Smouters met vleugje liefde dk ^4 r Schellach breidt uit na vrijlaten melkquotum r-'-- te «Ceo pjooaae ZOMERKOOPJESMARKT Silvia Wennekes '9: M Inloopconcert I DONDERDAG 28 JUNI I Expositie in dorpskerk Aagtekerke OP DE GROTE MARKT IN GOES van 9.00 -17.00 uur dinsdag 26 juni 2012 wpi 'j %*»-**>•»*• *$•-*:&.. v?>vï; *-i 'y'/'-i' "•"v't'-'-f i -**••','i 'r *i#-« i Altijd fietsweer, ook voor regenkleding naar: p feiano Dorpspie 1 4, Aagtekerke *0118 581306 www.leojoossetweewielers.nl deze zomer Vernieuwde menukaart Tapasgerechten Mosselen HOTEL BRASSERIE DE LEUGENAAR Boulevard Bankert 132 - Vlissingen 0118412500 - info@hoteldeleugenaar.nl www.hoteldeleugenaar.nl anders eten „Ik ben gewoon bij ze aangeschoven tijdens de koffie en heb hun verhalen aangehoord. Die waren er altijd", vertelt de kunstenares over haar zoektocht naar de verhalen van mensen en de recepten van de gerechten die bij de verhalen horen. Aan de nieuwe stal van Kaasboerderij Schellach in Middelburg wordt druk gewerkt. foto Lex de Meester wiHwvt'iArniwwwzifAwiflrtMiiitiWi'ivawitriiiiikuiiiiiiitffflWf GESLAAGD fff Abe Kuijl uit Middelburg is afgestu deerd aan de Fontys Hogeschool voor de Journalistiek in Tilburg. Stephanie Francke uit Zoutelande is met een 9 geslaagd voor haar ba chelor saxofoon aan de Codarts Hogeschool voor de Kunsten in Rotterdam. Joost de Graaf uit Middelburg is cum laude gepromoveerd aan de Universiteit Utrecht, faculteut Bèta wetenschappen. DOMBURG - In de Dorpskerk van Domburg zingt woensdag het Vo caal Ensemble Voice Four onder leiding van dirigent Jan Wisse gees telijke- en volksliederen. Daar naast zal Dorine van Dijk op haar harp diverse stukken ten gehore brengen. Het concert begint om 20.30 uur, de deuren gaan om 20.00 uur open. Toegang is gratis. ^tCB5B!fiB&n!BlB5OSSGS665B56GS!B!ïïl3QS03SGQSGil9i3SGl nekes terug naar bakkerij Van de Kop om kaneelkoekjes te bakken. Het was een geweldige ervaring voor iedereen: voor mevrouw Van de Kop, maar ook voor de huidige bakker Van de Kop, vertelt Wenne- kes. „We hebben samen het recept doorgenomen en de koekjes ook weer gebakken." Bijzonder is ook het verhaal van Jan Kruit. Dat gaat over smouters, platte oliebolletjes met rozijnen er in. „Als er feest was bij familie in Klein-Abeele, dan gingen mijn va der en ik daar op de fiets naartoe. Bij de thee of koffie kregen we dan smouters te eten", herinnert hij zich in het verhaal bij het recept. En net als mevrouw Van de Kop is het recept voor Jan Kruit ook voor altijd verbonden aan de liefde van zijn leven. Op een dag was hij weer op visite in Klein-Abeele en vroeg verkering aan een meisje dat daar was. „Daar ben ik 55 jaar mee getrouwd geweest. Ze is nu overle den en ik mis haar nog steeds." Een aantal foto's en recepten zijn te zien op een kleine expositie in De Drukkerij in Middelburg. Alle verhalen en recepten zijn boven dien gebundeld in een doosje, met de titel Hartverwarmend. Ze zoekt alleen nog meer sponsoren om er veel van te laten maken voor de verkoop. Smouters: 15gr gist 1 theelepel suiker oplossen in 1 dl lauwe melk. Mengsel 15min op warm plekje zetten tot het belletjes vormt. In een kom 250gr bloem zeven met 1 theelepel zout. Gistmengsel er bij schenken en tot glad, dik beslag roe ren. Een ei en 2dl lauwe melk erdoor kloppen. Twee in kleine stukjes gesne den appels en 200gr rozijnen toevoe gen en alles afgedekt een uur laten rij zen. Drie lepels beslag in een koeken pan scheppen en met een klontje bo ter goudbruin bakken. Serveren met poedersuiker en stroop. door Maurits Sep MIDDELBURG - Kaasboerderij Schel lach gaat de veestapel uitbreiden. Zodra in 2015 het melkquotum ver valt, wil het bedrijf groeien van 72 naar 100 melkkoeien. Ter voorbereiding op de uitbrei ding bouwt de kaasboerderij nu al een nieuwe stal. Die vervangt de huidige koeienstal. De oude stal verdwijnt niet, maar wordt gereno veerd voor het jongvee, zegt Els Mesu. „De nieuwe stal moet nu al gebouwd worden, omdat het twee jaar duurt voordat een kalf is uitge groeid tot een melkgevende koe. We hebben de ruimte dus al snel nodig." Ook na de uitbreiding zal (vrijwel) alle melk gebruikt worden in de ei gen kaasmakerij. „We gaan ook op zoek naar extra afzetpunten voor onze kaas", kondigt Mesu aan. Ze hoopt bijvoorbeeld meer kaas te verkopen aan de Zeeuwse horeca. Intussen is de kaas van Schellach ook al op meer plekken te koop dan alleen de kaasboerderij zelf Dat is een gevolg van de aanleg van de nieuwe N57, verklaart Me su. Daardoor was de kaasboerderij slechter te bereiken. Ter compensa tie werd gezocht naar andere ver- koopplekken. Zo is de kaas ook te koop bij keurslager Ab de Visser in winkelcentrum Dauwendaele. Me su: „Wij zien zulke verkooppunten AAGTEKERKE - De dorpskerk van Aagtekerke is deze zomer op zater dag van 14.00 tot 16.30 uur open voor bezichtiging. In de kerk is een kleine expositie ingericht van artistieke producten (dorpsgezicht, stillevens, iconen) van dorpsgenoten. Daarnaast is het 17e eeuwse grafmonument van de familie Thibaut zeer de moeite waard. Ook zal het orgel worden bespeeld. De kerk is gelegen aan het intieme Dorpsplein van Aagte kerke. als uithangbordjes voor ons be drijf. We hopen dat mensen onze kaas kopen en dan ook eens bij ons op het bedrijf komen kijken." Om mensen te laten zien hoe kaas en zuivel gemaakt worden, en ze melk te laten drinken, biedt Schel lach deze zomer ook weer een groot aantal evenementen aan on der de noemer 'boerderijbeleving'. „Proeven staat daarin centraal", zegt Mesu. Zo kunnen bezoekers een kijkje achter de schermen nemen, kalfjes aaien, kaas plastificeren en proe ven. Veder zijn er picknicks, high teas en diners, wijnproeverijen en speurtochten over de boerderij (hoeveel liter melk is nodig voor een kilo kaas?). Kijk voor alle info (data, prijzen, aanmeldingen en adresgegevens) op www.schellach.nl Kunstenares Silvia Wennekes ver zamelde levensverhalen van mensen die te maken hebben met gerechten. Foto's en recep ten zijn gebundeld in het pro ject Hartverwarmend, met een kleine expositie en een Doosje om te Delen. door Maurits Sep Kaneelkoekjes. Als Cor- ry van de Kop eraan denkt, zit ze met haar gedachten meteen ver terug in de tijd. Dan is ze weer dat jonge meisje in de bak kerij van Van de Kop in de Vlis- singse Scheldestraat. Daar werkte ze toen ze haar latere man leerde kennen, Wim, de neef van bakker Van de Kop. Zulke verhalen zijn er veel meer, bedacht kunstenares Silvia Wenne kes, en ze ging ernaar op zoek bij de bewoners van de zorgcentra van Stichting Werkt voor Oude ren. Ze vond die verhalen ook en besloot er een project van te ma ken: het verhaal, het recept erbij, foto's van de mensen met hun re cepten. „Ik ben gewoon bij ze aan geschoven tijdens de koffie en heb hun verhalen aangehoord. Die wa ren er altijd." Iedereen heeft bij bepaalde gerech ten immers gedachten aan het ver leden; zo was het bij haar eigen moeder ook. „Die komt uit Joego slavië. Er werd thuis altijd veel ge praat over etenen tradities." De goulash van haar moeder zit uiter aard ook als recept in het doosje. Met Corry van de Kop ging Wen- Jan Kruit, Silvia Wennekes en Corry van de Kop (vlnr) bij de expositie van het project Hartverwarmend in De Drukkerij. foto Ruben Oreel MET SUPER KÓÓÓPJES VAN IN GOES GEVESTIGDE WINKELS!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 19