Strand Goese Sas dicht door munitie Mosselsector verwacht kleine oogst BEVELANDEN/THOLEN Logies voor vermoeide bloemenreizigers Hollandse Nieuwe ZATERDAG 23 juni 2012 21 FZC Een dag uit het leven van een uitvaartverzorger 24 Niet duidelijk wanneer Bureau Zeeweringen gebied weer vrij kan geven aan recreant door Claudia Sondervan WILHELMINADORP - Wordt het strandweer, dan is het populaire Oosterscheldestrand bij het Goese Sas deze zomer niet beschikbaar. Bureau Zeeweringen kan het strand niet vrijgeven op 1 juli, zo als beloofd, vanwege munitievond sten bij de dijkversterkingswerken aan het dijkvak bij Wilhelmina- dorp. De dijkverzwaring heeft ernstige vertraging opgelopen toen er in april twee keer een granaat werd gevonden. Woordvoerster Anneke McGovern van Bureau Zeewerin gen: „Toen was de eerste vondst geen incident meer en hebben we zes weken stilgelegen om nader on derzoek te doen." Bij het nagaan van de oorlogshistorie van de plek werd duidelijk dat in oktober 1944 daar drie Duitse munitieschepen tot ontploffing zijn gebracht. „Eén vlakbij de sluis, maar ook één in het Kanaal zelf, bij de Kooiweg, maar toen we dat wisten, was het werk daar al klaar. Daar is een ba- saltlaag aangebracht, daar is geen diep graafwerk bij nodig." Nu wordt voor het dijkwerk elke meter van het werkgebied gepeild op munitie in de grond. Het pu bliek moet op veilige afstand blij ven. Behalve het strand zijn ook de duikplaatsen niet toegankelijk. Wel is het binnendijkse fietspad en het sluizenplateau vrij begaan baar. Bootverkeer in de jachthaven is eveneens mogelijk; de buitenstei ger is weer toegankelijk. Niettemin is de sluiting, waarschijnlijk tot na het hoogseizoen, een strop voor ca fé restaurant Het Loze Vissertje, vertelt uitbater Nico Sprenkels. „Normaal zien we hier vijftig tot honderd auto's per dag komen, met minimaal twee gasten elk. Er is wel een regeling voor inkomsten derving, maar dat moet je wel aan tonen." Er zijn borden geplaatst die aangeven dat de horecazaak be reikbaar is. Sprenkels hoopt dat de overlast kan leiden tot andere com pensatie: „Ik heb de gemeente Goes in december al gevraagd of er weer zand op het schelpen- strand kan. Maar ik heb nog geen reactie gehad." GOES - Karishma (9) en Kareena (7) Sukhraj hulst in de Goese Polder. Onder aan de Oude solitair levende bijen in, als het weer hen te by-imker, aan. De bijenstand, die al zo slecht inspecteren met Frits de Kaart van Buurtwerk Zeedijk staat daar nu een houten frame, ge- gramstorig wordt. Het initiatief van de stich- is door landbouwgif, varroamijt-infecties en te Goese Polder het luxe Bijenhotel dat gisteren vuld met stammetjes waar in het Nijverheids- ting Buurtwerk sluit aan bij het Jaar van de veel tegeltuinen, kan de steun goed gebrui- geopend werd door burgemeester René Ver- centrum gaten in zijn geboord. Daar kruipen Bij, haalde Verhulst, kleinzoon van een hob- ken, besloot hij. foto Willem Mieras YERSEKE - Het mosselseizoen be gint vrijwel zeker op woensdag 4 juli. De kwaliteit van de bodemcul tuur lijkt goed, maar de omvang van de oogst is beperkt. Kleine oogst, hoge prijs? Nee, dat is geen marketingpraatje, pareert voorzitter Jan Schot van de Zierik- zeese visserijvereniging Helpt El kander. „We hebben twee jaar geen zaadval gehad. Alles wat we nu oogsten, komt van de invangin- stallaties. Komende maandag en dinsdag worden op de veiling in Yerseke monsters van de oogst be oordeeld op gewicht, smaak en kleur. „Als we dan over de breedte voldoende kwaliteit hebben, kun nen we aan de vraag voldoen en dan is 4 juli de dag", legt Hans van Geesbergen, secretaris van de pro ducentenorganisatie, uit. Vorig jaar moest de seizoenstart een week worden uitgesteld, omdat de mossels nog te klein waren. Daar van lijkt dit jaar geen sprake. Van Geesbergen sluit niet uit dat er zelfs vóór 4 juli al bodemcultuur- mossels in de handel komen. „Krijn Verwijs kweekt ze in Ier land en vorig jaar waren er zelfs Duitse mossels. Van een echte ope ning is geen sprake. De Hollandse Nieuwe is elk jaar weer beter dan het vorige. Zo langza merhand is er niemand meer die zich nog maar iets van dit soort verkoop praatjes aantrekt. Gewoon eentje ko pen, in het keelgat laten glijden en zeifoordelen, da's nog altijd de beste graadmeter. De Temeuzense zestiger laat zich door niemand nog iets wijsmaken als het om haring gaat, maar ande ren geeft hij graag gevraagd en onge vraagd advies. Vorige week deed hij dat zonder bovengebit. Nauwelijks verstaanbaar en met de nodige con sumptie verhaalde hij over haring. En zo moest hij dat nog een paar da gen volhouden. „Want de haring is dit jaar zó mals dat ik mijn gebit er op stuk heb gebeten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 97