Yara werkt aan nullozing afvalwater Rolstoelende jongeren gaan voor een ton imw 201 zeeland OPRUIMING BIJ Man in Nieuw Namen vastgebonden na inbraak 49.- 59 98.- 29 29.- 25 89.- 59 69.- 198 Knutselen met schelpen in Strandatelier Feestelijk slot aan AZC-project Taaiontmoeting Plein 1940 nr. 20 - Middelburg - Tel. 0118 - 612508 dinsdag 26 juni 2012 Streven naar volledig hergebruik water door Harmen van der Werf sluiskil - Kunstmestfabriek Yara in Sluiskil heeft zich tot doel ge steld vanaf 2015 geen - overigens eerst gezuiverd - afvalwater meer te lozen op het Kanaal Gent-Ter- neuzen. Het bedrijf is daartoe een proefproject begonnen in samen werking met het milieubedrijf Wa ter Water Solutions (AWWS) in Kapellebrug. Yara maakt melding van de nieu we ontwikkeling in het onlangs verschenen duurzaamheidsverslag 2011. De investeringen in een mi lieuvriendelijker watersysteem worden gedaan, omdat Yara duur zamer wil werken. Dat is echter niet de enige reden. Het bedrijf is er ook financieel bij gebaat deze ac tiviteiten te ontplooien. In het duurzaamheidsverslag 2011 wor den genoemd: de stijgende water en energieprijzen en de strengere normen voor het lozen van afcal- water op 'open' wateren. Bij Yara is een speciale werkgroep afvalwaterlozing opgericht. Dimit- ri Overmeire, hoofd laboratorium, maakt daar onder anderen deel van uit. Hij vertelt dat het doel van de werkgroep allereerst is de afval- en koelwaterstromen in nieuw namen - Een 54-jarige man is in de nacht van vrijdag op zater dag rond twee uur in zijn woning aan het Nobelplein in Nieuw Na men vastgebonden achtergelaten, nadat drie gemaskerde mannen hem thuis hadden overvallen. De politie heeft dit zondagavond laat bekend gemaakt. De bewoner lag te slapen, toen de overvallers met geweld zijn huis binnendrongen. Onder bedreiging van wapens - welke meldt de poli- kaart te brengen. Daarna wordt een analyse gemaakt van de moge lijkheden om tot duurzamer, mi lieuvriendelijker waterbeheer te ko men binnen de kunstmestfabriek. Het Kapellebrugse AWWS is door Yara in de arm genomen om geza menlijk mogelijke oplossingen uit te proberen. Yara en AWWS zijn samen op het idee gekomen om op het terrein van Yara een voor- beeld-afvalwaterzuiveringssysteem te bouwen. De proefneming be staat uit twee onderdelen. De eer ste is het afvalwater goed te analy seren en te zuiveren naar de ge wenste kwaliteit, waarna het wordt getransporteerd naar de zui veringsinstallatie in de buurt van de Sluiskilbrug in Terneuzen. Het tweede onderdeel is het meest vernieuwende, namelijk de toepas sing van een membraamdestillatie om het al gezuiverde water nog verder te zuiveren. Bij Yara wordt een techniek toegepast die is ont wikkeld bij de Universiteit van Gent Die komt erop neer dat bac teriën de vervuiling in het water omzetten in stikstofgas. Het stre ven is het afvalwater op den duur •zo goed te zuiveren dat het - vanaf 2015 - kan worden hergebruikt in de fabriek. iSSOSEOSSSSUWSmSSSL tie niet vanwege het onderzoek - is de woning doorzocht. De inbre kers zijn veertig minuten binnen geweest, aldus de bewoner. Bij ver trek is hij geboeid achtergelaten. De man kon zich later bevrijden en is naar een nabijgelegen, nog ge opend café in het Belgische Kiel- drecht gegaan om alarm te slaan. Of er spullen of geld zijn gestolen, is (nog) niet bekend. De man heeft lichte verwondingen overge houden aan de overval. Onder het motto Rolling on Wheels beginnen zestien jonge ren, bijna allen lijden ze aan de ziekte van Duchenne, zaterdag in Kamperland aan een rolstoel- tocht van 450 kilometer. Ze ho pen daarmee geld in te zamelen voor de stichting On Wheels. door Rob Paardekam On Wheels zet zich al jaren in voor kin deren met Duchen ne (een agressieve spierziekte) en an dere beperkingen. De stichting or ganiseert activiteiten voor deze jongens en meiden en heeft twee aangepaste chalets waar de doel groep van een vakantie kan genie ten. Het eerste chalet werd destijds gebouwd op vakantiepark De Roompot in Kamperland. In het Limburgse Arcen is inmiddels een tweede vakantiewoning verrezen. Dat laatste huisje is bekostigd met het geld dat is ingezameld met het evenement Rolling on Wheels. De eerste editie in 2008 leverde 40.000 euro op. In 2010 - de twee de editie - bracht Rolling on Wheels liefst 150.000 euro in het laatje. Ook dit jaar gaan zestien jongeren weer met de rolstoel op pad voor een tocht van 450 kilometer. Ze vertrekken zondag om half 3 bij ca fé Havenzicht Kamperland, waar ze door onder meer de brandweer en muziekvereniging Apollo wor den uitgezwaaid. De tocht voert daarna in zeven etappes naar Goes, Roosendaal, Oirschot, Ar cen, Loon op Zand, Hellevoetsluis Wtodë pullovers v.a. pantalons, o.a.jeans v.a. kolberts v.a overhemdem casual overhemden lange m. v.a. korte mouw v.a. polo shirts v.a. jack's v.a. vesten v.a. overhemden lange m.2 voor kostuums v.a. en Hoek van Holland. Natuurlijk maken de zestien jongeren deze reis niet alleen. Ze worden bege leid door enkele tientallen vrijwilli gers. Eén van hen is Henk Zwe- mer uit Kamperland. Hij raakte twee jaar geleden betrokken bij de stichting On Wheels toen zijn zoon Wijnand deelnam aan de tocht. Ook dit jaar doet hij weer mee. Wijnand is overigens de enige deel nemer die niet de ziekte van Duchenne heeft, maar een open rug (spina bifida). Vader Henk, die ook hand- en spandiensten verleent voor het va kantiechalet op De Roompot, zegt zich met veel plezier in te zetten voor Rolling on Wheels. „Er is sprake van een enorme saamhorig heid", stelt hij. „Niet alleen onder de deelnemende jongeren, maar ook onder de begeleiders. Je moet er samen iets van maken." Het organiseren van de tocht is volgens Zwemer elk jaar weer een enorme opgave. Denk alleen al aan het re gelen van slaapplaatsen in de 'etap peplaatsen'. „En vergeet ook niet alle spullen die we moeten meene men voor de jongeren, bijvoor beeld hulpmiddelen", stelt hij. „Het is zoveel dat er een grote vrachtwagen meerijdt." Toch vindt de inwoner van Kamperland dat het de moeite meer dan waard is. „De kinderen genieten ervan. Daar doen we het voor." Zoals gezegd is het doel tweeledig. Niet alleen hebben de deelnemen de jongeren een fantastische week, er wordt ook geld ingezameld voor de stichting On Wheels. Dat doen de jongeren (en hun aanhang) on der meer door zich te laten sponso ren en activiteiten te organiseren. Zo hield Henk Zwemer een wed strijdje 'latje schieten' bij voetbal vereniging Bevelanders in Kamper land. Daar haalde hij zeshonderd euro mee op. Zwemer heeft het bange ver moeden dat de opbrengst van 2010 (150.000 euro) dit jaar niet wordt gehaald. Het is vol gens hem steeds moeilijker om sponsors te vinden. Bovendien ge ven ze over het algemeen minder geld dan twee jaar geleden. „Ik hoop dat we een ton ophalen, oostkapelle - Terra Maris houdt op maandag 2 juli van 11 tot 12 uur een Strandatelier. De activiteit is geschikt voor kinderen vanaf 6 tot 12 jaar. Op het schelpenplein in de landschapstuin achter het mu seum krijgen de deelnemers uitleg over schelpen die je kunt vinden op de stranden. Na de uitleg mag er geknutseld worden met schel pen. Deelname kost 5,50 euro per kind. Er kunnen maar maximaal 12 kinderen deelnemen dus om te leurstelling te voorkomen moet men zich tijdig aanmelden via reserveringen@terramaris.nl of 0118 582620. Bij slecht weer is het Strandatelier in het museum. coes - Stichting De Vrolijkheid en Vluchtelingenwerk Zeeland vie ren zaterdag het slot van het suc cesvolle project Taaiontmoetingen. Daarin zijn vrijwilligers eens per week als taalcoach op stap gegaan met een bewoner van het asielzoe kerscentrum in Goes. Kinderen uit het centrum hebben een half jaar lang creatieve dingen gedaan in het teken van de Nederlandse taal. Het project is onderdeel van De Werkelijkheid, die beoogt de kracht van asielzoekers zichtbaar te maken. De afsluiting is in de Goederenloods van 14 tot 17 uur. Daar is ook het boek te zien dat de kinderen hebben gemaakt. 16 Duchenne j0„5 'eggen 450 km afi 3Oju^}/«7)gBJ0t2 - Wij Zoeken oog spomo'i'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20