Dekker is nu Parcours NK 2013 mogelijk minder zwaar Erik 261 sport Laurens ten Dam is dinsdag 26 juni 2012 Chauvinisme kan Saur-Sojasun niet ontzegd worden. De Franse ploeg van kopman Jerome Cop- pel bestaat in de Tour louter uit Franse renners. Achttien Nederlanders doen er mee aan de Tour de France. Dat zijn er zes meer dan in 2011 Als wielrenner bij Rabo bank reed Erik Dekker als een adhd'er onstuimig en vrolijk door het leven. Als ploegleider leerde hij zich zelf pas echt kennen. door Ad Pertijs Erik Dekker foto ANP Kerkraadse organisatie over weegt aanpassingen voor 2013. Kritiek van renners en NOS kan reden zijn klim Duivels Bosch te schrappen. Volgend jaar wel zeker een 'se lectief parcours'. door Patrick Delait KERKRADE - De organisatie van de NK wielrennen in Kerkrade over weegt om het parcours volgend jaar minder zwaar te maken. De vier hellingen die afgelopen week einde elke ronde beklommen moesten worden, zorgden zowel bij de beloften, de vrouwen als de profs voor een slagveld. Daar kwam bij dat het NK voor profs zondag werd geteisterd door regen en kou. Slechts zestien renners be reikten de finish in de door Niki Terpstra gedomineerde titelstrijd. Ook bij de beloften en de vrou wen was het aantal uitvallers ex treem hoog. „Als zo weinig ren ners de wedstrijd uitrijden, zul je dat moeten meenemen in de eva luatie", zegt Sven Jacobs, bestuurs lid van de stichting NK wielren nen. „Je hebt er niks aan als ren ners de NK gaan mijden omdat het te zwaar is. Bovendien is het ook voor het publiek leuker als er meer renners in koers zijn." Op het 10,3 kilometer lange par cours kregen de renners afgelopen weekeinde achtereenvolgens de Mont Chèvre, de Haanraderweg, het Duivels Bosch en de klim naar de finish voor de wielen. Met een maximaal stijgingspercentage van 18 procent bleek vooral het Dui vels Bosch een geduchte scherp rechter. Of de spectaculaire helling ook in 2013 nog op het menu zal staan, is onzeker. Vanwege de smal le passage lag de klim bij de Rol- duc-abdij bij meerdere renners on der vuur. De schaarse lichtinval in het bos bemoeilijkte bovendien de werkzaamheden van de NOS. Het zijn mogelijk afwegingen om de pi kante helling volgend jaar te schrappen. Eventuele ingrepen aan het par cours zullen pas na de zomer wor den besproken tijdens een groot scheepse evaluatie met de Neder landse Wielrenrunie (KNWU). Ja cobs: „In de omgeving van het hui dige rondje zijn er legio mogelijk heden. Het kan alle kanten op, maar één ding is zeker: de NK zul len ook volgend jaar plaatsvinden op een selectief parcours." Bij de organisatie heerst overigens algemene tevredenheid over de manier waarop de -NK zijn verlo pen. Het enthousiasme over de koersen in Kerkrade wordt ge deeld door KNWU-directeur Huib Kloosterhuis. „Dit was een uit muntende titelstrijd. Jammer van het slechte weer op zondag, maar zaterdag was het een groot feest", aldus Kloosterhuis. Voor hem is een makkelijker par cours voor de NK geen heet hangij zer. „Ik vind het geen gek idee, maar voor mij hoeft het niet. Ik zie liever een prachtige strijd op een zwaar rondje dan dat veel ren ners de finish bereiken." Aan het licht bollende buikje onder zijn oran je shirtje is af te lezen dat Erik Dekker (41) de laatste tijd minder in beweging is geweest dan je zou verwachten van de man die na zijn wielercar- rière plannen had om de ene na de andere marathon te gaan lo pen. „Ik ben volgens mij nooit ver der gekomen dan de tien kilome ter", reageert hij lachend op de am bities van toen. De Erik Dekker van nu kende de afgelopen jaren andere zorgen: een echtscheiding en een zware rug operatie. „Het gaat allemaal weer goed. Ik zit wat dat betreft lekker in mijn vel", geeft hij de huidige stand van zaken weer. De oud-winnaar van onder meer Parijs- Tours en Amstel Gold Race woont sinds een tijdje met zijn nieuwe vriendin in Hedel en deze maand maakte hij in het Crite rium du Dauphiné zijn rentree als ploegleider. „Vlak voor ik naar Tir- reno-Adriatico zou gaan, kreeg ik weer zoveel last van mijn rug, dat ik thuis moest blijven", schetst hij het begin van de lijdensweg. Versleten wervels in zijn rug had den een zogenaamde kanaalste- nose veroorzaakt. Een operatie was noodzakelijk. „Het had niks te maken met een val uit mijn car rière of zo", zegt Dekker. Veel meer met het leven in de stoel van de ploegleiderswagen. „Je maakt niet zozeer veel kilome ters in die auto, maar vooral heel veel uren." Het voorjaar beleefde hij daarom vanuit een ander perspectief. „Het bed in de voorkamer en heel veel koersen kijken op de televisie. Zo kwam ik mijn dagen door." Tijd ook om zijn baan als ploeglei der te overdenken. Eind 2006 kwam Dekkertje met heel veel fris se ideeën en nieuwe energie het peloton der ploegleiders binnenge stormd. Aanvankelijk met veel suc ces ook. Onder zijn leiding werd vaak gewonnen, maar in 2008 kwam de kentering. De manier waarop hij de ploeg leidde in de fi nale van de Omloop Het Nieuws blad kwam Dekker op veel kritiek te staan (het pokerspel daar rond Sebastian Langeveld pakte totaal verkeerd uit) en in de Tour van 2008 werd hij door de niet geselec teerde Thomas Dekker zwart ge maakt. Hij zou een wolfin schaapskleren zijn. „Om met dat laatste te beginnen: die zaak is vooral opgeblazen door de media. Leuk is het niet, maar zelfheeft me dat niet zo geraakt." Hetzelfde geldt volgens hem voor de 'Nieuwsblad-affaire'. Gegokt en verloren. Met Dekker en Lange veld zegt hij weer een goed con tact te hebben. Toch zit er tegen woordig eenheel andere Erik Dek ker in de ploegleiderswagen dan destijds in 2007. „Toen ik overstap te, had ik natuurlijk nog nooit een normale baan gehad. Ik kwam dan wel binnen met veel ideeën, maar ook met ongenuanceerde ideeën. Ik heb mezelf ondertussen leren kennen. Ik weet nu dat ik niet in elkaar steek, zoals ik dacht dat ik in elkaar stak. Als ik er nu op te rugkijk, deed ik vaak maar wat. Een hoop ook op intuïtie." Zoals hij zijn hele leven gekoerst had dus. Geen zege die zijn karak ter wat dat betreft beter illustreert j dan de triomf in Parijs-Tours. Te gen alle wielerwetten in. De genia liteit van het opperste koersgevoel. Zat hij daar plots in die auto. „Dan leer je vooral dat een renner niet weet wat het is om ploegleider te zijn. Ik heb dat echt moeten leren. Op alle gebieden. Het is toch iets anders dan,het leven van een wiel- j renner. Als coureur heb ik nooit hoeven samenwerken. Als ik vond dat ik vier uur moest gaan trainen, ging ik vier uur trainen. Je was je eigen baas, met een heel grote zelf discipline weliswaar. Een renner kijkt alleen naar zichzelf Hij is in zijn eigen wereld bezig en hij kijkt alleen naar zijn eigen wereld. Nu ben ik dus geen eigen baas meer." Hij moet samenwerken binnen het team van ploegleiders en er zijn de renners die hij moet coachen. De Omloop van Het Nieuwsblad 2008 is het mooiste voorbeeld van hoe de renner Dek ker als ploegleider de mist inging. 'Een renner kijkt alleen naar zichzelf. Hij is in zijn eigen wereld bezig' Laurens ten Dam (links) op kop van het peloton tijdens het NK. foto Vincent Jannink/ANP door Geert Langendorff HEERLEN - Laurens ten Dam staat in de Tour de France in het hoog gebergte de drie kopmannen van Rabobank bij. Uitvluchten zijn er niet. Aan de voet van elke klim moet hij in hun buurt zitten. De meesterknecht voorziet als een butler in al hun behoeften. Als de bidons zijn aangereikt, fungeert hij bergop als levend windscherm of tempobeul. De renner heeft schik in zijn rol zolang de parade paard jes het niet laten afweten. Het scheelde overigens weinig of Ten Dam stond niet op de start- lijst. Een knullig ongeval in mei verstoorde zijn voorbereiding. In de Ronde van Californië reden drie man op hem in, toen hij stil stond bij een valpartij. Een spaak beschadigde zijn knie. Het herstel nam ruim twee weken in beslag. „De prognose was drie dagen", blikt hij terug. „Een spannende tijd. Als het iets langer in beslag in had genomen, zat ik hier nu niet." Zijn brede grijns geeft zijn ge moedstoestand perfect weer. Aan de vooravond van zijn vierde deel name beziet Ten Dam de wereld van de zonnige zijde. De pijn en het gezwoeg van vorig jaar zijn ver geten. „Robert Gesink mislukte fa liekant en ik had een gat in mijn hoofd. Ik ben wel eens blijer uit Pa rijs weggereden." Voor een dergelijke deceptie vreest hij ditmaal niet. De ploegleiding RaBób ank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26