201 zeeland Invullen bouwput roept vragen op VARKENSLAPPEN kg 2?9 FRICANDEAU/ROLLADE kg 3i3 KIPPENPOTEN 5: Kaasmaker Schellach breidt uit Yara wil vanaf 2015 geen afvalwater lozen Kerk Aagtekerke is te bezichtigen JAN KRUIT PAARDENBIEFSTUKkg 4." PAARDENKOGELBIEFSTUK hg 5." Vlammenzee dinsdag 26 juni 2012 door Maurits Sep MIDDELBURG - Kaasboerderij Schel lach gaat de veestapel uitbreiden. Zodra in 2015 het melkquotum ver valt, wil het bedrijf groeien van 72 naar 100 melkkoeien. Ter voorbereiding op de uitbrei ding bouwt de kaasboerderij nu al een nieuwe stal. Die vervangt de huidige koeienstal. De oude stal verdwijnt niet, maar wordt gereno veerd voor het jongvee, zegt Els Mesu. „De nieuwe stal moet nu al gebouwd worden, omdat het twee jaar duurt voordat een kalf is uitge groeid tot een melkgevende koe. We hebben de ruimte dus al snel nodig." Ook na de uitbreiding zal (vrijwel) alle melk gebruikt worden in de ei gen kaasmakerij. „We gaan ook op zoek naar extra afzetpunten voor onze kaas", kondigt Mesu aan. Ze hoopt bijvoorbeeld meer kaas te verkopen aan de Zeeuwse horeca. Intussen is de kaas van Schellach ook al op meer plekken te koop dan alleen de kaasboerderij zelf. Dat is een gevolg van de aanleg van de nieuwe N57, verklaart Me su. Daardoor was de kaasboerderij slechter te bereiken. Ter compensa tie werd gezocht naar andere ver- koopplekken. Zo is de kaas ook te koop bij keurslager Ab de Visser in winkelcentrum Dauwendaele. Kijk voor alle info (data, prijzen, aanmeldingen en adresgegevens) op www.schellach.nl AAGTEKERKE - De dorpskerk van Aagtekerke is deze zomer op zater dag van 14.00 tot 16.30 uur open voor bezichtiging. In de kerk is een kleine expositie ingericht van artistieke producten (dorpsgezicht, stillevens, iconen) van dorpsgenoten. Daarnaast is het 17e eeuwse grafmonument van de familie Thibaut zeer de moeite waard. Ook zal het orgel worden bespeeld. Het bedehuis is gelegen aan het Dorpsplein. MIDDELBURG - Overleg tussen de gemeente Middelburg en Heij- mans Bouw Zeeland heeft maan dag niet geleid tot een besluit over de aanpak van de bouwput aan de Zuidsingel. Zowel op technisch en financieel gebied liggen er nog een aantal vragen. Volgens wethouder Albert de Vries is het de bedoeling dat die vragen voor 1 september be antwoord zijn. De put, die oorspronkelijk is ge maakt als parkeergarage van een nieuw theater, ligt al ruim zeven jaar te wachten op invulling. Een plan voor een project met in totaal 76 appartementen en grondgebon den woningen in de hogere prijs klasse bleek, mede als gevolg van de financiële crisis, te hoog gegre pen. Heijmans Bouw Zeeland - voorheen de Walcherse Bouw Unie - besloot daarna om de put in drie fases te bebouwen. Het plan gaat uit van 36 woningen, maar de kans dat het korte termijn lukt voldoende woningen te verko pen noemt De Vries 'discutabel'. De put is eigendom van Heijmans door Harmen van der Werf SLUISKIL - Kunstmestfabriek Yara in Sluiskil heeft zich tot doel ge steld vanaf 2015 geen - overigens eerst gezuiverd - afvalwater meer te lozen op het Kanaal Gent-Ter- neuzen. Het bedrijf is daartoe een proefproject begonnen in samen werking met het milieubedrijf Ad vanced Waste Water Solutions (AWWS) in Kapellebrug. Yara maakt melding van de nieu we ontwikkeling in het onlangs verschenen duurzaamheidsverslag 2011. De investeringen in een mi lieuvriendelijker watersysteem vin den plaats, omdat Yara duurzamer wil werken. Dat is echter niet de enige reden. Het bedrijf is er ook fi nancieel bij gebaat deze activitei ten te ontplooien. In het duur zaamheidsverslag 2011 worden ge noemd: de stijgende water- en GOES I KAMPERFOELIESTRAAT 85 I KIJK OP MAROS.ML Reclames geldig t/m zaterdag I GROOTHANDELSKORTING 1.50 bi) afname van 3kg per vers vleessoort excl. reclames I Prijs- en tekstfoulen voorbehouden „Als er feest was bij familie op Klein-Abeele, gingen mijn vader en ik daar op de fiets naartoe. Bij de koffie of bij de thee kregen we dan altijd smouters te eten." Bouw Zeeland, maar de gemeente heeft de kosten voor de afwerking van de put (2,5 miljoen euro) voor geschoten en heeft daardoor ook fi nanciële belangen bij het project. Verder heeft de gemeente Middel burg al miljoenen euro's afgeschre ven op de bouwput. De put is vorig jaar leeggepompt. Er zal nu zand in gestort worden tot het niveau van de eenlaagspar- keergarage voor de eventueel te bouwen appartementen. Aan de bouwput in de Koningsstraat staat nog een aantal dichtgespijkerde panden die plaats maken voor nieuwbouw. Mogelijk dat dat eerst gebeurd voordat er op de bouwput nieuwbouw komt. Dat is nog een punt van afweging, aldus De Vries. Als over twee maanden meer duidelijkheid is over de te be gane weg kan ook de vraag beant woord wat er gebeurt met de put, of het deel van de put dat nog niet bebouwd wordt. In het verleden zijn suggesties gedaan om van het terrein een tijdelijk parkeerterrein of een verdiept parkje te maken. energieprijzen en de strengere nor men voor het lozen van afvalwater op 'open' wateren. Bij Yara Sluiskil is een speciale werkgroep afvalwaterlozing opge richt. Dimitri Overmeire, hoofd la boratorium, maakt daar onder an deren deel van uit. Hij vertelt dat het doel van de werkgroep is aller eerst de afval- en koelwaterstro men op de Sluiskilse vestiging van Yara in kaart te brengen. Vervol gens vindt een analyse plaats van de mogelijkheden om tot een duurzamer, milieuvriendelijker wa terbeheer binnen de kunstmestfa briek te komen. Het ICapellebrugse AWWS is door Yara in de arm ge nomen om gezamenlijk mogelijke oplossingen uit te proberen. Yara en AWWS zijn samen op het idee gekomen om op het terrein van Ya ra een voorbeeld-afvalwaterzuive ringssysteem te bouwen. KAPELLEBRUG - Metershoog sloegen de vlammen door het dak en de rook wolken waren van kilometers ver te zien. Aan de Gentsevaart bij Kapelleb rug brandde gisterochtend een grote hooischuur helemaal uit. De brand weer richtte zich vooral op het voorkomen dat het vuur zich uitbreidde naar een naastgelegen schuur met koeien en liet de hooischuur gecontro leerd uitbranden. De oorzaak is niet bekend. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58