Omhaal Duitsland: moderne ploeg zonder grenzen Eindelijk sn 261 sport maandag 25 juni 2012 Wayne Rooney zweeft door de lucht in een uiterste poging tot scoren te gen Italië. De 0-0 na 90 minuten betekende het vijftiende gelijkspel van Italië in 31 wedstrijden bij een EK. Drie keer winst in de Poule des Doods en dan je comple te voorhoede op de bank zetten. Duitsland is qua spelersarsenaal, Oranje ver voorbij gestreefd. door Roel Wiche Mocht Bert van Mar wijk niet vertrokken zijn naar een onvind baar strandhuis aan de Middellandse Zee, hoe zou hij vrijdag dan gekeken hebben naar Duitsland-Griekenland? Met open gevallen mond? Jaloers, gefrus treerd? Met groot ontzag? Vele ma len probeerde de bondscoach de af gelopen vier jaar zijn critici ervan te overtuigen dat Nederland - klein qua oppervlakte, middel groot qua spelerspotentieel - geen onbegrensde mogelijkheden heeft. Dat hij nooit twee gelijkwaardige elftallen kan opstellen, dat alles af hangt van de vorm van zijn sleutel spelers en dat daarom het collec tief zo belangrijk is. En dan ver wees hij, vaak met een zucht, naar landen als Brazilië, Spanje, Duits land. Waar het arsenaal oneindig lijkt te zijn. Verbluffend, ronduit sensationeel, was de ingreep die de Duitse 'Teamchef Joachim Löw vrijdag deed bij zijn ploeg, die Grieken land versloeg (4-2) in de kwartfina le van het EK. Als een plastisch chi rurg voerde hij een reeks correc ties uit, om zijn toch al stralende cliënt nog knapper, uitdagender en opwindender te maken. Löw verwees zijn complete voorhoede naar de bank - Podolski, Muller en drievoudig doelpuntenmaker Go- Joachim Löw: „Moedige beslissing? eigenlijk niet." foto EPA mez. En dat nadat Duitsland alle wedstrijden in de Poule des Doods had gewonnen. De nieuwe aanvalslinie (Schürrle, Klose, Reus) was in de ogen van de coach dynamischer en dus geschik ter om het Griekse catenaccio te ontregelen. De strategische denker Löw zette daarmee een nieuwe norm op het gebied van moderne coaching. In het clubvoetbal is het roulatiesysteem al jaren in zwang, in het interlandvoetbal niet. Maar de klassieke voetbalwet never chan ge a winning team is volledig ach terhaald, zo oreerde hij al voor de wedstrijd tegen Oranje (2-1 winst). Tegen de Grieken kreeg hij het ge lijk aan zijn zijde. „Het plan om te veranderen, speelde al langer in mijn hoofd. Ik wilde mijn team minder voorspelbaar maken. Een moedige beslissing? Nee, eigenlijk helemaal niet." Natuurlijk kon hij dat laatste ge makkelijk zeggen. Löw besefte on getwijfeld dat hij bij verlies een enorm probleem zou hebben ge had in het land van Bild Zeitung, maar hij weet ook als geen ander dat hij goud in handen heeft. Zel den is de stroom (potentiële) top- spelers in Duitsland groter ge weest dan nu. De gemiddelde leef tijd van de 23 internationals is nog geen 25 jaar, waarmee Die Mann- schaft de jongste selectie van het EK heeft. Niets staat de Duitsers dus in de weg, zo zou je zeggen, om de komende tien jaar het Euro pese voetbal te domineren. Alleen het groeien van de ego's zou een ri sico kunnen zijn, maar ze hoeven slechts om de hoek te kijken - bij Nederland - om gewaarschuwd te zijn. „De concurrentiestrijd is groot, maar dat wil niet zeggen dat de status van iemand verandert als hij eens op de bank zit", meent aanvoerder Philipp Lahm. „Neem Lukas Podolski, die heeft honderd interlands gespeeld, hij blijft net zo belangrijk. Onze coach weet waarmee hij bezig is. Löw is al sinds 2004 bij het team. Hij behan delt ons op menselijke basis, dat is zeer aangenaam voor spelers. Hij geniet ons absolute vertrouwen." Het zijn teksten die gemakkelijk uit je mond komen als je, zoals de Duitsers, de overwinningen aan el kaar rijgt. Bert van Marwijk hoor de dit soort lofprijzingen nog niet zo lang geleden ook, maar na een desastreus EK is zijn collectiefin duizend stukken gebarsten. De bondscoach had geen grip meer op de vele BV'tjes met een groot ei genbelang, dat mag hij zich aanre kenen. Maar wat ook waar is, is dat hij in Nederland niet (meer) uit het rijke arsenaal kan putten waarover de grote buur beschikt. Ook de coach van Oranje bracht dit EK bij een wedstrijd (tegen Por tugal) drie nieuwe spelers in. Maar hij deed dat uit nood, collega Löw kan zich wentelen in luxe. Lahm: „Hij heeft de Qual der Wahl." Italië klopt Engeland na straf schoppen. Italianen nemen na 120 minu ten de strafschoppen beter. Italië donderdag in de halve fi nale tegen Duitsland. Ashley Young en Ashley Cole missen voor Engeland. door Theo Brinkman KIEV - Het moest er een keer van komen: een thriller op dit EK. Na drie kwartfinales zonder echt veel spanning, was het gisteravond raak. Engeland en Italië hadden een penaltyserie nodig om het ver schil te maken, nadat ze beiden in 120 minuten niet hadden ge scoord. Pas na de beslissende straf schop van Alessandro Diamanti ging voor Italië de deur naar de halve finale open. Daarmee werd het penaltysyn droom van Engeland nog maar eens groter gemaakt. In de laatste negen toernooien waaraan het land meedeed, werd het vijf keer uitgeschakeld na strafschoppen. Dat het zo lang zo spannend was gebleven, kwam vooral doordat de Italianen nalieten hun kansen te benutten tijdens de reguliere speel tijd. Extra tijd was daardoor nodig, wat vooral in het Duitse kamp met gejuich zal zijn begroet. Don derdag is Duitsland in Warschau immers de tegenstander van Italië in de halve finale. In Kiev was het begin gisteravond meteen al veelbelovend. Binnen vijf minuten was zowel Italië als Engeland dichtbij een doelpunt. Daniele de Rossi raakte met een wegdraaiend schot de paal, en even later zag de Engelsman Glen Johnson zijn inzet wonderbaarlijk worden gestopt door Gianluigi Buf- fon. De keeper kreeg in een reflex zijn hand achter de bal, die door Johnson van luttele meters was in- EK voetbal de weg naar de finale KWARTFINALE V do 21 juni, 20:45 Warschau HALVE FINALE V FINALE V Tsjechië fa"l Portugal D za 23 juni, 20:45 Donetsk LZj Spanje M pl| Frankrijk vr 22 juni, 20:45 Gdansk HI Duitsland H Griekenland Q zo 24 juni, 20:45 Kiev PI Engeland H Italië (wns) wo 27 juni, 20:45 I Q "II Portugal W I I Spanje H Gdansk Donetsk Warschau POLEN KieV OEKRAÏNE Donetsk' do 28 juni, 20:45 Duitsland I I Italië H Warschau zo 1 juli, 20:45 I KWARTFINALE Engeland 0 Italië 0 Frankrijk kwam er zaterdag niet aan te pas tegen Spanje, zag ook deze Fran se supporter. foto Czarek Sokolowski/AP geschoten. De verbazing was van de gezich ten te scheppen bij Italië. Jo hnson? De rechtsback, vlak voor het doel van Buffon? 'Dat deden ze anders nooit': in de groepsfase hadden de Engelsen weinig blijk gegeven van aanvallende bedoelin gen. Gisteravond was dat dus an ders, al bleef dat beperkt tot de be ginfase. Naarmate de eerste helft vorderde, zakten de Engelsen weer in. Of werden ze teruggedrongen door de beter spelende Italianen, want zo was het ook. De ploeg van bondscoach Prandel- li is veel bedrevener in het combi natievoetbal en liet dat zien, met de af en toe meesterlijke midden velder Andrea Pirlo weer als voor naamste verdeelstation. Het lever de Italië de gevaarlijkste momen ten op, tot vreugde van het pu bliek in Kiev. De vele Öekraïeners in het stadion waren nog niet ver geten dat hun eigen ploeg was uit geschakeld door Engeland - en dat ook nog mede doordat een doel punt van Oekraïne ten onrechte niet werd toegekend. De Oekraïen se fans kozen dan ook de zijde van de Squadra Azzurra. De meeste Ita liaanse kansen voor rust waren voor Mario Balotelli. Drie keer ver scheen hij in kansrijke positie voor doelman Joe Hart, maar steeds ging er net iets mis. In de tweede helft namen de krachten af Kan sen waren er wel opnieuw voor De Rossi en Balotelli, maar Enge land bleef overeind tot de straf- schoppenserie. Na missers van As hley Young en Ashley Cole maak te Diamanti de beslissende; waar door tienduizenden Öekraïeners tevreden naar huis gingen. EK voetbal in cijfers KWARTFINALES Donetsk. Spanje - Frankrijk 2-0 (1-0). 19. Alonso 1-0, 90. Alonso 2-0 (strafschop). Scheidsrechter: Rizzoli (Ita). Toeschouwers: 48.000. Gele kaart: Ramos (Spanje), Cabaye, Ménez (Frank rijk). Spanje: Casillas; Arbeloa, Piqué, Ramos en Al- ba; Xavi, Busquets en Alonso; Silva (65. Pedro), Fabregas (67. F. Torres) en Iniesta (84. S. Cazor- la). Frankrijk: Lloris; Réveillère, Rami, Koscielny en Clichy; Cabaye, Debuchy (64. Ménez), M'Vi- la (79. Giroud), Malouda (65. Nasri) en Ribéry; Benzema. Kiev. Engeland - Italië 0-0 (0-0). Italië wint na strafschoppen met 2-4. Scheidsrechter: Proenca (Por) Toeschouwers: 56.500. Gele kaart: Barzagli, Maggio (Italië). Engeland: Hart; Johnson, Terry, Lescott en A. Cole; Milner (61. Walcott), Gerrard, Rooney, Parker (94. Henderson) en A. Young; Welbeck (60. Carroll). Italië: Buffon; Abate (90. Maggio), Barzagli, Bo- nucci en Balzaretti; Marchisio, Pirlo, Montolivo en De Rossi (80. Nocerino); Balotelli en Cassa- no (78. Diamanti).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26