Irina Blochina bijna zo ft)e vrolijkste beroemd als haar vader Andrea Pirlo: de man van de Panenka en patat 24ISP dinsdag 26 juni 2012 Italië speelde het vaakst 0-0 op een EK: zeven keer. Goede twee de is Nederland met vijf keer. Wangedrag van fens bij het groepsduel met Dene marken, kost de Duitse voetbalbond een boete van 25.000 euro. De supporters staken vuurwerk af. De dochter van de bonds coach van Oekraïne is een ster. Irina Blochina presen teert in eigen land een dagelijkse voetbalshow tijdens het EK. door Theo Brinkman De dochter van Bert van Marwijk als presentator van Nederlands best be keken voetbalprogram ma op televisie. Het vergt enige fantasie. Alleen al omdat er maar weinig mensen zijn die weten hoe de dochter van Van Marwijk eruit ziet. In Oekraïne daarentegen kent het hele land de dochter van de bonds coach. Irina Blochina is zangeres (ze zong een EK-liedje) en actrice (althans, dat vindt ze zelf), ze is te zien in reclames en ook haar huwe lijk met rapper Larson bleef niet onopgemerkt. Maar tijdens het EK is de 29-jarige Blochina toch voor al het gezicht van Veliki Futbol ('Grote bal'), het praatprogramma dat geheel gewijd is aan het EK. Want ook al is Oekraïne al lang en breed uitgeschakeld, het EK gaat natuurlijk wel door. Ook op televi sie. Elke avond wordt het program ma in een buitenwijk van Kiev op genomen. Veliki Futbol doet daar bij zijn uiterste best het land in EK-sferen te houden. Publiek in kleurige shirtjes, oud-spelers die van heinde en verre worden inge vlogen. De uitzending begint drie kwartier voor de aftrap van een wedstrijd en gaat na het laatste fluitsignaal nog zo'n anderhalf uur door. Naar verluidt zijn de kijkcij fers uitstekend. Of dat komt door Irina Blochina met op haar schoot Timur, het Oekraïense jongetje dat in ei gen land beroemd werd vanwege zijn juichen vol in de camera na een doel punt van Andrej Sjevtsjenko. foto Pavlo Koebanov/GPD de gasten (oud-spelers als Edgar Davids, Marcel Desailly, Lothar Matthaus en, jawel, ]ean-Marie Pfaff, zijn al op bezoek geweest) is de vraag. Het zou ook zomaar kun nen komen door de verschijning van Blochina. Blochina presenteert samen met Alexander Denisov, zeg maar de Oekraïense versie van Wilfred Ge- nee. Zodra het over voetbal gaat, is Denisov het meest aan het woord en laat Blochina vooral haar mooie lach zien. Ze is blij met haar rol, dat is duidelijk, en ze wil ook graag dat de kijkers blij zijn. Ze schroomt niet het programma te presenteren in een geelblauwe jurk (de Oekraïense kleuren) met diep decolleté. Op de avond van Spanje-Frankrijk droeg ze een crèmekleurige jurk. Maar wel met oog voor detail: knalrode pumps, knalrode riem en dito gekleurde lippen. Blochina wist dat Spanje ging winnen. „Olé, olé" riep ze na de 2-0 zege van de Spanjaarden. Nee, een Oscar zal Irina Blochina nooit winnen. Maar dat ze de aan dacht trekt, is zeker. Vader Oleg Blochin vindt het best, al was hij verrast toen hij hoorde dat zijn dochter het programma ging pre senteren. Hij hoopt alleen maar dat zijn dochter niet alleen op 'de naam Blochin' zal teren. Maar dat zal ze niet doen, schijnt Blochin te hebben gezegd, 'want ze is een ver standige vrouw'. Van Marwijk zou het gezegd kun nen hebben. Over zijn eigen doch ter, welteverstaan. Het affiche van de halve fi nales flonkert in de zon. De Eurotop heeft op het EK voetbal afscheid genomen van de sfeerverpesters. Gelukkig maar. De slingers van de kwart finales waren al voor het grootste gedeelte opgeborgen in de doos, toen daar opeens Andrea Pirlo in de kamer verscheen. Alsof hij aan voelde dat het duffe feestje wel wat vertier kon gebruiken. Lijkt het maar zo, of heeft Pirlo het eeu wige leven, net als een schilderij van een van die vele Italiaanse grootmeesters? Het voetbal van de tweede ronde zat muurvast toen een afgeschre ven strateeg van 33 jaar de Panen- ka-versie 2012 uit zijn wreef tover de. Heel even hield de wereld z'n adem in, om een paar teller later te ontploffen in extase. Plots wa ren al die eenzijdige, grijze kwart finales vergeten. Plots was ieder een tegen middernacht weer klaar wakker, waren Huntelaar, Van Per- sie en Robben schimmen uit het verleden en begon meteen het gro te verlangen naar de twee halve fi nales. Spanje-Portugal en Duitsland-Ita- lië: er zijn de laatste maanden in Europa bijeenkomsten van grote leiders geweest die minder hebben opgeleverd. Verrassend is het alle maal niet, maar het zijn wel twee ouderwetse klassiekers tussen vier grootmachten die het ook verdie nen om er te staan. Al is het alleen maar omdat ze in de tweede ron de hebben afgerekend met ploe gen, die weigerden van hun eigen helft te komen. De kwartfinales - op Italië-Enge- land na dan - vielen weliswaar te door Leon ten Voorde gen, maar het goede nieuws is dat alle defensief ingestelde teams naar de uitgang van dit EK zijn ver wezen. De vrolijke troubadours gaan verder, de sfeerverpesters zijn naar huis. Na het veredelde pingpong-voet- bal van de groepsfase, is het toer nooi wat tot rust gekomen, maar die ingebouwde zekerheid heeft de ploegen niets gebracht. De Tsje chen en de Grieken konden niet beter, wat de verwende Fransen van plan waren, zal wel altijd een raadsel blijven en de Engelsen zijn de Italianen van het heden. Het vaak zo aandoenlijke kick and rush is ingeruild voor eindeloos specule ren, maar de uitkomst is weer eens hetzelfde. Vroegtijdig naar huis, bye bye. De aanval loont zich dit keer en zelfs de Italianen hebben er lol in gekregen. Lof en resultaat gaan hand in hand bij een ploeg, die en kele weken geleden zonder enig vertrouwen z'n intrek in Krakau nam. Of de opgekrabbelde Squa- dra Azzura ook in staat zijn om de grote favoriet Duitsland van de wolk van euforie te schieten? Dat wordt een lastige klus, maar lagen de verhoudingen op het WK van 2006 ook niet zo? Wie geloofde toen eigenlijk voor de halve eind strijd tussen beide landen in een stunt van de Italianen? De afloop is bekend en niet onbelangrijk in dit hele verhaal: Italië had op dat toernooi een geweldige regisseur in de ploeg. Zijn naam? Juist ja, Andrea Pirlo. door Theo Brinkman Finale EK 1976: Panenka juicht, doel man Maier treurt. archieffoto EPA KIEV - In Krakau, waar het Italiaan se team zijn trainingskamp heeft, was hij de dag na Italië-Spanje te zien in een restaurant. Een bord met patat voor zijn neus. Biertje er bij. Even tijd voor ontspanning. En voor de fans. Want wie er ook met hem op de foto wilde, Andrea Pirlo nam er de tijd voor. De speler die zondag in de nacht van Kiev zo ijzig kalm bleef tijdens de penaltyserie tegen Engeland door te scoren met een stiftje, is op het veld een absolute vedette. Daarbuiten is hij een rustige 33-ja- rige man zonder poespas. Zoals Cesare Prandellï het graag ziet. Prandelli werd twee jaar geleden bondscoach van Italië, kort nadat het elftal roemloos was uitgescha keld op het WK. Het imago van de spelers was niet geweldig. Het moest anders, vond Prandelli. Het mocht allemaal wel wat normaler. Geen filmsterrengedrag meer,, de selectie moest benaderbaar zijn voor de tifosi. Pirlo is wat dat be treft een man naar zijn hart. Het lijkt of hij een soort schild om zich heen heeft. De pers zit niet te wroeten in zijn privéleven (ook omdat dat weinig spectaculair is) en tegenstanders zijn er niet op uit om hem eens flink aan te pak ken. Pirlo geniet respect, wat hij te danken heeft aan zijn rijke carrière waarin hij twee keer de Cham pions League won met AC Milan. Daar kwam zondag die strafschop bij. Een stiftje dus, een Panenka (die op die manier de beslissende strafschop in de penaltyserie van de finale van het EK van 1976 nam). Pirlo vond het geen risico om het zo te doen, want de Engel se keeper Joe Hart lag toch al in een hoek, zei hij na afloop. Veel meer kwam er niet uit. Ja, dat hij blij was met zijn uitverkiezing tot Man of the Match. Pirlo is geen prater. Meer een stille leider. Vol gers noemen hem moeilijk te door gronden. Uitspattingen zijn hem vreemd. Een jaar geleden leek zijn carrière bijna ten einde. AC Milan had hem niet echt meer nodig, hoewel hij met zijn 32 jaar nog jong was - voor Milanese begrippen dan. De liefde was al enige tijd bekoeld. Na tien jaar vertrok Pirlo bij Milan. Hij stapte over naar Juventus en nam daar revanche. Onder zijn re gie pakte de Oude Dame voor het eerst sinds 2003 de landstitel. Ook in het nationaal elftal is hij de man van de assist. De meester van de pass. In elke wedstrijd heeft hij zo zijn aandeel gehad. Misschien draait het er wel op uit dat dit EK het toernooi van Pirlo wordt. Dat zou dan een ode zijn aan het ver schijnsel rasvoetballer, in een tijd waarin doorgaans de aandacht wordt opgeëist door extravagante spelers die liever kreeft met cham pagne krijgen dan een bord patat met een biertje erbij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24