Yara werkt aan nullozing afvalwater 201 zeeland Overvallen man werd geboeid achtergelaten Bloedbank verhuist Middelburg verwacht in september duidelijkheid te hebben over bouwput Groei dinsdag 26 juni 2012 Kunstmestfabriek doet aan recycling door Harmen van der Werf SLUISKIL - Kunstmestfabriek Yara in Sluiskil heeft zich tot doel ge steld vanaf 2015 geen - overigens eerst gezuiverd - afvalwater meer te lozen op het Kanaal Gent-Ter- neuzen. Het bedrijf is daartoe een proefproject begonnen in samen werking met het milieubedrijf Wa ter Water Solutions (AWWS) in Kapellebrug. Yara maakt melding van de nieu we ontwikkeling in het onlangs verschenen duurzaamheidsverslag 2011. De investeringen in een mi lieuvriendelijker watersysteem worden gedaan, omdat Yara duur zamer wil werken. Dat is echter niet de enige reden. Het bedrijf is er ook financieel bij gebaat deze ac tiviteiten te ontplooien. In het duurzaamheidsverslag 2011 wor den genoemd: de stijgende water- en energieprijzen en de strengere normen voor het lozen van afval water op 'open' wateren. Bij Yara is de werkgroep afvalwa terlozing opgericht. Dimitri Over- meire, hoofd laboratorium, maakt daar deel van uit. Hij vertelt dat het doel van de werkgroep aller eerst is de afval- en koelwaterstro men in kaart te brengen. Vervol gens wordt een analyse gemaakt van de mogelijkheden om tot duurzamer, milieuvriendelijker wa terbeheer binnen de kunstmestfa briek te komen. Het Kapellebrugse AWWS is door Yara in de arm genomen om geza menlijk mogelijke oplossingen uit te proberen. Yara en AWWS zijn samen op het idee gekomen om op het terrein van Yara een voor beeldsysteem te bouwen. De proef bestaat uit twee onderdelen. De eerste is het afvalwater goed te ana lyseren en te zuiveren naar de ge wenste kwaliteit, waarna het naar de zuiveringsinstallatie in de buurt van de Sluiskilbrug in Terneuzen wordt getransporteerd. Het tweede onderdeel is het meest vernieuwende, namelijk de toepas sing van een membraamdestillatie om het al gezuiverde water nog verder te zuiveren. Bij Yara wordt een techniek toegepast die is ont wikkeld bij de Universiteit van Gent. Die komt erop neer dat bac teriën de vervuiling in het water omzetten in stikstofgas. Het stre ven is het afvalwater op den duur zo goed te zuiveren dat het - vanaf 2015 - kan worden hergebruikt. NIEUW NAMEN - Een 54-jarige al leenstaande man is in de nacht van vrijdag op zaterdag rond twee uur in zijn woning aan het Nobel- plein in Nieuw Namen vastgebon den achtergelaten, nadat drie ge maskerde mannen hem thuis had den overvallen. De politie heeft dit zondagavond laat pas bekend gemaakt. De bewoner lag gewoon te slapen, toen de overvallers met geweld zijn huis binnendrongen. Onder bedreiging van wapens - welke wil de politie niet zeggen om het on derzoek niet in gevaar te brengen - hebben de inbrekers de woning doorzocht. De inbrekers zijn naar schatting veertig minuten binnen geweest, aldus de bewoner. Bij het vertrek van de boeven werd hij ge boeid achtergelaten. De man kon zich later zelf bevrij den en is naar een nabijgelegen, nog geopend café, net over de grens in het Belgische Kieldrecht gegaan om alarm te slaan. Of er uit het huis spullen of geld zijn gestolen, is (nog) niet bekend. De man heeft lichte verwondin gen overgehouden aan de overval en is erg geschrokken. Van de daders is er voorlopig geen spoor. De politie onderzoekt de zaak. Eventuele getuigen kunnen zich melden. MIDDELBURG - Bloeddonoren uit Middelburg moeten vanaf nu naar het Admiraal De Ruyter Zieken huis (ADRZ) in Vlissingen voor hun donatie. Hierdoor wordt de reistijd van veel Middelburgers voor een donatie vergroot. Wat dit voor gevolg .kan hebben voor het bestand in Middelburg kon San- quin, de landelijke organisatie van bloedvoorziening, nog niet zeg gen. Voor Vlissingers wordt het juist ge makkelijker. Die moeten nu naar door Theo Giele Middelburg komen om bloed te ge ven. Zij kunnen dat voortaan in hun eigen stad doen. Dat zou ook extra donoren kunnen opleveren. Met het sluiten van de donatieloca tie van Sanquin in het Jan Matens- huis is de weg vrij voor nieuwe ei genaar SVRZ om het gebouw te slopen. De zorgorganisatie kocht het pand eind vorig jaar van het ADRZ en wil met de sloop van het Matenshuis meer ruimte creë ren voor zorgappartementen. De bouw daarvan begint in 2013. MIDDELBURG - Overleg tussen de gemeente Middelburg en Heij- mans Bouw Zeeland heeft maan dag niet geleid tot een besluit over de aanpak van de bouwput aan de Zuidsingel. Zowel op technisch en financieel gebied liggen er nog een aantal vragen. Volgens wethouder Albert de Vries is het de bedoeling dat die vragen voor 1 september beant woord zijn. De put, die oorspronkelijk is ge maakt als parkeergarage van een nieuw theater, ligt al ruim zeven jaar te wachten op invulling. Een plan voor een project met in totaal 76 appartementen en grond gebonden woningen in de hogere prijsklasse bleek, mede als gevolg van de financiële crisis, te hoog ge grepen. Heijmans Bouw Zeeland - voorheen de Walcherse Bouw Unie - besloot vervolgens om de put in drie fases te bebouwen. Het plan gaat uit van in totaal 36 wo ningen, maar de kans dat het korte termijn lukt voldoende woningen te verkopen noemt De Vries 'discu tabel'. De put is eigendom van Heijmans Bouw Zeeland, maar de gemeente heeft de kosten voor de afwerking van de put (2,5 miljoen euro) voor geschoten en heeft daardoor ook fi nanciële belangen bij het project. Verder heeft de gemeente Middel burg al miljoenen euro's afgeschre ven op de bouwput. Tenslotte loopt er nog een arbitragezaak tus sen de gemeente en de oorspron kelijke bouwer van de bouwput, TBI Voormolen, over de kosten. Wanneer die zaak door een schik king of een uitspraak in de arbitra gezaak tot einde wordt gebracht, is nog niet duidelijk. De put is vorig jaar leeggepompt. Er zal nu zand in gestort worden tot het niveau van de eenlaagspar- keergarage voor de eventueel te bouwen appartementen. Aan de bouwput in de Koningsstraat staat nog een aantal dichtgespijkerde panden die plaats maken voor nieuwbouw. Mogelijk dat dat eerst gebeurd voordat er op de bouwput nieuwbouw komt. Dat is nog een punt van afweging, aldus De Vries. Als over twee maanden meer dui delijkheid is over de te begane weg kan ook de vraag beantwoord wat er met de put, of het deel van de put dat nog niet bebouwd wordt, gaat gebeuren. In het verleden zijn suggesties gedaan om van het ter rein een tijdelijk parkeerterrein of een verdiept parkje te maken. Beperkte Kees Verspoor zich aanvankelijk tot voor al vormgeving van websites, mei William Viveen is Vivars een technische verdieping in gang gezet. Die lijn zet zich nu door met Andersdoen.nl, waar door alle wensen uitvoerbaar zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52