Buftm êi Bmuwk XetfimaJcen. omkopen.? Wat leun je er aiienuud wiee? Worhtkejx dinsdag 26 juni 2012 In speelgoedwinkels worden vooral kinderhoepels verkocht. Zij zijn goedkoop - zo'n 4 euro - maar voor volwassenen doorgaans te klein en te licht om lekker mee te hoepelen. Zo'n hoepel uit de speelgoedwinkel kan overigens heel geschikt zijn als hoepel voor je armen of benen, zolang er maar geen water of rijst in zit. Die maakt de hoepel instabiel. Een goede (beginners) hoepel voor volwassenen is gemaakt van een redelijk dikke buis, weegt tussen de 500 en 750 gram en komt - als je hem voor je op de grond zet - ergens tussen je borstbeen en navel. Ideali ter is de hoepel met echt hoepeltape omwikkeld, zodat de hoepel 'grip' geeft op je lichaam. Bij (web)winkels kost zo'n hoepel tussen de 25 en 40 euro. Kijk uit met hoepels die verzwaard zijn met bijvoorbeeld zand, of met massage- of magneethoepels. Als je onder de blauwe plekken komt te zitten, is hoepelen een stuk minder leuk. Zelf maken kan natuurlijk ook, maar is in de praktijk lastiger dan je denkt. Naast het vinden van goed hoe peltape en een buis met het juiste gewicht en de juiste dikte, blijkt het vooral moeilijk een mooie ronde hoepel te krijgen. Hoepelen rond nek, schouders, middel, heupen, bovenbenen, knieën en enkels. De hoepel omhoog- en omlaag laten gaan. Trucjes zoals de 'vertical step throu gh', de 'eagle', 'chest roll' of 'beam me up' (kijk op YouTube voor filmpjes en op www.pzc.nl/video voor een filmpje van Anna op het strand bij Dishoek) Foto's: Lex de Meester lang elke dag 30 minuten hoepelt, heb je een broekmaat kleiner." Anna Loots, die haar tijd verdeelt tussen Amsterdam en haar ouderlijk huis in Dishoek, is niet de enige die in Nederland met hoepel instructie haar geld verdient. „Er zijn er meer, en iedereen heeft zijn eigen achtergrond en interesse. De één heeft circus en acrobatiek als insteek, de ander fitness. Als sport-en be wegingspsychologe benadruk ik het mentale aspect: hoepelen is een manier om uitje hoofd en in je lichaam te komen. Om je hoofd hele maal leeg te maken, om je lichaam als iets po sitiefs te ervaren, om op te gaan in het plezier dat je beleeft aan je lichaam als je beweegt. Dat noem ik 'playfullness'. Je moet je herinneren hoe je je voelde als kind, toen elk celletje nog bruisde van de energie en helemaal jezelf was. Je van je kruin tot je tenen bewust zijn van je lichaam. Mindfullness, heet dat met een mooi woord. Maar omdat hoepelen zo laagdrempe lig is, omdat iedereen het kan, komt het heel anders over dan 'eencursus mindfulness'." De basisbeweging van hoepelen is makke lijk. Maar wie de vele filmpjes bekijkt die op YouTube staan, weet dat je het net zo moeilijk kunt maken als je wil. Als Anna Loots op het strand bij Dishoek bezig is, zijn er altijd mensen die vol bewondering blijven kijken. „Een hoepel kun je niet onder je trui stop pen, en dat is maar goed ook. Want die hoepel zorgt voor heel onverwachte ontmoetingen. In de tram zei een conducteur eens tegen mij: hee, hoepelen, dat deed ik vroeger ook! Ik antwoordde: 'ja, ja, dat zeggen ze allemaal'. Toen heeft hij die tram stilgezet - iedereen in de tram moedigde hem aan - en is hij buiten gaan hoepelen. In Amsterdam, waar iedereen haast heeft!" Ondine van der Vleuten Zelf ervaren hoe hoepelen je lichaam soepel en je geest helemaal leeg kunnen maken? Sport- en bewegingspsychologe Anna Lootsgeeft in juli negen workshops in Zeeland. PZC-lezers krijgen op vertoon van dit artikel 5 euro korting op de prijs van 30 euro (inclusief het gebruik van een hoepel, die na afloop eventueel gekocht kan worden). Zowel de sportieve kant als de filosofische invalshoek - mindfullness - komen aan bod in de 1,5 uur durende workshops. Data: 4,5,10 en 11 juli. Plaats: Van Duyvenvoorde sporthal, Dongestraat 107, Oost-Souburg. Inschrijven en tijden: info@ihoop.nl. Website: www.ihoop.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45