Vos gunt Van Vleuten de kampioenstrui Collectief Van Grunsven gaat een 30 Op een loodzwaar en spekglad parkoers in het heuvelachtige Zuid-Limburg soleerde Niki Terpstra naar de titel. Graag stukje rechte weg maandag 25 juni 2012 „Ze hadden ook wel een stukje rechte weg in de route kunnen doen. Met vier klimmetjes was het selectief ge noeg. Ik heb zo lang mogelijk proberen te volgen, maar ik ben geen coureur voor dit soort wedstrijden." Thomas Dekker reed het NK niet uit Annemiek van Vleuten werd Nederlands kampioe ne ten koste van ploeggeno te Marianne Vos. Het was de beloning voor hard knok ken in een zware winter. door Patrick Delait De avond vóór het NK hadden Annemiek van Vleuten en Marianne Vos, ploeggenoten bij Rabobank, het er op de kamer nog over gehad. Wat ze zouden gaan doen als ze op het zware parkoers in Kerkrade met hun tweeën voor op zouden rijden? De conclusie was dat geen van beiden de Neder landse titel cadeau wilde doen. „We houden beiden van strijd. We hebben er volle bak voor gere den. Annemiek had tijdens de laat ste beklimming van het Duivels Bosch net iets meer over", verklaar de Vos nadat ze de Nederlandse ti tel zaterdag na een spannende tweestrijd aan de Wageningse had moeten laten. De twee Rabo-vrouwen staken in Kerkrade met kop en schouders uit boven hun concurrenten. Num mer drie Lucinda Brand werd op bijna vier minuten gefietst. De coup van Van Vleuten (29) en Vos (25) kreeg al gestalte in de eer ste ronde en was vooral ingegeven door het feit dat beide rensters op het verraderlijke parkoers geen risi co wilden lopen. Vos maakte op de nationale titelstrijd haar rentree na de sleutel beenbreuk die haar enkele weken uit het peloton hield. Van de gevreesde conditie achterstand was in Kerkrade wei nig te merken: de Brabantse over brugde in de finale in haar eentje een kloof van 45 seconden op de ontsnapte Van Vleuten. Dat ze de Annemiek van Vleuten gaat juichend over de finish tijdens het NK voor vrouwen. Links op de achtergrond Marianne Vos. foto Vincent Jannink/ANP kampioenstrui vervolgens alsnog aan haar vier jaar oudere ploegge note moest laten, deerde het boeg beeld van het Nederlandse vrou- wenwielrennen allerminst. „Na mijn sleutelbeenbreuk heb ik tien dagen in mijn eentje op Mallorca getraind. Dat voelde goed aan, maar je wilt toch altijd de bevesti ging krijgen in de koers. In het be gin had ik het even zwaar, maar daarna ging het prima. Ik heb mijn sleutelbeen niet gevoeld." Vos heeft een uitpuilende erelijst, van Van Vleuten niet. De in het Achterhoekse Vorden opgroeide renster begon pas in 2006 met wielrennen. Vorige week won de Wageningse op het NK tijdrijden (zilver) haar eerste N K-medaille ooit. De gouden plak die ze er za terdag aan toe voegde, heeft om meerdere redenen een bijzondere betekenis. Op elk NK wordt Van Vleuten herinnerd aan haar vader Ton. Ondanks een slepende ziekte was hij erbij toen zijn dochter in 2007 haar eerste NK reed. Het was de eerste en enige keer. Sinds de dood van Ton in 2008 heeft het NK een extra lading voor Van Vleuten en haar moeder Ria. „Mijn moeder komt nooit kijken, maar op het NK is ze er altijd bij. Dat ik nu win, is voor ons allebei heel bijzonder", vocht Van Vleu ten tegen haar tranen. De emoties bij de Nederlandse kampioene werden ook veroor zaakt door de donkere periode die ze afgelopen winter doormaakte. De winnares van de wereldbeker 2011 herstelde zo langzaam van een operatie aan een afgeknelde liesslagader dat het vervolg van haar carrière in het geding leek. „Ineens werd met duidelijk dat het zomaar afgelopen kan zijn met fiet sen. Ik heb het moeilijk gehad, maar ben altijd blijven knokken. Sinds april ben ik back in business. Deze titel zie ik als een beloning voor mijn doorzettingsvermogen." Uitgerekend de door haar zo be wonderde Vos werd in Kerkrade het slachtoffer van Van Vleutens dadendrang. Het was voor de Ra- bo-renster het enige smetje op haar titel. „Het is een gekke situa tie als je moet strijden tegen een ploeggenote en vriendin. Ik sprint liever een echte concurrent eraf" Niki Terpstra is Nederlands kam pioen wielrennen geworden. De coureur van Omega Pharma- Quick Step kwam gisteren in Kerkrade in de stromende regen als eerste over de finish. Terp stra dompelde met zijn zege de Raboploeg in rouw. door Ad Pertijs KERKRADE - Twee jaar geleden brak bij Rabobank de hel los toen Niki Terpstra er in Beek na een tactisch steekspel met de nationale titel van door ging. Gisteren flikte de Noord-Hollander dat in het klets natte Kerkrade tegenover een nog groter machtsblok voor de tweede keer, maar nu klonken er alleen be wonderende woorden in het ver slagen oranjekamp. „Toen werd ge daan alsof zij de wedstrijd verlo ren hadden. Nu heb ik hem ge wonnen", vatte Terpstra het kern achtig samen. Dit keer kon ploegleider Erik Dek ker inderdaad niet anders dan dee moedig het hoofd buigen voor een man die zijn collectief vakkundig had afgedroogd. In een solo van 50 kilometer gaf Terpstra de concur rentie geen schijn van kans. „De rest waren fietsende dooien", zei Dekker over de krachtsverhoudin gen in de finale. „Al was Niki op 100 kilometer van de meet wegge reden, dan nog hadden we niets te vertellen gehad. Het kwam van daag niet op een detail aan." Terpstra genoot zichtbaar van zijn triomf, maar gaf ook aan dat hij dit zelf niet had verwacht. „In het begin dacht ik nog: waar ben ik aan begonnen", keek de renner van Omega Pharma-Quick Step te rug op het moment dat hij na de beklimming van het Duivels Bosch alleen voorop was geko men. Nadat even daarvoor Rabo's Lars Boom niet met hem door had durven rijden ('Jammer vond ik dat'), schudde hij op die steile klim voor de tweede keer aan de boom. „Ik wilde de groep eigenlijk wat uitdunnen, maar toen ik al leen Bert-Jan Lindeman meekreeg wist ik al wel hoe laat het was." Het bevestigde zijn indruk dat het beste er bij de renners van Rabo al vanaf was. Zoals ook de Tourren ners van Vacansoleil-DCM en Ar- gos-Shimano geen vuist meer kon den maken op het zware, natte en verraderlijke parcours. Nadat Terpstra al snel had beslo ten om ook zijn laatste volger Lin deman achter te laten, zette hij zich schrap voor een lange solo. „Als je alleen bent, kun je veel be ter volle bak rijden. Met twee moet je toch altijd wat energie overhouden voor een eventuele sprint of aanval", lichtte Terpstra de keuze toe. Vier Raborenners (en de eenzaten Langeveld, Michel Kreder, De Kort en Lindeman) ble ken niet in staat om de eenzame Terpstra ook maar een strobreed in de weg te leggen. Integendeel, de Noord-Hollander liep steeds verder uit. „Al zat ik in het laatste rondje ook helemaal stuk. Ik was blij dat ik niet omviel." Wilco Kelderman, Bauke Mollema en Robert Gesink probeerden voor Lars Boom het tij te keren, maar ze stierven allemaal in het harnas. Ook Boom gaf aan niet te kunnen tippen aan de kracht en macht van Terpstra. De 28-jarige Zaankanter hoorde het genoeg zaam aan. „Het valt dit jaar alle maal een beetje op zijn plaats", zegt hij over zijn goede vorm. „Ie der jaar maak ik nog een stapje. Ook nu weer." In december liet Terpstra bij de sei zoensplanning weten liever geen Tour te rijden. Omdat daarin toch geen kans meer is voor aanvallers. „Patrick Lefevere (de teambaas, red.) heeft me gevraagd of ik er vol gend jaar weer wel bij wil zijn. Ach, als hij dat wil." Het tekent het karakter van de man die er prat op gaat Rabobank nooit nodig te hebben gehad om - een succesvol profwielrenner te worden. Anky van Grunsven ook. Vandaar dat de tribunes, ze ker tijdens de kür op muziek, al tijd bevolkt worden door mensen die redelijk goed kunnen beoorde len of een paard (en berijder) een fout maakt in de piaffe of de chan gementen. Maar zaterdagavond in Rotterdam begon iedereen na afloop van de kür te twijfelen aan zijn eigen ken nis en visie. Zo had Van Grunsven met Salinero het publiek een alles zins acceptabele, zeg maar gerust goede, kür voorgeschoteld, die deed denken aan de proef waar mee ze vier jaar geleden in Hong Kong goud won op de Spelen. Zij kreeg toen van de jury een score van 78.680 procent. Toen zaterdag (naast de al vaststaande Adelinde Cornelissen). „Als ik heel 'sec' naar de resultaten van de afgelo pen observatiewedstrijd kijk, zijn zij de besten. Daarnaast beschik ken beide ruiters over zeer veel er varing. De wedstrijd straks in Lon den wordt onder grote druk verre den. Dan is routine van groot be lang." Over Van Grunsven zei hij: „Ze vertoont een stijgende lijn, al krijgt ze misschien niet steeds de beloning die ze verdient. Deson danks gaat het steeds beter. Ook over haar heb ik geen enkele twij fel." Twijfel kende wel de jury tijdens het CHIO. Dressuur is een sport voor kenners, voor liefhebbers door Giel Hendrix ROTTERDAM - Op het moment dat Anky van Grunsven bij de Olympi sche Spelen van Londen de ring betreedt, vestigt ze een nieuw re cord. Ze is dan de eerste Nederlan der die zeven keer aan het evene ment deelneemt. Want dat ze dat gaat doen, staat sinds gisteren vast. Bondscoach (en Van Grünsvens partner) Sjef Janssen wees haar gisteren aan voor de olympische equipe. Dat ge beurde na het CHIO in Rotter dam, waar de Erpse amazone twee de was geworden. De keuze was niet moeilijk geweest, zei Janssen, foto Robin Utrecht/ANP die ook Edward Gal aanwees

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30