ÏÏm Als je overal meehuilt, kanshebber komt het niet goed uitkering School van Ritthem sluit de deuren Logies voor bloemreizigers «Discotheek in oude gebouw PSD Breskens' door Joeri Wisse ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland benadert momen teel mensen die na het intrekken van de huishoudtoets nu toch in aanmerking komen voor een bij standsuitkering. „Dat is wel zo netjes", vindt wet houder Gilles Houtekamer van so ciale zaken. De huishoudtoets is een bezuini gingsmaatregel van het kabinet Rutte. „De gemeente heeft tegen ge stemd, maar een meerderheid van de Tweede Kamer stemde voor. In zo'n geval, moet je als lagere over heid de opdracht van een hogere overheid uitvoeren", zegt Houteka mer. Het kwam er op neer dat de ge meente-ambtenaren bij alle uitke ringsgerechtigden uitzochten hoe veel het gezamenlijke inkomen van een huishouden bedraagt. Op basis van het totaalbedrag werd be slist of iemand voor een uitkering in aanmerking kwam. Als bijvoorbeeld een kind nog thuis woonde en geld verdiende, werd dat inkomen meegerekend bij de bepaling van de hoogte van de uitkering voor de ouders. Het kon leiden tot een flinke korting op die uitkering. Na de val van het kabinet, werd de huishoudtoets door de Kun- duz-coalitie geschrapt. Daarop maakte de Vereniging Nederland se Gemeenten bekend een claim in te dienen van twintig miljoen bij het Rijk. Dat bedrag zouden de gemeenten gezamenlijk hebben uitgegeven om de huishoudtoets uit te kun nen voeren. „Een heel rechtvaardige claim", vindt Houtekamer. Overigens is nog niet bekend hoe veel de gemeente Schouwen-Dui- veland precies kwijt was aan het uitvoeren Van de toets. Ook is nog niet duidelijk hoeveel geld de gemeente nu extra kwijt is aan uitkeringen van mensen die er na het schrappen van de toets nu toch recht op blijken te hebben. Een allergie voor 'een beest je in bloem' dreef Arjen Ger- naert uit Biervliet vanuit het bakkersambacht naar het vak van uitvaartverzor ger. Een impressie van een dag uit het leven van Ger- naert bij Monuta Goes. Het is nog maar half tien 's ochtends in de Goese vestiging van Monuta, de werkdag is amper be gonnen, maar Arjen Gernaert (31) schudt de clichés al moeiteloos uit zijn mouw. Hoe vaak hij ze al naar zijn hoofd heeft gekregen? Het is niet meer bij te houden. Ach, bij het crema torium hebben ze ook een oven, hè' en 'de een zijn dood, is de an der zijn brood', Arjen wordt niet meer warm of koud van een flauw woordgrapje meer of minder. Die jolijt heeft alles met zijn verle den te maken. Arjen is namelijk ei genlijk bakker. Hij rondde in Ter- neuzen de brood- en banketoplei ding af en ging aan de slag bij bak kers in Biervliet, Sluiskil en Hulst. Niets aan de hand, totdat hij licha melijke klachten kreeg. „Uit een test bleek dat ik een allergie had ontwikkeld voor een beestje, dat in bloem zit. Een soort huisstof mijt. Ik moest daarom op zoek naar iets anders. Via een vriend van mijn schoonouders hoorde ik dat ze bij Monuta iemand zoch ten. Ik ben er blanco ingegaan, had eigenlijk ook nooit gedacht dat ze iemand van 21 jaar zouden aannemen. Mijn beeld was toch dat de uitvaartbranche een beetje een 'wereld voor grijze haren' was." Arjen had geen idee waaraan hij begon, maar hij voelde zich al snel op zijn gemak in de voor velen juist ongemakkelijke setting. „Ik snap dat de dood emoties bij mensen losmaakt, zeker als het door Raymond de Frel om betrokkenen gaat. Maar hoe cliché ook, de dood is een onder deel van het leven. Het is een na tuurlijke gang van zaken. Ik han del niet vanuit de emotie van een ander, maar moet er wel op een goede manier mee omgaan. Dat vraagt elke keer weer om maat werk. Maar persoonlijk moetje het kunnen loslaten, anders gaat het onherroepelijk een keer fout. Als je overal meehuilt, komt het niet goed." Zelfs toen de dood heel dichtbij kwam, kon Arjen zich losmaken van emo ties. „Ik heb mijn eigen opa ver- 'zorgd na zijn overlijden. Klinkt misschien hard, maar daar had ik helemaal geen moeite mee. Uiter aard was ik verdrietig, maar toch had ik geen moeite om mijn werk te doen." Er zijn uitzonderingen, gebeurte nissen die Arjen hebben veran derd. „Ik rijd zestig waar ik zestig mag en tachtig waar ik tachtig mag. Ik heb nu vier keer een uit vaart van een klein kind meege maakt. Het hoort erbij, maar ik vind het ingrijpend. Die kindjes vergeet je ook niet, ik kan ze mij zo voor de geest halen. In die situa ties komt het leed opeens dichtbij, omdat ik zelf twee kinderen heb. Echt, als ik na een uitvaart van een kind thuiskom, kunnen mijn eigen kinderen even helemaal niets meer fout doen. Puur omdat ik zo blij ben dat ik ze nog heb." Het is een rustige vrijdagochtend bij Monuta aan de Fluitekruid- straat. De twee kamers voor overle denen (die 24 uur per dag kunnen worden bezocht door nabestaan- 'Als ik na een uitvaart van een kind thuiskom, kunnen mijn kinderen even niets fout doen.' den) zijn niet verhuurd, de koelcel is leeg, de verzorgirigsruimte onge bruikt en in de garage ligt een aan tal lege kisten te wachten of het de koude grond of de warme oven wordt. Straks staat er in Vlissingen nog een uitvaartdienst op het pro gramma. En verder? Wachten tot de tele foon gaat. Vanavond kan alles an ders zijn. „Vanaf het eerste tele foontje tot en met de uitvaart heb ik contact met de nabestaanden. Wordt de overledene thuis of bij ons opgebaard? Is er een dokter ge weest? Je zou denken dat mensen ons niet graag aan de deur zien ko men, maar meestal voel ik dat toch anders. Als iemand is overle den, rijzen er veel vragen. En wij kunnen die beantwoorden. Dat geeft de nabestaanden weer een beetje rust. Zij komen voortdu rend op de eerste plaats. Natuur lijk, Monuta is een bedrijf Er moet geld worden verdiend. Maar het gaat vooral om tevreden fami lies, om hun vertrouwen. Als je Vooral daarop inzet, betaalt zich dat later weer uit." Het zou zomaar kunnen zijn dat Arjen inmiddels over zijn allergie heen is. Zijn kinderen wilden graag een hondje. Een maandje ge leden gaven hij en zijn vrouw er aan toe, met het risico op gesnot ter en tranende ogen. Tot nu toe gaat het goed. „Of ik nu ook een terugkeer naar de bakkerij over weeg? Nee, ik ben hier meer op mijn plek. Uit een internettest bleek ook dat 'de zorg' mij het bes te ligt. Dit is ook gewoon een heel interessant vak. Dat vinden veel buitenstaanders ook. Op verjaarda gen krijg ik vaak de vraag of we het druk hebben. Ik zeg er niet te veel op, ik heb een beroepsge heim. Ik houd het altijd maar bij stervensdruk of doodstil." Arjen Gernaert werd uitvaartverzor ger, omdat hij zijn werk als bakker moest staken vanwege een allergie. „Ik denk nog weieens terug aan de bakkerstijd, maar ik denk dat ik in deze branche meer op mijn plek ben." foto Willem Mieras GOES - Onder aan de Oude Zeedijk in Goes staat sinds vrijdag een houten frame, gevuld met stammetjes waar in het Nijverheidscentrum gaten in zijn geboord. Daar kruipen solitair levende bijen in, als het weer hen te gramsto rig wordt. Het initiatief van de stichting Buurtwerk sluit aan bij het Jaar van de Bij. De bijenstand, die al zo slecht is door landbouwgif, varroamijtonfec- ties en te veel tegeltuinen, kan die steun goed gebruiken, foto Willem Mieras BRESKENS - Als discotheek Joy in Cadzand de deuren sluit, heeft de gemeente Sluis behoefte aan een nieuwe uitgaansgelegenheid voor jongeren. Een discotheek op het Veerplein in Breskens zou ideaal zijn, vinden alle gemeenteraadsle den in Sluis. De gemeente heeft geen gebouw in eigendom op het Veerplein. Het oude PSD-gebouw, in beheer bij de provincie, zou echter prima ge schikt zijn als discotheek. Door ge bouw en locatie onder de aan dacht van potentiële geïnteresseer den te brengen, hoopt de raad snel een discotheek binnen te kunnen halen. door Maurits Sep RITTHEM - Ritthem valt de twijfel achtige eer te beurt het eerste dorp op Walcheren te zijn waar geen basisschool meer is. Vrijdag is de Burcht-Rietheim definitief ge sloten. De Ritthemse vestiging van deze protestants-christelijke basis school - die ook een school in het nabijgelegen Oost-Souburg heeft - was te klein geworden. Op Schouwen-Duiveland sloot in januari 2006 al de basisschool van Noordgouwe, omdat in korte tijd veel leerlingen het schooltje had den verlaten en er te weinig over bleven. Op de Burcht-Rietheim in Rit them zaten dit jaar nog maar 33 kinderen en er zouden er zeven vertrekken en slechts één bij ko men. Er zouden volgend jaar zelfs maar twee kleuters zijn. In overleg met de ouders heeft de schooldi rectie daarom in februari besloten de school te sluiten. Sluiting van scholen omdat ze te klein worden, is een gevaar dat in meer Walcherse dorpen speelt, met name in de gemeente Veere. Daar wordt een spreidingsplan voor het onderwijs gemaakt om oplossingen te vinden voor de toe komst. Intussen nemen sommige scholen zelf al stappen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 94