Theaters aan Zee zijn gelijk en divers 13 agenda Presentatie van boek Doornse Levenskunst Muzikaal protest Jongerenjury Zeeuws Orkest Film by the Sea op vier locaties is compleet dinsdag 26 juni 2012 TaZ nieuwe loot aan stam Stichting Cultuurpodia Zeeland Met de programmering voor vier Theaters aan Zee krijgt de provincie in één klap een extra aanbod van circa 120 voorstellin gen. Initiator, ontwikkelaar en uitvoerder Peter de Neef vertelt over zijn drijfveren, aanpak en bedoelingen. door AH Pankow in het aanbod van Theaters aan Zee: Het Ierse koor Anüna brengt op 13 december in de Sint Jacobskerk in Vlissingen de kerstshow A whisper of paradise. niet zonder financieel risico? „Ja, ik ben het komend jaar wel heel nadrukkelijk een vliegende keep, want het móet gewoon slagen. Maar ik weet voor mezelf natuur lijk wel: De Neef, dit moet je niet tot je tachtigste blijven doen." Hij noemt zichzelf'een beetje thea- tergek'. „Dat was ik al bij de TEZ en dat zal wel altijd zo blijven. Ik wil in de eerste plaats bijvoorbeeld graag jong talent een podium bie den." Dat streven is duidelijk terug te zien in de programmering voor de TaZ het komend seizoen. Om slechts enkele voorbeelden te noe men: Dara Faizi, winnaar jury- en publieksprijs van het Groninger Studenten Cabaretfestival 2010, Dian Liesker, winnares van de per soonlijkheidsprijs Camaretten 2010 en een duoprogramma van aankomend talenten als Harry Glotsbach en Rayen Panday. „Die namen zeggen het grote pu bliek nog niet zoveel, daarom pro grammeer ik ze soms onder de noemer 'Blind Date' voor toe schouwers die verrast willen wor den", zegt De Neef De toevoeging 'aan Zee' mag dan als binding gelden, voor het overi ge zijn de betrokken podia nogal divers. „Daar ga ik in de program mering ook van uit. De Parel is vooral gericht op gezinnen, maar ook jongeren op vakantie én Zeeuwen die thuisblijven in de zo mer, maar eens lekker naar het theater willen. Het Arsenaal zie ik als 'De Kleine Komedie van Zee land', dus met kleinkunst en mu ziek in een theatersetting. Soms met bijzondere programmering: een theaternacht op 4 oktober met voorstellingen op bijzondere locaties, zoals de Caroussel /Uitkijktoren. Bij het Comedy Ca fé richt ik me op verjonging van publiek met meer de nadruk op standup comedy dan bijvoorbeeld in Vlissingen. Ook in Renesse zou ik graag wat verjonging zien, wat betreft publiek, maar ook arties ten: onder meer net afgestudeer den van de Cabaretacademie in Den Bosch bijvoorbeeld." Het extra aanbod van 120 voorstel lingen dat De Neef met de Thea ters aan Zee creëert is onderdeel van de Stichting Cultuurpodia Zee land, het samenwerkingsverband tussen acht kleine podiumorgani saties in de provincie. De uitbrei ding van het aanbod met TaZ ziet De Neef vooral als het aanboren van nieuw publiek. In De Parel be gint de zomerprogrammering im mers al dinsdag 3 juli met voorstel lingsreeksen van de Magic Unlimi ted Show voor de hele familie en kindervoorstellingen van Ernst, Bobbie 8c de Rest. „Het is een ex periment", erkent De Neef, want het weer speelt natuurlijk een be langrijke rol bij theaterbezoek in de zomer. Vragen naar hoogtepunten in het aanbod resulteert bij hem in een niet stuiten opsomming: een try-out van The Dutch Eagles voor een festival in Darmstadt, cd-pre- sentaties van De Nits en van Jan Akkerman, Ellen Dikker, LOS, De Regahs, Tom Sligting, Marjolijn van Kooten, Arie Koomen 8c Edo Brunner, Cavern Beatles, Elske De- Wall en Anüna. Het volledige aanbod is te zien op: www.cultuurpodiazeeland.nl Van TEZ is het TaZ gewor den voor Peter de Neef zou je simpelweg kun nen zeggen. In de fines ses ligt het allemaal wat gecompli ceerder. In het kader van dit ver haal gaat het echter niet over hoe hij als directeur van Theater Ex ploitatie Zeeland werd uitgeran geerd, maar juist over zijn nieuwe initiatief: Theaters aan Zee (TaZ). TaZ staat voor: De Parel in Dom burg, eigendom van Roompot Re creatie, het Arsenaaltheater in Vlis singen, het Dorpshuis in Renesse, dat eerder als 'Theater aan Zee' werd geafficheerd én - uitsluitend voor het comedy-café op de don derdagavond in Porgy en Bess in Terneuzen. De Neef gaat de volledige theater exploitatie in deze accommodaties - met genoemd specialisme in Por gy en Bess - voor zijn rekening ne men. Dat wil zeggen dat hij zorgt voor programmering, kaartver koop, techniek, publiciteit en ont vangst van artiesten en bezoekers. Geen horeca-exploitatie dus, voor alle duidelijkheid. Desalniettemin een hele klus en Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. PODIUM Goes Opnamen Tros Muziekfeest, met o.a. Marianne Weber, Nick Simon, René Fro- ger, Wolter Kroes, 3JS, Jeroen van der Boom, Frans Duijts, Django Wagner, Tho mas Berge, Grad Damen, Ryan Ricks, Ge rard Joling, Guimar en Frans Bauer. Pre sentatie: Jan Smit. Grote Markt, 20.30 uur Middelburg Concert 'Bachiana', in kader van Mu ziekfestival Middelburg. Werken van J.S. Bach, Mozart en Kodaly. M.m.v. o.a. de Zeeuwse organist Bram Beekman. Doopsgezinde Kerk, 20.00 uur. MIDDELBURG - In De Drukkerij in Middelburg wordt woensdag om 16.30 uur het boek Doornse Levens kunst gepresenteerd. In deze opvol ger van het succesvolle boekje de Doornse Catechismus (2010), probe ren zestien predikanten een chris telijke levenskunst te schetsen. Een van de drie redacteuren, de Zeeuwse predikant Aarnoud van der Deijl, zal bij de presentatie ver tellen over de totstandkoming van het boekje. Daarna zal Kim Magnée-de Berg, een van de auteurs, een fragment inleiden en voorlezen. Tot slot reageert filosoof Vincent de Rooij op het boekje. MIDDELBURG - Met vier korte optre dens verspreid over de provincie vraagt Het Zeeuws Orkest zaterdag op eenjudieke manier aandacht voor de^dreigende bezuinigingen. Als de provincie haar bijdrage op het orkest kort, komt het voortbe staan ervan in zijn huidige vorm in gevaar. Het orkest wil zaterdag een duide lijk signaal afgeven met vier con certen van circa tien minuten: om 12.00 uur op de Markt in Middel burg, om 13.00 uur op de Grote Markt in Goes, om 14.00 uur op de Markt in Terneuzen en om 15.00 uur op het Bellamypark in Vlissingen. VLISSINGEN - In totaal 25 jongeren uit Nederland en Vlaanderen vor men dit jaar de jongerenjury van Film by the Sea. Zij beoordelen tij dens het Zeeuwse filmfestival, van 14 tot en met 23 september, dezelf de twaalf competitiefilms als de vakjury en de publieksjury. Daar naast ontmoeten ze schrijvers, re gisseur, acteurs en actrices en be zoeken ze premières tijdens het fes1- tival. De samenstelling van de jury is in middels compleet: 25 jongeren zijn geselecteerd uit de aanmeldingen. De jongerenjury is een initiatief van Film by the Sea, JouwZeeland, Scoop en provincie Zeeland. ZEELAND GEBOEKT 'De avonturen van jikkemientje' en andere boeken op het blog Zeeland Geboekt: pzc.nl/zeelandgeboekt. UITAGENDA Naar de bioscoop, uit eten of op pad? Kijk voor de complete uitgaans agenda op www.pzc.nl/uit. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13