Drie kopmannen, één belang sport 129 De beste eindklassering van Robert Gesink in de Tour de France is de Raborenner en Tourdeelnemer Bauke Mollema vijfde plaats. Dit deed hij in 2010. maandag 25 juni 2012 Robert Gesink, Bauke Molle ma en Steven Kruijswijk mogen zich namens Rabo bank richten op het klasse- mént in de Tour, totdat zich een kentering aftekent. door Geert Langendorff Het chagrijn spatte vorig jaar van de gezichten van de renners van Ra bobank af Een ongeluk kige valpartij van kopman Robert Gesink in de eerste week van de Tour de France maakte het vervolg tot een martelgang. Zonder een speerpunt om voor te werken re den ze ietwat verloren richting Pa rijs, een ritzege van Luis-Léon Sanchez ten spijt. De verkozen strategie voor komende editie voorkomt een dergelijk scenario. Op basis van resultaten uit het ver leden lijkt een sportieve broeder twist op het scherp van de snede in Frankrijk weinig realistisch. Gesink steekt boven de rest uit. Zijn recente winst van de Ronde van Californië bevestigde dat beeld. Bauke Mollema en - in iets mindere mate - Steven Kruijswijk beschikken wel over het talent om zijn rol van vaandeldrager over te nemen. In grote rondes hebben ze bewezen met de besten mee te kunnen. Een plek in de luwte valt Gesink niet zwaar. Na een periode vol te leurstelling telt hij zijn zegenin gen. Een beenbreuk in september 2011 maakte zijn toekomst uiterst onzeker. De tijdslijn van zijn her stel was fluïde. Een hoofdrol in de Tour stond daarom niet bij voor baat vast. Inmiddels kan hij terug kijken op een geslaagde comeback, die een passend vervolg moet krij gen in de Tour. Rabobank Rabobank boekte dit jaar tot dus verre twaalf overwinningen. In de Tour de France won de Ne derlandse wielerformatie 22 etap pes. Michael Rasmussen en Erik Dekker slaagden daar in dienst van Rabobank beiden vier keer in. Luis-Leon Sanchez was vorig jaar de laatste Rabowinnaar in de Tour. Bram Tankink (vooraan), Steven Kruijswijk, Maarten Tjallingii, Robert Gesink, Laurens ten Dam en Bauke Mollema (vlnr) vormen de Nederlandse inbreng van de Tourploeg varr Rabobank. foto Marcel van Hoorn/ANP Hoewel zijn topniveau terug is, ge looft Gesink in een gedeeld kop manschap. „Absoluut. Ik ben er een voorstander van. Rabobank be gint met drie mannen die nu of in de toekomst de potentie hebben in een grote ronde voor het klasse ment te rijden. Hoe dat in de prak tijk uitpakt?-Mocht de situatie zich aandienen, dan wordt er een keu ze gemaakt. Als dat niet hoeft, gaan we alle drie voor het klasse ment. We maken elkaar op deze wijze sterker." De uitgesproken eensgezindheid blijkt niet uit de voorbereiding. In tegenstelling tot trainingsbeest Ge sink ondergaat Bauke Mollema, vo rig jaar vierde in de Vuelta, de wie lersport op het oog stressvrij. Maar .lui? Zijn trage manier van spreken verbloemt de energie die hij stopt in zijn baan. Voor de Ronde van Zwitserland leefde hij zes weken als een monnik. „Op zich zat ik in een cocon. Ik was in mijn hoofd continu met de Tour bezig. Al dacht ik voor een lange training soms wel: weer één. Op de fiets kreeg ik vanzelf weer moraal", ver telt Mollema. Ondanks de karak terologische verschillen met Ge sink hoeft niemand te twijfelen aan zijn loyaliteit in de Tour. „Het is belangrijk als ploeg goed te rij den. Wiggins en Evans zijn de gro te favorieten. Daarachter zit een flinke groep renners. Zelf hoop ik ook te laten zien wat ik kan. We zien wel. Als we maar verrassen." Anders dan Mollema volgt Steven Kruijswijk de meer geëffende pa den. Hij trekt veel op met Gesink. De twee zijn goed bevriend ge raakt, trainen samen, liggen op trainingskampen bij elkaar op de kamer en vertonen veel overeen komsten, zowel fysiek als persoon lijk. Het geringe leeftijdsverschil ten spijt, in de Tour maakt Kruijs wijk zijn debuut. De capaciteiten van de Brabander staan vast. Vorig jaar eindigde hij in de Giro als achtste. Zijn voorna; me rol in de equipe van Rabobank komt niet uit de lucht vallen. Het gedeelde kopmanschap juicht hij toe. „De druk is gespreid. Vorig jaar werd alles toegespitst op Ro bert. Toen hij wegviel, was alles weg. Dat is anders nu. Als iemand een slechte dag heeft, kunnen de andere twee er nog bijzitten. Dat geeft rust." Illusies maakt Kruijswijk zich niet. Gesink en Mollema steken voorals nog boven hem uit. „Ik sta net on der hen, ook in de hiërarchie." Laurens ten Dam Robert Gesink Steven Kruijswijk Bauke Mollema Mark Renshaw Luis-Leon Sanchez Bram Tankink Maarten Tjallingii Maarten Wynants

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29