Spanje zet Fransen simpel opzij Scheur Franse bondscoach: 'Spanje was te pakken' 28 |S' 'J maandag 25 juni 2012 Spanje rekende in de kwartfina le van het EK probleemloos af met een lamlendig Frankrijk. In de halve finale wacht de titelver dediger Portugal. In totaal twaalf spelers van Real Madrid en Bar celona zullen vermoedelijk aan de aftrap staan. door Theo Brinkman KIEV - Donetsk, de mijnwerkers- stad, kan zich opmaken voor een mediterrane derby. Sp.anje-Portu- gal, de eerste halve finale van het EK, zou zomaar eens een EK-klas- sieker kunnen worden. Meer dan het gezapige potje tussen Spanje en Frankrijk (2-0), dat is zeker. Wat een vooruitzicht, woensdag in de Donbass Arena. Zeven spe lers van Real Madrid en vijf van Barcelona, met en tegen elkaar op het veld in het zuidoosten van Oekraïne. Portugal met Pepe, Coentrao en natuurlijk Cristiano Ronaldo (alle drie van Real Ma drid). Daartegenover Spanje met de Real-spelers Casillas, Arbeloa, Sergio Ramos en Xabi Alonso en met de Barcelonezen Piqué, Bus- quets, Xavi, Iniesta en Fabregas. Het Spaanse collectief tegenover het Portugese gezelschap rond Ro naldo. Een open wedstrijd hoeft niet op voorhand te worden ver wacht, maar spektakel wel. Alleen al vanwege de sentimenten en de individuele kwaliteiten ip beide KWARTFINALE Spanje 2 Frankrijk 0 Om zo ver te komen moest Spanje zaterdag eerst in de kwartfinale af rekenen met Frankrijk. Dat bleek geen enkel probleem. Waarna de uitspraak van de dag kon worden opgetekend uit de mond van Lau rent Blanc, bondscoach van Frank rijk. „Spanje was vandaag te pak ken", zei Blanc, kort nadat zijn ploeg volkomen kansloos had ver loren. Op de keper beschouwd had Blanc misschien wel gelijk: Spanje had niet zijn beste avond. Als Spanje de wereldkampioen 'te pak ken' was, dan toch zeker niet door dit lamlendige Franse 'elftal. Frankrijk schoot in de eerste helft zegge en schrijve twee keer op doel en na rust kwam daar één kopbal bij (over). Die köpbal was van Mathieu Debuchy, een rechts back die door Blanc als rechtsbui ten was geposteerd. De verdediger van Lille moest de aanvallende Spaanse linksback Jordi Alba in toom houden. Voor het voetbal was het fijn dat die Franse lafhartigheid al snel werd afgestraft. En of het zo moest zijn: het was juist Debuchy die zich liet aftroeven door de op gekomen Alba. Diens voorzet werd door de vrijgelaten Xabi Al onso binnengekopt. De achterstand veranderde nauwe lijks, iets aan het spel van Frank rijk. Pas in het laatste half uur- bracht Blanc met Ménez, Nasri en Giroud meer aanvallende spelers in het veld, in de hoop alsnog de gelijkmaker af te kunnen dwingen. Tevergeefs. Spanje besliste 'het duel in blessuretijd definitief Xabi Alonso benutte een strafschop. Met het degelijke, overtuigende op treden toonde Spanje aan dat een derde titel op rij mogelijk is. Te recht beklaagde bondscoach Vicen te del Bosque zich afgelopen week dan over het feit dat er vrij weinig waardering is voor zijn elftal. Het verwachtingspatroon is wel erg hoog, het lijkt wel of het alleen goed is als de Spanjaarden elke wedstrijd weer de voetbalwereld vermaken. Maar als de tegenstan ders niet een beetje mee willen voetballen, wordt het erg lastig om er iets leuks van te maken. «KiSSSSBaSSSS Laurent Blanc DONETSK - Frankrijk heeft zaterdag in Donetsk de kans op een stunt bij het EK laten liggen. Dat was de stellige overtuiging van bonds coach Laurent Blanc na de 0-2 ne derlaag in de kwartfinales tegen de ietwat gemakzuchtige titelhouder. „Spanje was in deze wedstrijd te pakken", meende de Franse oud-international. „We hebben veel gelopen, ook wel een paar kansen gehad, maar helaas kwa men de Spanjaarden uit hun eer ste kans meteen tot scoren." Over zijn eigen toekomst als bondscoach wilde Blanc niet veel kwijt. „We moeten straks eerst al les in detail analyseren", zei de oud-international na de nederlaag. „We zijn nu uitgeschakeld en te leurgesteld. Dat moeten we eerst verwerken." Het contract van Blanc loopt na het EK af Ook voorzitter Noël Le Graet wilde nog niks kwijt over de positie van Blanc. „We gaan eerst naar huis en nemen dan in alle rust de tijd om alles te bespreken. Ik Weet niet of we over een posi tief EK kunnen spreken, maar het was een acceptabel toernooi", al- •dus de preses. Volgens de Spaanse bondscoach Vicente del Bosque was de zege van zijn ploeg verdiend. „Het was een zware wedstrijd, maar dat is lo gisch als je in de elite van het Euro pese voetbal bent aanbeland. In de slotfase oogde de ploeg een beetje vermoeid." Centrumspits Fernando Torres fungeerde in de tweede helft slechts als invaller, zijn basisplaats was weer eens voor de offensieve middenvelder Cesc Fabregas. Voor Del Bosque is dat niet echt een ge spreksonderwerp. „Die discussie leeft vooral in de pers", glimlachte hij. Voor de Spaanse jubilaris Xabi Al onso (100 interlands) kon de avond in Donetsk niet stuk. Hij scoorde twee keer en speelt nu de halve finale. „Mooier kan het met", sprak de 30-jarige middenvel der van Real Madrid glunderend. Alonso, pas de vijfde Spaanse voet baller met 100 interlands, scoorde in de eerste helft met een fraaie kopbal en vlak voor tijd uit een strafschop. „Uit dit duel haal ik veel voldoening", erkende hij. „We hebben misschien niet zoveel kan sen gehad, maar we hadden het duel wel volledig onder controle." Del Bosque was lyrisch over Alon so. „Hij is de complete middenvel der. Hij weet precies waar hij no dig is op het veld. Zowel verdedi gend als aanvallend is hij van grote waarde voor de ploeg." De Franse international Samir Nas- ri zorgde nog voor een relletje. Toen een journalist hem om een reactie vroeg reageerde Nasri fu rieus en vroeg hem mee naar bui ten te gaan om het als mannen on der elkaar op te lossen. Zo ver kwam het niet, doordat omstan ders de boel susten. W/VV:'V Franck Ribérylièp in het duel met Spanje let terlijk kleerscheuren op. Hij moest tijdens de wedstrijd van shirt wisselen. Xabi Alonso is na Lukas Podolski de tweede speler die dit toernooi scoort in zijn 100ste interland. Xabi Alonso kopt raak tegen Frankrijk. De middenvelder was in zijn honderdste interland twee keer trefzeker na mens Spanje. foto Michael Sohn/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28