. De dood hoort hier, naar eigen zeg gen, ook bij. Na de aankondiging van zijn dood nam het aantal'vol gers' met honderden toe. Een van hen zegt Groeneweg niet persoon lijk te kennen, maar wil hem toch laten weten dat hij heel erg vindt. Ondanks het feit dat we in een di gitale wereld leven, schokt de aan kondiging van Groeneweg veel mensen. Het gebeurt niet elke dag dat mensen over hun stervenspro ces tweeten. Voor mensen die lie ver nog geen afscheid nemen van hun digitale leven, biedt de websi te Dead Social van de Engelse on dernemer James Norris uitkomst. Hij bedacht een manier om na je dood te blijven communiceren via Facebook, Twitter of Google+. Mensen kunnen van te voren be richtjes schrijven die tot jaren na hun dood verschijnen: 'Hey, van daag is mijn verjaardag. Vergeet het niet en drink er een op mij'. DEN HAAG - De WD in de Eerste Kamer bepaalt vandaag of scholie ren de eerste twee jaar van de mid delbare school meer uren in de schoolbanken moeten zitten. De WD-fractie beslist in de loop van de ochtend of ze later vandaag voor of tegen de wet Onderwijs tijd zal stemmen die dat regelt. Het hangt van deze partij af of het wetsvoorstel, waarover al jaren wordt gesteggeld, voldoende steun krijgt in de senaat. Wordt de wet aangenomen, dan wordt onder an dere de zomervakantie in het mid delbaar onderwijs een week kor ter. De WD was van meet af aan niet gelukkig met de wet, onder meer omdat deze geen draagvlak had onder docenten en leerlingen. Leraren hebben minder vrij en moeten meer les geven. Leerlingen zijn bang dat er 'ophokuren' ko men: uren waarop leerlingen wel op school moeten zijn, terwijl er niet fatsoenlijk les wordt gegeven. door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De Partij voor de Die ren (PvdD) wil de belasting inkomsten verhogen met circa 15 miljard euro door het principe 'de vervuiler betaalt' ver door te voe ren. Ze wil bijvoorbeeld vlees, vis, zuivel en eieren onder het hoge btw-tarief laten vallen, ruimtebe lasting invoeren op bouwen in on bebouwd gebied, kilometerheffing invoeren, woon-werkvergoeding voor auto's belasten en accijnsvoor deel op rode diesel schrappen. Dat blijkt uit haar verkiezingsprogram ma dat maandag is gepresenteerd. Verder wil ze de renteaftrek van al le hypotheken in dertig jaar afbou wen en de AOW-leeftijd langzaam verhogen: in 2030 moet die op 67 jaar zijn. De partij verhoogt de WW-uitkering in de eerste maan den maar beperkt de duur ervan. Onbekend is wat het totale finan ciële pakket van de PvdD oplevert. Ze laat haar programma niet door rekenen door het Centraal Planbu reau. Dan doe je alsof je in een ka binet kunt komen en dat vindt ze niet realistisch, liet de partij eerder weten. Volgens de Europese regels moet het Nederlandse begrotings tekort in 2012 onder de 3 procent uitkomen. Daarvoor dient volgens het CPB circa 12 miljard bezuinigd te worden. De PvdD maakt zich niet zozeer zorgen over het finan ciële begrotingstekort als wel over de 'ecologische staatsschuld'. „We gaan niet mee met het rekenen in de marge van de crisis zoals ande re partijen doen. De crisis gaat ver der dan Brussel, het gaat om het te snel opsouperen van grondstof fen", aldus beoogd lijsttrekker Ma rianne Thieme. De partij bezet nu twee zetels in de Tweede Kamer. Programma Andere punten uit het verkiezings programma 'Hou vast aan je idea len, laat je niet wegcijferen' G Extra vleesbelasting van 2 euro per kilo. T Budget ontwikkelingssamenwer king naar 1 procent. Meer agenten op straat. Zorg: inkomensafhankelijke premie zorgverzekering en eigen risico. Cultuur: musea een dag in de week gratis. Dieren: verbod op megastallen, krimp veestapel met 70 procent, vrije uitloop alle dieren, verbod on verdoofd ritueel slachten, verbod jacht, moratorium visvangst. Verplicht percentage duurzame energie voor energiebedrijven. Qcudjoudk, 26 'huid 2012 2 overnachtingen 2 x ontbijtbuffet Gebruik sauna, fitness zwembad Gelegen in centrum Volendam Verblijf t/m 31 december 2012 Korting 46% Best Western Hotel Spaander Volendam 126 beschikbaar! OP=OP Reserveren via: 0900 700 7004 (£o.25P.m. ma/vr 09.00 - 21.00 iiur za 10.00 uur -16.00 uur zo 12.00 - 16.00 uur "Prijs o.b v. 2-persoonsoezetIing en exclJ ressryeringskosten 12.50 per boeking. Kijk voor de voüedige voorwaarden op de website. Let op! Alleen op 26 juni tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5