Altijd die vrouw uit 'Taggart' media m m M TERUGGESPOELD Soldaat van Oranje media@wegener.nl 024-3650570 27 Zaterdag 23 juni 2012 Ze speelde 21 jaar de rol van Jackie Reid in de Schotse detective Taggart. Nu ziet actrice BIythe Duff (49) zichzelf als de bewaarder van de nalatenschap. „Ik kan zo een museum beginnen." door Rivka Groenier Ze is even in Neder land om haar fans te ontmoeten. Blythe Duff, de Schotse ac trice die liefst 21 jaar de rol van Jackie Reid speelde in Taggart. Die serie is ter ziele - in 2010 waren de laat ste opnames - maar de KRO zendt nog regelmatig een aflevering uit van de rauwe detectiveserie met het vette Schotse accent. In Tuschinski wacht een stoet da mes van middelbare leeftijd achter een provisorisch gespannen koord op een onderonsje met Duff De actrice is de aardigheid zelve. Voor iedereen een vriendelijk woord, een aai over de arm én een gesig neerde fotokaart. Ze heeft er thuis nog stapels van, fluistert ze als de rij is geslonken. „Ik ben de bewaar der van de nalatenschap van Tag gart. Ik heb alle scripts nog en sta pels memorabilia. Jasjes, T-shirts, honderden fotokaarten, mijn huis ploft uit elkaar van al het spul. Ik kan zo een museum beginnen." Haar personage Jackie maakte snel promotie binnen het fictieve, door mannen gedomineerde Crime In vestigation Department Maryhill, Glasgow. „Het is toch mooi dat ik begon als agente in uniform en eindigde als inspecteur?", zegt ze. „Ik heb er hard voor gevochten hoor. Bij de honderdste aflevering kwam er een boek over de serie. Het werd opgesplitst in drie sec ties over de drie hoofdrolspelers die Taggart heeft gekend. Hóe zit het dan met mij, vroeg ik. 'Jouw karakter gaat door alle lagen heen', zeiden ze." Ze lacht: „Daar kon ik me eigenlijk wel in vinden." Duff kon in 1989, vers van de thea terplanken geplukt, niet bevroe den dat ze deze baan 21 jaar zou volhouden. „Ik was zielsblij met de rol, maar hield er rekening mee dat het niet lang zou duren. Toen ik begon, zeiden ze al dat dit het laatste seizoen was en die onzeker heid bleef altijd. Elk jaar was het misschien wel, misschien niet." Dat Taggart zo veel stormen door stond, is volgens Duff te danken aan de sterke Schotse identiteit. „Die setting gaf de kans grappig, maar ook hard en donker te zijn. Mensen in Glasgow zijn open en vriendelijk, maar ook rechtdoor zee en bot. Daarom krijg je een bij zondere sfeer, een soort werkman- nenkwaliteit, die je inmiddels in heel wat politieseries terug ziet. Ik zie The killing (Deense detective die eind juli bij de KRO te zien is, red.) en Spiral (Franse politieserie) en denk: Taggart. Wij hebben echt internationaal een stempel op het genre gezet." Taggart werd door de jaren heen steeds gewelddadiger, zo erg zelfs dat de KRO sommige afleveringen niet of op een later tijdstip toont, ter bescherming van de jongste kij kers. „Dat hoort helaas bij de tijd. De smaak van het publiek vraagt om meer expliciet gèweld. Afleve ringen waarin alleen de suggestie werd gewekt, vond ik het mooist. Je weet dat er iemand is vermoord en van de trap wordt gësleept, maar je hoort alleen het gebonk. Met dat soort camerawerk schets Blythe Duff viel niet in een gat na Taggart: „Half zes 's ochtends in de vries kou staan met extra jassen en truien aan, mis ik geen seconde." foto GPD i Taggart - The ends of justice. (De laatstgemaakte aflevering). Vrijdag 29 juni, Nederland 2 om 20.30 uur. Terugkeer is mogelijk De titel van Taggart verwijst naar Jim Taggart, de eerste Chief Inspector die het team leidde. Acteur Mark McManus overleed in 1994 op 59-jari- ge leeftijd. Zijn personage kreeg een uitvaart en er kwam een nieuwe baas voor het Crime Investigation Department in Glasgow. De naam van de serie werd echter nooit gewijzigd. De producent van Taggart sluit niet uit dat de serie ooit terugkomt. „Er zijn nog geen concrete plannen, maar we praten met omroepen en kijken naar financieringsmogelijkheden." Reageren? media@wegener.nl In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. In hoeveel studentenhuizen is het nog verplicht minstens een keer per jaar met alle huisgenoten 'Soldaat van Oran je' te kijken? In mijn studentenhuis was 5 mei 'Soldaat van Oranje'-dag. De vi deoband werd door de huisoudste uit de huiskluis gehaald, de koffiemokken wer den tot de rand toe gevuld met Oranjebit ter, samen met oranjetompouces gaf dat een mierzoete smaak, die zich zelfs met tien Grolsch-beugels niet liet wegspoelen. De huistraditie begon in 1980. Aangezien studenten hangen aan tradities, ben ik er van overtuigd dat sindsdien elk jaar een door Ivar Hoekstra groep jongvolwassenen Rogier van Otter- loo's filmtune meeroffelt op de versleten leuning van de Chesterfield fauteuil. Want al zijn er ongetwijfeld subtielere oorlogs films, 'Soldaat van Oranje' is voor onweten de groentjes de beste snelcursus 'Tweede Wereldoorlog'. Het is de onweerstaanbare cocktail van verzetsheroïek, rauw geweld, romantiek en erotiek, gecombineerd met de muziek van Rogier van Otterloo, die van de film een klassieker maakt De legendarische scènes zijn ontelbaar. Mijn favoriet: Derek de Lint die als SS'er wordt opgeblazen door een handgranaat als hij zit te schijten. Typisch Verhoeven. Net over de rand, maar daarom onvergete lijk. Het leidt niet af van het tijdloze hoofd thema: wat gebeurt er met vriendschappen in oorlogstijd? Wat doe je als de ene vriend bij de NSB en de ander bij het verzet gaat? De hoofdrolspelers Rutger Hauer en Jeroen Krabbé konden elkaar tijdens de opnamen je een veel donkerder beeld. Hu mor heeft ons altijd gered. Hoe groezeliger het onderwerp, hoe meer humor, dat gaf balans." Ze viel niet in een gat na Taggart, zegt Duff „Om half zes in de och tend in de vrieskou staan, met een kruik tegen mijn rug gepropt en extra jassen en truien aan? Dat mis ik geen seconde. Tegelijkertijd besefik dat ik nooit meer een baan zal hebben die me zo lang thuishoudt. Omdat het in mijn woonplaats Glasgow werd opgeno men, zag ik mijn gezin elke avond. Eigenlijk was het een gewone ne gen-tot-vijfbaan. Ik moet nu veel vaker weg, gelukkig hebben mijn kinderen de leeftijd waarop ze voor zichzelf kunnen zorgen." Duff is getrouwd met een ex-poli tieman, die op haar promotietripje naar Amsterdam niet van haar zij de wijkt Hij is haar tweede echtge noot, ze speelde al in Taggart toen ze hem leerde kennen. „Het werd een stuk makkelijker door hem. De avond voor de opnames las hij mijn script door: dat klopt wel, dat klopt niet. Tot die tijd deed ik het met adviseurs op de set, nu had ik mijn eigen specialist thuis." Ze volgde zijn raad niet altijd op. „Hij begreep dat het drama was en niet alles hoefde te kloppen." Haar toekomst als actrice? „Ik ben een eigen productiemaatschappij begonnen en ben mezelf opnieuw aan het uitvinden in het theater. In oktober speel ik een gevangene in het stuk Iron, over een vrouw die vijftien jaar in de bak heeft ge zeten. Heerlijk om eens aan de ver keerde kant te staan. Mensen zien me altijd als goed en loyaal, niets is fijner als het publiek iets van je verwacht en je ze opeens iets com pleet anders geeft." Dat ze altijd die-vrouw uit Taggart blijft, ziet ze als pluspunt. „Omdat die titel aan me kleeft, komen mensen ook eerder naar het thea ter. Als acteur wil je toch een rui me houdbaarheidsdatum? Nou die heb ik, dankzij Taggart." Rutger Hauer (links) en Jeroen Krabbé (mid den) in Soldaat van Oranje. niet luchten of zien. Hauer wilde Krabbé duidelijk maken dat hij de ster van de film was en deed dit door Krabbé voortdurend te negeren. Die spanning is het beste zicht baar in een scène waarin Hauer als een trot se Viking vooraan op het schip staat en Krabbé mokkend achter hem. Slimmigheid je van Hauer, die Krabbé wijsmaakte dat de scène alleen een cameratest was. Misschien wel dankzij de koude oorlog presteren Hau er en Krabbé uitstekend, als twee corpsbal len die met bravoure de oorlog inrollen, om er vijfjaar later dood (Krabbé) en gedes illusioneerd (Hauer) weer uit te rollen. Al wordt de film nu als klassieker gezien, in 1977 werd er lauw op gereageerd. Het was de duurste Nederlandse film aller tij den en dus bij voorbaat verdacht Filmcriti ci waren dan ook niet onverdeeld positief. NRC, Parool en Trouw vonden het een on belangrijke film. Maar het publiek vond dat niet. Dik anderhalf miljoen Nederlanders zagen de film in de bioscoop in 1977 en minstens anderhalf miljoen studenten daarna. En anno 2012 tellen we nog steeds. Want je bent pas écht een student, als je de mores van Soldaat van Oranje kent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 81