De 'Lente' was niet één project 'Die mensen blijven maar dwepen met het oude regime; dinSdag26jum2oi2 kijk hoe Egypte er voor de revolutie bij lag' 11 Mohammed Safaa, jonge Egyptische revolutionair ïmmmm&mmsmm&ssss&mmmmmmmmsssmmsmMmmm&ssBmMaessssm door Joost Bosman en Chris Halkes De verkiezing van een nieuwe Egyptische pre sident zou een mijlpaal hebben moeten zijn in het proces dat, vooral in westerse media, de 'Arabische Lente' is gaan heten. Het gerommel om die ver kiezing, de rol die het leger blijft spelen en de zekerheid dat met de verkiezing de rust niet is weerge keerd, lijken nu eerder symbool te staan voor de teleurstelling over wat die 'Lente' heeft gebracht. Die teleurstelling bestaat voor in woners van landen als Egypte, Sy rië en Bahrein uit onvrede dat de machtsverhoudingen, en vooral hun welvaart en leefomstandighe den, niet zo zijn veranderd als an derhalf jaar geleden werd gehoopt. Internationaal is er teleurstelling dat de meeste landen in de Arabi sche wereld nog steeds niet duide lijk op weg zijn naar democratie en verbeterde mensenrechten. Voorheen gaf het Midden-Oosten een beeld van een groot aantal ver gelijkbare landen: seculiere dictatu ren en rijke elites die regeerden over een arme, maar deels goed op geleide bevolking en waar onder de armsten sympathie voor islami tisch fundamentalisme smeulde. Er waren wat uitzonderingen, zo als Irak, waar de VS de dictator had verdreven en het streng-islami- tische Saudi-Arabië. Oppervlakkig gezien, leek de Arabische wereld toch een eenheid. In december 2010 kwamen gefrus treerde Tunesiërs massaal de straat op en binnen een maand brachten de protesten dictator Ben Ali ten val. Toen de vonk van de revolutie oversloeg naar de straten en plei nen van andere Arabische dictatu ren, wekte dat de verwachting dat een ontwikkeling was begonnen die in de hele Arabische wereld via hetzelfde patroon zou leiden tot meer democratie. Anderhalfjaar later vertoont die Arabische wereld een totaal ander, en verbrokkeld landschap. Alleen Tunesië lijkt de weg naar rust en democratie te vinden. In andere landen zijn de machthebbers met meer of minder moeite in het za del gebleven, heerst chaos of woedt een burgeroorlog. Die verschillende uitkomsten zijn niet verbazingwekkend. Egypte - met 80 miljoen inwoners, kosmo politische stedelingen en een grote minderheid van Koptische christe nen - is al in tal van opzichten een ander land dan buurland Libië - 6 miljoen inwoners en een groten deels op stammen gebaseerde sa menleving. Van Casablanca naar Bagdad is hemelsbreed zo'n 5000 kilometer. Dat levert, ondanks dat - Arabische jongeren via sociale me dia met elkaar kunnen communi ceren, een wereld van verschil op. Gecamoufleerd was dat de Arabi sche wereld geen eenheidsworst is. Onder de dictaturen huisden - en huizen - heel verschillende sa menlevingen, met verschillende culturen, sociale samenstellingen, en ook met andere machtsverhou dingen en maatschappelijke span ningen. Dat is nu in ieder geval wel duidelijk zichtbaar. Verder waren de Arabische opstan den niet één project, met een tijd schema en een doel. Het is dan ook onzin om te zeggen dat zoiets als 'de Arabische Lente' is mislukt. SAUDI-ARABIE Als antwoord op de rellen die her en der in de Arabische wereld plaats vinden, kondigt koning Abdullah meer geld aan voor sociale voorzie ningen. De soennitische Saudi's - voortdurend in strijd met het sjiïtische Iran om de hegemonie in het Midden-Oosten - steunen Jorda nië (evenals Saudi-Arabië een ko ninkrijk) met geld, evenals de rebel len in Syrië; alleen maar om Iran, aartsvijand van Riaad en bondge noot van Assad, dwars te zitten. Bahrein kent aan het begin van de Arabische Lente bloedige rellen. Maar de opstand van de sjiïtische meerderheid tegen het soennitische minderheidsbewind begon al jaren eerder. De Bahreinse koning Hamad kreeg tijdens het neerslaan van de opstand militaire hulp van Saudi- Arabië. Het buurland is als de dood dat het sjiïtische Iran vaste voet aan grond krijgt op het Arabische schier eiland als in Bahrein de sjiïeten de macht zouden grijpen. JEMEN De Jemenieten hebben een jaar te gen hun voormalige president Saleh te hoop gelopen, voordat die einde lijk het veld ruimde. Zijn vicepresi- dent volgt hem op, maar ziet zich geconfronteerd met de overgeble ven leden van de Saleh-clan in leger en veiligheidsdiensten. Daardoor heeft de 'Arabische Lente' maar wei nig ten positieve veranderd. Boven dien heeft Jemen steeds meer te stellen met al-Qaeda rebellen die het land gebruiken als basis. Hoewel er weinig van in het nieuws was, is Oman volgens de BBC niet immuun geweest voor de 'Arabische Lente'. In 2011 werden demonstra ties voor hervormingen door de poli tie uiteen geslagen. Sultan Qaboos (ook premier en minister van Buiten land Zaken) liet daarop verkiezin gen organiseren voor de Majlis al-Shura, de adviserende raad. Sul tan Qaboos heeft bij het begin van de opstanden in de buurlanden be loofd de raad meer macht te geven. VERENIGDE EMIRATEN Hoewel de Verenigde Arabische Emi raten veel te lijden hadden onder de economische crisis, bleven het toe risme, de handel en de middenstand bloeien. Misschien de reden dat de Arabische Lente het land niet hard raakte. Het is daarnaast één van de meest liberale landen in de Golfre gio, waardoor er onder de bevolking minder noodzaak tot een omwente ling werd gevoeld. Toch blijven de Emiraten autoritair geregeerd, zon der een invloedrijk parlement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11