Egypte een gespleten land io arabische opstanden De presidentsverkie zingen in Egypte zijn niet het hoogte punt geworden van de 'Arabische Len te'. Velen hadden dat wel gehoopt. dinsdag 26 juni 2012 zie onze website:buitenland President Mohammed Mursi roept op tot eenheid MAROKKO Nadat in februari 2011 duizenden mensen de straat op gaan om poli tieke hervormingen te eisen, besluit koning Mohammed tot een referen dum over de nieuwe grondwet. Hij 'wint' de volksraadpleging maar be togers eisen meer hervormingen. In november 2011 winnen gematigde islamisten de parlementsverkiezin gen. Zij vormen in januari 2012 een coalitieregering. Ondanks hervor mingen vinden er in mei dit jaar nog steeds demonstraties plaats. LIBIË Na de gewelddadige dood van kolo nel Muammar Kaddafi in oktober 2011, valt het verzet uiteen en be ginnen de verschillende facties het centrale gezag in Tripoli en elkaar (soms gewapenderhand) te betwis ten. Daarbij zijn inmiddels tientallen doden gevallen. In de kleine stad staten gaan lokale milities door met martelen. Het land dreigt uiteen te vallen langs de Middeleeuwse stam- menlijnen die Libië voor de machts greep van Kaddafi kenmerkten. EGYPTE Na het verdrijven van president Mu barak houden protesten aan omdat demonstranten ontevreden zijn over het tempo van de hervormin gen. In januari 2012 winnen de Mos limbroeders parlementsverkiezin gen. Vlak voor de tweede ronde van de presidentsverkiezingen in juni doet het leger een machtsgreep: de parlementsverkiezingen worden on geldig verklaard en legerkandidaat Shafïq (eerder uitgesloten) mag aan de tweede ronde meedoen. JORDANIË Tijdens de straatprotesten van be gin 2011 benoemt koning Abdullah II een nieuwe premier en laat politie ke hervormingen doorvoeren. De be togingen blijven de hele zomer van 2011 doorgaan maar in kleinere om vang. In april moet Abdullah op nieuw de premier vervangen, omdat diens voorganger niet aan de hervor- mingseisen voldoet. Evenals in ande re koninkrijken in de regio, lijkt Jor danië minder vatbaar voor revolutie dan de presidentiële republieken. SYRIË In maart 2011 komt het in de zuid- Syrische stad Deraa tot demonstra ties waarbij veiligheidstroepen beto gers doodschieten. De protesten en gevechten tussen opstandelingen en leger verspreiden zich vliegensvlug over het hele land met inmiddels rond de 15.000 doden tot gevolg. De VN, die Kofi Annan als bemidde laar stuurt, verklaren in juni 2012 dat Syrië in staat van burgeroorlog verkeert. Uitzicht op een spoedig einde daarvan is er niet. IRAK Omdat Irak veel eerder van zijn regi me was ontdaan, viel het land niet zo op tijdens de 'Arabische Lente'. Dat wil niet zeggen dat Irak een voorbeeldstaat is geworden in de re gio. Sektarisch geweld tussen soen nieten en sjiïeten eist nog wekelijks tientallen levens, de Koerden ruziën met de centrale macht over oliecon tracten voor buitenlandse bedrijven en president Jalal Talabani wordt in toenemende mate verweten zich te ontwikkelen tot een dictator. door Hans Jaap Melissen Wakeel heeft gestemd op Ahmed Shafïq, de kandidaat van het leger. „Dit land heeft juist meer leger no dig, niet minder." Hij is blij dat het leger nog veel macht uitoefent. Maar waarom vreest hij dan een president met weinig macht? Hij lacht: „Een zwakke vader zorgt er voor dat zijn familie alles kwijt raakt." Ook bij de jonge revolutionairen is de overwinning van Mursi met ge mengde gevoelens ontvangen. „Ik ben blij met de verkiezingsuitslag. Maar vooral omdat het betekent dat Shafiq heeft verloren, niet om dat Mursi heeft gewonnen", be kent Mohammed Safaa (26). Hij had op geen van beiden gestemd. Safaa vond wel dat de beloften die Mursi deed, meteen na zijn over winning, goed klonken. „Prima als hij gaat samenwerken en een soort TUNESIË In de 'bakermat' van de Arabische Lente breken eind 2010 na rellen uit nadat een fruitverkoper zich uit protest in brand steekt. In januari 2011 vlucht president Ben Ali.ln ok tober wint de islamistische partij En- nahda de verkiezingen. Eind 2011 wordt mensenrechtenactivist Mon- cef Marzouki tot president gekozen. In mei 2012 botsen veiligheidstroe pen met salafi's, extremistische mos lims, die alcoholverkopers aanval len. eenheidsregering vormt. Maar dan moet hij die beloften wel nako men. Zo niet: Tahrir is dichtbij!" Safaa vindt de opmerkingen van Shafiq aanhanger El Wakeel vreemd. „Die mensen blijven maar dwepen met het oude regi- 'Wij moeten de baas van het leger zijn, niet andersom' me. Vanwege de veiligheid en de economische stabiliteit? Kijk hoe Egypte er ook voor de revolutie al bij lag." De vraag is hoe stabiel Egypte zou zijn geworden onder 'president Shafiq'. Het zou voor de Egyptena- Het feest hebben de Mos limbroeders achter de rug. Hoeveel macht ze in Egypte krijgen, nu hun kandidaat Mohammed Mursi president wordt, is echter onduide lijk. Het leger heeft de touwtjes nog steeds stevig in handen. Re den voor een groep van enkele honderden Mursi-aanhangers om op het Tahrirplein te blijven. „Wij moeten de baas van het leger zijn, niet andersom", zegt een schor geschreeuwde Ali Balchi. Vrezen veel Moslimbroeders dat Mursi te weinig macht krijgt, ande ren zijn bang voor te veel macht voor de partij die door oud-presi dent Mubarak werd onderdrukt. „Ik heb ze nooit vertrouwd en dat zal ik nooit doen." Mohammed El ALGERIJE In januari 2011 breken rellen uit we gens de hoge voedselprijzen en werkloosheid. De regering laat on middellijk de prijzen dalen voor de essentiële voedselproducten. In fe bruari heft president Bouteflika de negentien jaar durende noodtoe stand op. Twee maanden later moet een commissie gaan onderzoeken hoe er meer democratie in het land kan komen. Demonstraties zijn er nog steeds in Algerije, maar niet erg overtuigend. ren die de revolutie zijn begon nen, terug naar afhebben bete kend als nota bene een vriend van Mubarak president was geworden. Het zou waarschijnlijk aanleiding zijn geweest voor nog meer protes ten en ongeregeldheden. Maar de overwinning van Mursi heeft van Egypte een gespleten land gemaakt, waar de nieuwe pre sident de zware taak wacht 'presi dent van alle Egyptenaren' te zijn. Historisch is het allemaal wel, zeg gen zowel voor- als tegenstanders. Mursi, de man die ooit gevangen zat onder Mubarak, zit straks in het presidentieel paleis, terwijl Mu barak nu gevangen zit. Al wordt er nu ook al gegrapt dat Mubarak in gevangenschap, meer bewegings ruimte heeft dan Mursi, zolang het leger hem zijn elektronische enkel band niet afdoet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10