Zeespiegel stijgt 75 cm PZC Broer en zus komen om bij ongeluk Dirksland Huzarenstukje Terpstra tijdens drijfnat NK Dood tientallen jongens jaren '50 op conto broeder DUITSLAND DIRKSLAND - Bij een ongeluk op de Westdijk in Dirksland zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee mensen om het leven geko men. Een auto met drie inzitten den vloog op de dijk uit de bocht en belandde onder aan de dijk. De chauffeur, een 26-jarige man uit Middelharnis, overleed ter plek ke aan zijn verwondingen. Zijn 17-jarige zus die bij de klap uit de auto werd geslingerd, is gister ochtend in het ziekenhuis in Rot terdam overleden aan haar ver wondingen. De derde inzittende, de uit Goedereede afkomstige 25-jarige vriendin van de chauf feur, raakte zwaargewond. Zij is op genomen in het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. De politie kon gisteren niets zeggen over de oorzaak van het ongeval. Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088-013 9910 1688m555530» SPORTZOMER Buffon redt Italië in strafschoppenserie tegen Engeland 26 en 27 Aarde moet volgens onderzoek dan niet meer dan twee graden opwarmen MAANDAG I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - editie: Walcheren Wisselvallig, 25 juni 2012 I 254e jaargang nr. 148 - los nummer 1,95 C_D| 18° PZC BINNENLAND Mark Rutte presenteert VVD als partij van de vooruitgang 4 en 5 DEN HAAG - Als de wereldleiders nu eindelijk echt ernst gaan ma ken met het verminderen van de uitstoot van koolstofdioxide, stijgt de zeespiegel komende eeuw met ongeveer 75 tot 80 centimeter ten opzichte van 2000. De tempera tuur van de aarde mag dan niet meer dan twee graden stijgen. Die doelstelling hebben de wereldlei ders afgelopen maand tijdens de klimaattop in Rio de Janeiro ook uitgesproken. In het jaar 2300 zal de zeespiegel dan met anderhalf tot vier meter zijn gestegen in ver gelijking met nu. Dat leert een onderzoek dat giste ren werd gepubliceerd in het we tenschappelijke tijdschrift Nature Climate Change. Hoogleraar Milieu systeemanalyse aan Wageningen Universiteit, Rik Leemans, bege leidde het onderzoek gedeeltelijk. Volgens hem is een zeeniveaustij ging van anderhalve meter voor de meeste landen nog behapbaar. Ne derland kan dan bijvoorbeeld nog verder duinen en dijken verhogen en verstevigen. Als de aarde komende eeuwen zonder effectief klimaatbeleid drie tot zes graden opwarmt, stijgt de zeespiegel tussen de vier en zes meter. Voor lager gelegen landen, zoals Nederland, Bangladesh en ei landen in de Stille Oceaan kan dit tot grote problemen leiden. Ste den als New York zullen vaker overstromen. Om binnen die twee graden op warming te blijven moet in 2050 60 tot 70 procent van de broeikas gasuitstoot zijn verminderd. Het is zeer onwaarschijnlijk dat dit lukt. Daarvoor is een ommekeer nodig, bijvoorbeeld door over te gaan op duurzame energie, meer gebruik te maken van elektriciteit en bio massa en moet er meer CO2 wor den opgeslagen. HEEL - De dood van tientallen jon gens in zwakzinnigeninstelling Sint Joseph in Heel wordt toege schreven aan één man, broeder Andreas. De doden vielen tussen 1952-1954. Dat blijkt uit onderzoek van Dagblad De Limburger Lim burgs Dagblad naar een van de grootste misstanden ooit binnen katholieke jeugdinstellingen. Het Openbaar Ministerie presenteert op korte termijn het resultaat van een eigen studie naar het extreme sterftecijfer en de rol van broeder Andreas. Onduidelijk is of de 'broe der des doods' de zeer ernstig ge handicapte jongens - al dan niet om hen verder lijden te besparen - actief om het leven heeft gebracht of dat hij ze aan hun lot heeft over gelaten. De in 1917 geboren broe der werkte met de groep ernstig gehandicapte kinderen die niet meer konden dan eten en slapen. pagina 7: het geheim van Andreas SS3B2fi£ÏS«fS^;r.S^ DE STELLING Ik maak me niet druk om het zeespiegelniveau in het jaar 2100 Reageer op pzc.nl UW MENING 420 reacties Architecten moeten zich niets aantrekken van smaak bevolking eens varma 22% oneens nn—wra 78% KERKRADE - Niki Terpstra is gisteren in Kerkrade Nederlands kampioen wielrennen geworden. De coureur van Omega Pharma-QuickStep kwam na 228 kilometer in de stromende regen als eerste over de finishlijn. Hij reed de laatste dertig kilo meter solo. Het parkoers in het heuvelachtige Zuid-Limburg was loodzwaar en door de regen spekglad. Hierdoor bereikten amper twintig man de finish. Eén van de uitvallers was Johnny Hoo- gerland. De coureur uit Langeweegje reed lange tijd voor het peloton uit, maar uiteindelijk kneep hij in de remmen. Terpstra is door zijn ploeg niet geselecteerd voor de Tour de France die zaterdag begint. foto Vincent Jannink/ANP pagina 30 en 31: Terpstra verbaast ook zichzelf VOORDEELWEEK Boek «óór 2 juli 2012

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 1