Mosselsector verwacht kleine oogst Strandje bij Goes dicht door munitie SCHOUWEN-DUIVELAND Duitsers kanoën naar Renesse almanak Hollandse Nieuwe ZATERDAG 23 juni 2012 21 Op de fiets voor Duchenne 22 Schelpdieren bodemcultuur vrijwel zeker 4 juli in de handel door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Het mosselseizoen be gint vrijwel zeker op woensdag 4 juli. De kwaliteit van de bodemcul tuur lijkt goed, maar de omvang van de oogst is beperkt. Kleine oogst, hoge prijs? Nee, dat is geen marketingpraatje, pareert voorzitter Jan Schot van de Zierik- zeese visserijvereniging Helpt El kander. „We hebben twee jaar geen zaadval gehad. Alles wat we nu oogsten, komt van de invangin- stallaties. En als je weinig zaait, zal je weinig oogsten. Zo simpel is het." Een kleine oogst dus, maar ver moedelijk wel een tijdige. Komen de maandag en dinsdag worden op de veiling in Yerseke monsters van de oogst beoordeeld op ge wicht, smaak en kleur. „Als we dan over de breedte voldoende kwaliteit hebben, kunnen we aan de vraag voldoen en dan is 4 juli de dag", legt Hans van Geesber- gen, secretaris van de producenten organisatie, uit. Vorig jaar moest de seizoenstart een week worden uitgesteld, omdat de mossels nog te klein waren. Daarvan lijkt dit jaar geen sprake. Van Geesbergen: „Ik hoor verhalen van kwekers over 28 tot 30 procent vleesge wicht per kilo op de Oosterschel- de." Maar volgens Schot valt daar voor de bemonstering van volgen de week geen zinnig woord over te zeggen. „Twintig procent is rede lijk, 35 procent is het maximum. De laatste wéken zijn de mossels goed gegroeid. Maar het is nog niet echt zomer en dat zou wel moeten." Van Geesbergen sluit niet uit dat er zelfs vóór 4 juli al bodemcul- tuurmossels in de handel komen. „Krijn Verwijs kweekt ze in Ier land en vorig jaar waren er zelfs Duitse mossels. Van een echte sei zoensopening is al een aantal ja ren geen sprake meer. Als er vraag is, wordt er geleverd." De Zeeuwse mosselkwekers heb ben, hun belangrijkste percelen in de Waddenzeé en de Oosterschel- de. Samen zijn die ongeveer zes duizend hectare groot. Van de mosseloogst (in een goed jaar 57 miljoen küo) gaat 65 pro cent naar België en wordt 15 pro cent in Nederland opgegeten. Mossels uit de hangcultuur op de Oosterschelde bij Neeltje Jans en bij Bruinisse zijn sinds 15 juni ver krijgbaar. Viskwekerij Neeltje Jans meldt een vleesgewicht van 25 tot 30 procent. RENESSE - Thomas Wetter (49) en Thomas Nuglisch (47) uit Stuttgart voeren per kano van de Zuid-Duitse stad Konstanz aan het Bo- denmeer naar Renesse. Over de Rijn en de Waal legden de twee 1058 kilometer af in der tien dagen. Het laatste stukje van Hellevoet- sluis naar Renesse werd over de Noordzee ge kanood. Donderdagmiddag kwamen ze aan op camping Seel in Renesse. Na een overnach ting in hun tent, werden ze gisterochtend met de auto opgehaald door een vriend. De twee zijn lid van de Stuttgarter Kayakclub en haal den hun idee uit een tijdschrift. Wetter: „Daar in stond een tocht van Konstanz naar Amster dam. Maar wij vonden Renesse als bestem ming leuker." foto Dirk-Jan Cjeltema Tip? redactie@pzc.nl WILHELMINADORP - Wordt het strandweer, dan is het populaire Oosterscheldestrand bij het Goese Sas deze zomer niet beschikbaar. Bureau Zeeweringen kan het strand niet vrijgeven op 1 juli, zo als beloofd, vanwege munitievond sten bij de dijkversterkingswerken aan het dijkvak bij Wilhelmina- dorp. De dijkverzwaring heeft ernstige vertraging opgelopen toen er in april twee keer een granaat werd gevonden. Woordvoerster Anneke McGovern van Bureau Zeewerin gen: „Toen was de eerste vondst geen incident meer en* hebben we zes weken stilgelegen om nader on derzoek te doen." Bij het nagaan van de oorlogshistorie van de plek werd duidelijk dat in oktober 1944 •daar drie Duitse munitieschepen tot ontploffing zijn gebracht. „Eén vlakbij de sluis, maar ook één in het Kanaal zelfj bij de Kooiweg, maar toen we dat wisten, was het wérk daar al klaar. Daar is een ba- saltlaag aangebracht, daar is geen diep graafwerk bij nodig." Nu wordt voor het dijkwerk uit el ke meter van het werkgebied ge peild op munitie in de grond. Het publiek moet op afstand blijven. De Hollandse Nieuwe is elk jaar weer beter dan het vorige. Zo langza merhand is er niemand meer die zich nog maar iets van dit soort verkoop praatjes aantrekt. Gewoon eentje ko pen, in het keelgat laten glijden en zelf oordelen, da's nog altijd de beste graadmeter. De Terneuzense zestiger laat zich door niemand nog iets wijsmaken als het om haring gaat, maar ande ren geeft hij graag gevraagd en onge vraagd advies. Vorige week deed hij dat zonder bovengebit. Nauwelijks verstaanbaar en met de nodige con sumptie verhaalde hij over haring. En zo moest hij dat nog een paar da gen volhouden. „Want de haring is dit jaar zó mals dat ik mijn gebit er op stuk heb gebeten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 91