'We willen hem nooit 8| Syrië verdacht van neerschieten vliegtuig Nog 90 vermisten na oe sPrins! bootongeluk bij Java Duitsland Zimbabwaanse parlementariërs doen hiv-test en laten zich besnijden JAAR dejongintra.nl door raam m DE MOOISTE ZONVAKANTIES zaterdag 23 juni 2012 Emotionele laatste dag van Noors 'proces van de eeuw' ANKARA - Een Turks gevechtsvlieg tuig dat gisteren neerstortte bij Sy rië, is mogelijk neergehaald door het Syrische regime. De Turkse premier Recep Tayyip Erdogan zei aanvankelijk dat Syrië zijn excuses had aangeboden, maar kwam daar later gisteravond op terug. Hij ver klaarde dat hij nog niet zeker wist wat er is gebeurd. De straaljager vloog bij de grens van Turkije"*ën Syrië toen het con tact verloren ging. Getuigen uit de Syrische kuststad Latakia zeggen dat het Syrische leger het toestel uit de lucht heeft geschoten. De twee piloten zouden vervolgens zijn opgepakt. Erdogan wilde al leen zeggen dat de militairen nog leven en dat er een reddingsopera tie in de Middellandse Zee aan de gang is. Turkije was lang een bondgenoot van het Syrische regime. Vorig jaar koos Ankara de kant van de Syri sche demonstranten en opstande lingen. Turkije beschermt de rebel len van het Vrije Syrische Leger, die vanuit het bergachtige grensge bied proberen het regime in Da mascus te verdrijven. Als de Turk se straaljager inderdaad is neerge schoten door Syrië, kunnen de ver houdingen tussen de buurlanden verder verslechteren. In de Syrische provincie Aleppo is gisteren een slachtpartij aange richt. De staatstelevisie meldde dat gewapende militanten zeker 25 in woners in het dorp Darat Azzah hebben vermoord. Ook zouden er mensen zijn ontvoerd. Het Syrische Observatorium voor Mensenrechten meldde dat in Aleppo zeker 26 militieleden zijn vermoord. Het zou gaan om leden van de Shabbiha-militie, knokploe gen van president Assad. De oppo sitiebeweging heeft een video op YouTube geplaatst waarin zwaar bebloede jonge mannen zijn te zien die op elkaar zijn gestapeld. Het proces tegen de Noorse massamoordenaar Anders Breivik eindigde gisteren met het laatste woord van de verdachte. Die deed daar een uur over. door onze correspondent Windy Kester Het laatste woord is, zo als gebruikelijk in rechtszaken, aan de ver dachte. De man die af gelopen zomer in Noorwegen 77 mensen om het leven bracht, krijgt een uur de tijd om zijn state ment te maken. In rechtszaal 250 in Oslo klinkt gestommel. Tientallen overlevenden en nabe staanden van het bloedbad staan tegelijkertijd op en verlaten de zaal. „Hij heeft het recht te spre ken, maar wij hebben niet de plicht om te luisteren", zegt Chris tin Bjelland van de Steungroep 22 juli. Op de laatste dag van wat in Noor wegen 'het proces van de eeuw' wordt genoemd, zijn de emoties sterker dan ooit. „Het is bijna voor bij en we willen hem nooit meer zien of horen", zegt een overleven de van de bloedige schietpartij op het eiland Utoya. Tijdens het slot commentaar van verschillende be trokkenen wordt er instemmend gemompeld bij grapjes en hard ge huild. Zelfs de politieagenten die Breivik begeleiden, houden het niet droog. De bomvolle zaal barst uit in spon taan applaus als de moeder van Hanne (29), omgekomen bij de bomexplosie in Oslo, vertelt over de afgelopen maanden. „Het is~vre- selijk om servies te erven van je ei gen dode dochter." Ook Lara Ras- hid (16), die als klein meisje uit Irak naar Noorwegen vluchtte en op Utoya haar zus verloor, krijgt een ovatie. „Ik dacht dat we hier veilig zouden zijn." „22 juli'was een inferno van ge weld dat onmogelijk te begrijpen is", begint advocaat Geir Lippestad zijn pleidooi. Drie uur lang pro beert hij aan te tonen dat de aan slagen het werk waren van een po litiek terrorist. Als de rechters dit geloven, krijgt Breivik een lange ge vangenisstraf en hoeft hij niet, zo als de aanklagers willen, naar een psychiatrisch ziekenhuis. Uit een opiniepeiling blijkt dat ook 75 pro cent van de Noren wil dat Breivik toerekeningsvatbaar wordt ver klaard. Twee teams psychiaters hebben te gengestelde conclusies getrokken over de geestelijke gesteldheid van Breivik. Het eerste team stelde de diagnose paranoïde schizofrenie, het tweede team oordeelde dat hij toerekeningsvatbaar is. Volgens het openbaar ministerie staat welis waar niet onomstotelijk vast dat JAKARTA - Reddingswerkers zoe ken nog naar 90 vermisten na een bootongeluk donderdag op de Indi sche Oceaan ten zuidwesten van het Indonesische eiland Java. Ze ker drie mensen zijn omgekomen. Dat melden Australische media. De boot met ongeveer 200 asiel zoekers aan boord was onderweg naar het Australische Christmas Is land toen deze zo'n 220 kilometer ten noorden van het eiland om sloeg. Indonesische en Australische red dingsbrigades hebben tot nu toe 110 overlevenden aan land kunnen brengen, onder wie een jongen van 13 jaar. De Australische minis ter van Binnenlandse Zaken Jason Clare zei dat er nog steeds mensen kunnen worden gered. „Mensen kunnen het tot 36 uur volhouden als ze reddingsvesten of wrakstuk ken hebben om zich aan vast te houden." Ongeveer 40 mensen brachten zichzelf in veiligheid door op de romp van het schip te klimmen. Anderen werden meer dan vijf kilometer van de giek van de ramp aangetroffen. Het puin waaraan ze zich hadden vastge klampt was afgedreven. QUICKBORN - In Sleeswijk-Holstein is een koe door een raam met dub belglas van een woning gespron gen. Vervolgens ging het lichtge wonde dier in de woonkamer lig gen, meldde de politie. De koe was uit een weiland ontsnapt en naar de woning gelopen. Vermoedelijk heeft het dier door de spiegeling in de ruit haar spiegelbeeld gezien en is daarvan zo geschrokken dat zij is gesprongen. Volgens de poli tie was het nog een hele klus om de koe uit de woning te krijgen. Een schot met een verdovingsge weer deed pas laat zijn werk. HARARE - Het parlement van Zim babwe is deze week omgedoopt tot testcentrum voor hiv. Parle mentariërs kunnen een vinger la ten prikken om te bepalen of ze het aids-virus dragen. Met de actie wil de volksvertegenwoordiging het goede voorbeeld geven. Ver wacht wordt dat tientallen manne lijke parlementariërs zich ook gaan laten besnijden in een mobie le kliniek. Uit onderzoek in Zuid-Afrika, Oe ganda en Kenia is gebleken dat mannen die besneden zijn het vi rus minder gemakkelijk oplopen dan onbesneden mannen. In de voorhuid zitten cellen die het hiv-virus gemakkelijker de bloed baan in geleiden. Besnijdenis van alle mannen in Afrika ten zuiden van de Sahara zou 5,7 miljoen nieu we besmettingen kunnen voorko men, en drie miljoen doden over een periode van twintig jaar. De campagne volgt op de oproep van de Zimbabwaanse president Robert Mugabe aan zijn landgeno ten om te laten controleren of ze hiv-drager zijn. Mugabe heeft ook zijn bezorgd heid geuit over zijn partijgenoten van de ZANU PF die sterven aan aids. Zuid-Afrikaans onderzoek on der inwoners van verschillende Afrikaanse landen laat zien dat steeds meer -Afrikaanse politici sterven aan hiv/aids. Daardoor val len veel goede en ervaren politici weg, en moeten er vaker herverkie zingen worden gehouden die op de staatskas drukken. Zo'n 1,1 miljoen Zimbabwanen hebben hiv, onder wie 150.000 kin deren, blijkt uit cijfers van de Na tionale Aidsraad. Het land is actief om de ziekte de kop in te drukken en boekt succes. In 2003 was 23 procent van de be volking besmet en in 2009 was dit gedaald tot veertien procent. Zim babwe wil in 2015 1,2 miljoen jon gens en mannen hebben besne- ri den. Boek nu volpension en u betaalt halfpension (t/m 13/7) 20 korting p.p. in juli Italië - Rosolina Mare 5-daagse vliegreis -Tizé Village Diverse vertrekdata t/m september deionQintra.nl/zvrma01 Spanje - Miami Playa 8-daagse vliegreis - App. Verdi Diverse vertrekdata in juli/augustus deionqintra.nl/zvmmp03 Italië -Palau Spanje - Malgrat de Mar 8-daagse vliegreis - Hotel Sirius Diverse vertrekdata t/m oktober dejonaintra.nl/zvmlg06 8-daagse vliegreis - App. Green Village Diverse vertrekdata t/m september deionaintra.nl/zvpau04 Kroatische Bloemenrivièra 12-daagse busreis Gegarandeerd vertrek 7/7,28/7 en 25/8 'deionaintra.nl/bbopa04 Van Lagune tot Vesuvius 11 -daagse vlieg-busrondreis Gegarandeerd vertrek 8/7,22/7 en 5/8 deionaintra.nl/vbit415 bel 0180-457803 of ga naar uw ANVR reisbureau /jSr *2 Voor olie reizen geldt: getoonde prijzen zijn per persoon o b.v. 2 personen. exclusief reservermgskgsten, Bijdrage Calamiteitenfonds €-2,50 per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8