Bt/UterKêi 3 Blmmt M cftorcrcrïw-imsS De 14-jarige scholier uit de Dsportklas van het Schel- demond College crost al sinds zijn vierde. „Toen kreeg ik mijn eerste motor, een Honda 50CC. Ik reed er mee op het oude terrein van de Cobelfret op Vlissingen-Oost. Ik heb 'm nog steeds, maar nu rijd ik op een KTM 85CC 'grote wielen'." Grote wielen is de classificatie van leeftijd en lengte en de wedstrijdcategorie waar Jordan in uitkomt. En niet onverdienstelijk, zo blijkt des gevraagd: „Ik sta 11de op de landelijke ranglijst van mijn klasse bij de KNMV (Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging), maar een poosje terug nog 10deOp een aantal van 40 streng geselecteerde coureurs is dat een veelbelovende positie. Jordan-Lee lacht gevleid, maar mompelt zachtjes: „Het kan nog beter." En daarmee geeft hij bescheiden doch gedreven zijn ambitie weer. Vader Hans (38) en moeder Ursula (37) zijn ook besmet met het motorcrossvirus. „Ik ga bijna altijd mee, ik moet het zien", aldus een trotse mama. „De trainingen niet altijd, maar de wedstrijden wel." Vader Hans vaart met zijn binnenvaartschip, een chemicaliëntanker, momenteel over de Rijn. Toch is ook hij als het even kan beschikbaar voor de sport van zijn zoon. „Als hij onderweg is, dan probeert hij iets te regelen aan boord, zodat hij toch met mij naar de training en de wedstrijden kan", glundert Jordan-Lee. De wedstrijden zijn een rondreizend circus en vragen van moeder Ursula een strakke plan ning en organisatie. „Ik zorg dat elke week alles weer op tijd gewassen is, de boodschappen aangevuld zijn en de bus en de caravan geladen voor de volgende wedstrijd. Als je pech hebt duurt die maar héél kort. Niet geselecteerd bij 't tijdrijden en je bent na 10 minuten al klaar!" Zus Jasmine-Mae (9) vindt het ook leuk om mee te gaan: „Vooral naar Axel, daar ken ik veel meisjes. Ik vind het gaaf om te kijken soms, en wel spannend. Alleen jammer dat Jordan nu zijn spaakbeen gebroken heeft." Dat is inderdaad een fikse tegenvaller. Twee weken terug in Axelging hij op de wedstrijd dag onderuit tijdens de vrije training. „Het stuur van de motor kwam op mijn arm. Ik probeerde 'm er onderuitte krijgen, maar dat ging niet. Nu mis ik drie wedstrijden voor dinsdag 26 juni 2012 Marjan de Kort het NK waardoor ik zak in het klassement. Twee ervan zijn thuiswedstrijden, in Axel en in Vlissingen, en dan kan ik niet rijden. Dat is hartstikke balen!" Techniek en snelheid, dat vindt Jordan-Lee het leukste aan motorcross. „Het gaat hard en je kunt ver springen! Vroeger deed ik ook aan voetbal, daar was ik ook best goed in. Maar crossen is veel meer actie en dat doe je,zelf Ik kan niet boos worden op m'n teamgenoten of op m'n ouders en zus; al doe ik dat soms toch, wanneer het slecht gaat", geeft hij schuchter toe. Angst heeft hij niet. „Nee, je moet niet bang denken, je moet gewoon doen." Wat zijn top snelheid is, weet Jordan-Lee niet: „Het gaat in ieder geval heel hard. Mijn monteur heeft mijn motor geturied, er 'n andere uitlaat opgezet en andere vering, 'm helemaal mooi gemaakt en afgesteld. Daardoor is hij nu veel sneller dan van tevoren. Alle coureurs doen dat, al zeggen ze van niet." Trainer Casper Ovaa is Jordan-Lee's grote voorbeeld: „En de succesvolle Amerikaanse motorcrosser James Stewart. Ik kijk vaak film pjes van hem. Thuis, maar ook in de bus tus sen de manches in, wanneer ik lig te relaxen." Zijn grote droom is prof worden. „Als je heel goed bent, dan kun je bij 'n team komen. Van Honda of van KTM bijvoorbeeld. Dan mag je mee naar het buitenland en dat zou ik wel heel leuk vinden." Hoewel het zover nog niet is, heeft Jordan al wel sponsors. Best prettig bij zo'n dure sport. „Wie dan? Mijn ouders vooral, maar ook opa, oom Robert en mijn monteur Isidro." Het siert hem dat hij ze vergeet, maar in datzelfde rijtje staan ook een paar bedrijven die het wel zien zitten in de talentvolle en sympathieke knul. Maar voorlopig zit Jordan-Lee minimaal vier tot vijf weken met zijn arm in het gips. Gelukkig is het bijna zomer, dan liggen de wedstrijden stil. Al zou hij wel graag trainen. Sterker nog, zelfs op vakanties is er altijd een motorcrossbaan in de buurt. Ook dan gaan de Van Maaren's op reis met de caravan en hun bus vol motorspullen. Deze keer echter niet en alsof het ineens pas echt tot haar doordringt, roept moeder Ursula verbaasd: „Een vakantie zonder motorcross, dat is uniek!" Motorcrosser Jordan Lee van Maaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43