Smouters met vleugje liefde K; KAR k zeeland 121 Sylvia Wennekes Bloedbank verhuist naar ADRZ in Vlissingen I dinsdag 26 juni 2012 5»S3»53JfflK5Z«5 ?^i«®5SifiiS8ffiWJS8WRR^>5C»X«CW,aSKi „Ik ben gewoon bij ze aangeschoven tijdens de koffie en heb hun verhalen aangehoord. Die waren er altijd", vertelt de kunstenares over haar zoek tocht naar de verhalen en de recepten van de gerechten die erbij horen. door Pieter van Celdere MIDDELBURG - Bloeddonoren uit Middelburg moeten vanaf nu naar het Admiraal De Ruyter Zieken huis (ADRZ) in Vlissingen voor hun donatie. Hierdoor wordt de reistijd van veel Middelburgers voor een donatie vergroot. Wat dit voor gevolg kan hebben voor het donorenbestand in Middelburg kon Sanquin, de landelijke organi satie van bloedvoorziening, nog niet zeggen. Voor Vlissingers wordt het juist ge makkelijker. Die moeten nu naar Middelburg komen om bloed te ge ven. Zij kunnen dat voortaan in Kunstenares Silvia Wennekes ver zamelde levensverhalen van mensen die te maken hebben met gerechten. Foto's en recep ten zijn gebundeld in het pro ject Hartverwarmend, met een kleine expositie en een Doosje om te Delen. door Maurits Sep aneelkoekjes. Als Cor- ry van de Kop eraan denkt, zit ze met haar gedachten meteen ver terug in de tijd. Dan is ze weer dat jonge meisje in de bak kerij van Van de Kop in de Vlis- singse Scheldestraat. Daar werkte ze toen ze haar latere man leerde kennen, Wim, de neef van bakker Van de Kop. Zulke verhalen zijn er veel meer, bedacht kunstenares Silvia Wenne kes, en ze ging ernaar op zoek bij de bewoners van de zorgcentra van Stichting Werkt voor ouderen. Ze vond die verhalen ook en be sloot er een project van te maken: het verhaal, het recept erbij, foto's van de mensen met hun recepten. „Ik ben gewoon bij ze aangescho ven tijdens de koffie en heb hun verhalen aangehoord. Die waren er altijd." Iedereen heeft bij bepaalde gerech ten immers gedachten aan het ver leden; zo was het bij haar eigen moeder ook. „Die komt uit Joego slavië. Er werd thuis altijd veel ge praat over eten en tradities." De goulash van haar moeder zit uiter aard ook als recept in het doosje. Met Corry van de Kop ging Wen- Jan Kruit, Silvia Wennekes en Corry van de Kop (vlnr) bij de expositie van het project Hartverwarmend in De Drukkerij. foto Ruben Oreel nekes terug naar bakkerij Van de Kop om kaneelkoekjes te bakken. Het was een geweldige ervaring voor iedereen: voor mevrouw Van de Kop, maar ook voor de huidige bakker Van de Kop, vertelt Wenne kes. „We hebben samen het recept doorgenomen en de koekjes ook weer gebakken." Bijzonder is ook het verhaal van Jan Kruit. Dat gaat over smouters, platte oliebolletjes met rozijnen er in. „Als er feest was bij familie in Klein-Abeele, dan gingen mijn va der en ik daar op de fiets naartoe. Bij de thee of koffie kregen we dan smouters te eten", herinnert hij zich in het verhaal bij het recept. En net als mevrouw Van de Kop is het recept voor Jan Kruit ook voor altijd verbonden aan de liefde van zijn leven. Op een dag was hij weer op visite in Klein-Abeele en vroeg verkering aan een meisje dat daar was. „Daar ben ik 55 jaar mee getrouwd geweest. Ze is nu overle den en ik mis haar nog steeds." Een aantal foto's en recepten zijn te zien op een kleine expositie in De Drukkerij in Middelburg. Alle verhalen en recepten zijn boven dien gebundeld in een doosje, met de titel Hartverwarmend. Ze zoekt alleen nog meer sponsoren om er veel van te laten maken voor de verkoop. Smouters: 15gr gist 1 theelepel suiker oplossen in 1 dl lauwe melk. Mengsel 15min op warm plekje zetten tot het belletjes vormt. In een kom 250gr bloem zeven met 1 theelepel zout. Gistmengsel er bij schenken en tot glad, dik beslag roe ren. Een ei en 2dl lauwe melk erdoor kloppen. Twee in kleine stukjes gesne den appels en 200gr rozijnen toevoe gen en alles afgedekt een uur laten rij zen. Drie lepels beslag in een koeken pan scheppen en met een klontje bo ter goudbruin bakken. Serveren met poedersuiker en stroop.v aszssstsssszxxss coratie f 3 n&ar hun eigen stad doen. Dat zou ook extra donoren kunnen opleveren. Met het sluiten van de donatieloca tie van Sanquin in het Jan Matens- huis is de weg vrij voor nieuwe ei genaar SVRZ om het gebouw te slopen. De zorgorganisatie kocht het pand eind vorig jaar van het ADRZ en wil met de sloop van het Matenshuis meer ruimte creë ren voor nieuwe eenpersoons zorg- appartementen voor patiënten met lichamelijke en geestelijke klachten. De sloop begint pas na dat alle voorbereidingen zijn ge troffen. De bouw zal waarschijn lijk in 2013 plaatsvinden. Deze zal ongeveer een jaar duren. rttf'*cei erde medewe rkers Gece' Openingstijden: ma t/m vr 9.00 uur tot 21.00 uur, za van 9.00 uur tot 20.00 uur zo van 12.00 uur tot 18.00 uur. Karwei Middelburg Mortiereboulevard 8 A 58 afslag Middelburg Telefoon 0118-628844 KAPELLE/WEMELDINGE Met Museum Plus Bus naar Amsterdam De stichting Welzijn Kapelle heeft voor vrijdag 13 juli de Museum Plus Bus naar Kapelle gehaald. Ouderen kunnen voor tien euro mee naar het Cobramuseum en het Rijksmuseum in Amsterdam. De bus vertrekt vanuit Cederhof en De Wemel. Deelnemers moeten zich voor 1 juli melden bij de stich ting: 0113-343474 of info@welzijnkapelle. OUD-SABBINGE Eigen stoel mee naar de openluchtdienst Oud-Sabbinge heeft geen kerk, maar wel een prachtplek. waar er een gestaan heeft. Daar wordt zon dag 1 juli om 10 uur een openlucht- dienst gehouden met als thema 'Weet ik niet". Voorganger is Ma joor D. van Vuuren en ook de mu ziek wordt verzorgd door het Leger des Heils. Aangeraden wordt een stoel mee te nemen. Bij regen is het in de kerk van Wolphaartsdijk COLIJNSPLAAT Historische hoeden en kleding in dorpskerk In de dorpskerk van Colijnsplaat zijn vanaf 30 juni elke donderdag en zaterdagmiddag van 13.30 tot 16.30 uur creaties te zien van Janny Boen. Boen maakt historische kle ding voor grote evenementen en musea. In Colijnsplaat stelt ze hoe den, kinderkleding en accessoires uit de zestiende eeuw ten toon. De expositie wordt op 11 augustus ver levendigd met een grote show. WAARDE Zomertuinfair bij de familie Tramper De familie Tramper aan de Meeze- weg in Waarde houdt voor het der de achtereenvolgende jaar een zo mertuinfair. Met veertig kramen, een uitgebreid terras en vele activi teiten, is de fair bedoeld voor vol wassenen en kinderen. De zomer tuinfair onderscheidt zich door de afwezigheid van muziek en ander versterkt geluid. Open van 10 tot 17 uur. Entree vanaf 12 jaar 2,50 euro. WILHELMINADORP Rommelmarkt twee muziekverenigingen Muziekverenigingen De Echo uit Wilhelminadorp en Oefening en Uitspanning uit Kattendijke hou den gezamenlijk een rommel markt. Dat gebeurt zaterdag 30 juni in het Wilhelminahuis in Wilhel minadorp. De markt, waarvan de opbrengst ten goede komt aan in strumenten en kleding voor beide orkesten, duurt van 9.00 tot 13.00 uur. WISSENKERKE Oostwestweg (N255) twee dagen afgesloten De Oostwestweg (N255) is van maandag 2 juli 9.00 uur tot dinsdag 3 juli 19.00 uur afgesloten tussen het kruispunt Hoveijn bij Wissen- kerke en de aansluiting Kortgene/ColijnsplaaL Bij de fïets- tunnel moet nieuw asfalt komen en onder Hoveijn wordt drainage aangelegd. Verkeer wordt omgeleid via de Provincialeweg langs Geers- dijk en Kortgene.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59