Boordevol idealen, maar kansloos gericht op DNA-onderzoek O 7 NL Efteling was veruit populairste 'dagje uit' in 2011 B <Sh Berlijn omgeving B Moezel Saueriand B Thüringerwald B Duitsland Denemarken (E-Bikei B A-b Berlijn omgeving B Langs de Bodensee B Thüringerwald boekt u bij KRAS.NL! %ig/eL re'zen! zaterdag 23 juni 2012 Wilt u zich ook 'be wust worden van de oorzaken en ge volgen van pesten en geweld'? Dan is MOED de par tij die u op 12 september in het stemhokje moet aankruisen. Of misschien kiest u liever voor een partij die '31 miljoen euro wil af pakken van Shell', omdat het 'bloedgeld is en voortkomt uit roofmoord'. Dan is de IQ^partij bij de aankomende Tweede Kamerver kiezingen de beste optie. Vijftig politieke partijen hebben zich aangemeld bij de Kiesraad om mee te mogen doen aan de lande lijke verkiezingen. Bekende namen en veel, heel veel, nieuwkomers. Van de Club van Niet Kiezers, tot de Kleptocraten, Wilhelmus van Nassauwe, Red het Noorden of de NXD. Mocht u niet weten waar NXD voor staat: de partij is ver noemd naar de drie kinderen van de oprichter, Narqeez, Xeng-fe en Djenghiz. Het klinkt allemaal weinig serieus. Goedwillende amateurs en hob byisten die het in de politiek pro beren. Het is precies dat beeld waar Lea Manders zich aan zegt te storen. „Omdat het niet klopt. On ze partij kent bijvoorbeeld een se rieus verkiezingsprogram. De me dia hebben er alleen weinig oog voor en als er al aandacht is, is het vaak badinerend." Manders is voor zitter en beoogd lijsttrekker van Mens en Spirit. Een partij die zich zegt te baseren op 'brede mo dern-spirituele grondslagen'. Zo pleitte de partij recent nog voor het opheffen van het verbod om op etiketten van natuurmiddeltjes uit te weiden over de werking er van. In 2010 deed Mens en Spirit ook al mee aan de Tweede Kamer verkiezingen. „Maar dit keer", zegt Manders, die zichzelf astrologe noemt en in het verleden onder andere in Horoscoop TV op SBS 6 te zien was, „gaat het wel lukken. Wij gaan voor drie zetels." Maken Mens en Spirit en al die an dere onbekende partijtjes straks enige kans om gekozen te worden? Bij de laatste verkiezingen voor de Tweede Kamer, in 2010, stemde net iets meer dan 1 procent van de bijna 9,5 miljoen kiesgerechtigden voor een partij die nog niet in het parlement vertegenwoordigd was. Daarvan ging ook nog eens een groot deel naar Rita Verdonk die het met haar Trots op Nederland ook niet redde. Misschien dat de Piratenpartij van ljisttrekker Dirk Poot uit Hoeven een kansje maakt op een zetel, denkt politicoloog Gerard Drosterij. De voorvechters van vrij internet wisten immers bij deelstaatverkiezingen in Duits land een flinke schare kiezers ach ter zich te krijgen. „Maar hier zal dat een stuk moeilijker worden", verwacht Drosterij. „Duitsland telt maar een paar gevestigde partijen, dus gaan proteststemmen al snel naar nieuwkomers als de Piraten- partij. In Nederland gaat zo'n stem al snel naar de PW of de SP." Wat is dat toch met de Nederland se kiezer? Die bij iedere verkiezing roept dat het hoog tijd wordt 'dat dat zooitje in Den Haag' opkrast, maar in de praktijk toch weer op de bekende namen stemt, „Dat lijkt misschien met elkaar in tegen spraak", zegt Drosterij, „maar dat is het niet. Veel kiezers zijn onte vreden, maar willen ook hun stem niet verspillen. We moeten wel we ten wat voor vlees er aan de bot ten van een partij zit voordat we er op stemmen. Anders doen we het niet." Dat verklaart misschien waarom veel partijen die zich heb ben ingeschreven voor de verkie zingen uiteindelijk niet doorzet ten. Ze haken af omdat er een fors prijskaartje hangt aan meedoen. Ie dere partij moet een borgsom van 11.250 euro aan de Kiesraad over maken en dat geld krijg je pas te rug als je 75 procent van de kiesde ler haalt en daar kunnen de mees te nieuwkomers alleen maar van dromen. Drosterij: „Actief mee wil len doen in de politiek is een ui ting van burgerschap. Ik zou de mensen achter deze partijen zeker niet het advies willen geven er maar niet aan te beginnen." LEIDSCHENDAM - De Efteling was, net als in 2010, met maar liefst 4,1 miljoen bezoekers veruit de meest bezochte dagattractie van het jaar 2011. Dat blijkt uit de top 50 van at tractieparken, dierentuinen, mu sea, zwembaden en recreatiegebie den die het Nederlands Bureau voor Toerisme Congressen giste ren heeft gepubliceerd. Het- Van Gogh Museum werd met zo'n 1,6 miljoen bezoeken tweede. Dieren tuin Burgers' Zoo scoorde met 1,5 miljoen entrees een derde plek. Diergaarde Blijdorp in Rotterdam viel met 1500' bezoekers minder einde komt. Een paar weken gele den toonde de Friese politie foto's van een 'Playboy-aansteker' die in de tas van Marianne werd gevon den. In de aansteker zat een haar tje van de moordenaar. Uit tips blijkt nu dat zulke Play boy-aanstekers dertien jaar gele den verkrijgbaar waren in de om geving van Zwaagwesteinde en in een sigarettenwinkel in Leeuwar den. Aanvankelijk ging men ervan uit dat de aansteker vanuit het bui tenland naar Nederland was geko men. Om de bewoners van het gebied al vast voor te bereiden op het DNA-project gaan de politie en het Friese Openbaar Ministerie pei len hoe er rondom Zwaagwestein de over het verwantschapsonder- zoek wordt gedacht. Tijdens kleine bijeenkomsten gaan politie- en jus titiemensen met uitgenodigde bur gers in gesprek over de nieuwe on derzoeksmethode. „Daarbij moet Gedenksteen voor Marianne Vaatstra in Zwaagwesteinde.foto ANP je denken aan voetbaltrainers of schooldirecteuren: aan mensen die het verhaal verder kunnen ver spreiden", aldus een OM-woord- voerster. De autoriteiten zijn bij het DNA-project afhankelijk van de welwillendheid van de bevol king. Mensen mogen vrijwillig DNA afstaan, en kunnen de poli tie via hun wangslijm in theorie naar hun broer, oom, zoon, vader of neef leiden. Justitie hoopt dat de bevolking alles op alles wil zet ten om de moordenaar te vinden. De afgelopen maand kreeg justitie in totaal ongeveer honderd nieu we tips binnen over de moord op Marianne Vaatstra, deels over de aansteker. De zoektocht naar ver wanten van de moordenaar in de DN A-databank van het Neder lands Forensisch Instituut loopt op zijn einde en heeft nog niet tot resultaat geleid. In de archieven van het NFI wordt DNA bewaard van veroordeelde criminelen, maar er is ook erfelijk materiaal dat op plaatsen delict is gevonden. Volgende week is de missie waar schijnlijk voltooid. „De kans op succes wordt steeds kleiner, maar er kan altijd nog een wonder ge beuren", stelt het OM. zie onze website:binnenland Bekijk de graphic over het DNA-onder zoek bij strafzaken net buiten het podium. Niet zo be kende dagattracties die relatief toch veel bezoekers wisten te trek ken waren de Amsterdamse Water leidingduinen (800.000) en de Jaap Eden Ijsbanen (550.000). Het Zeeuwse Delta Park Neeltje Jans eindigde op de 49-ste plaats. keuze uit bijna 200 actieve vakanties door heel Europa de allerbeste prijs-kwaliteitverhouding volledig verzorgd: incl, verblijf in goede hotels, ontbijt en soms diner individuele reizen: met Nederlandstalige routes en bagagevervoer groepsreizen: o.l.v. deskundige Nederlandssprekende reisleiding singlereizen: op uw bestemming een 1-pers.kamer zonder toeslag d%> Achterhoek 3/4 dgn o.b.v. ontbijt - aankomst: dagelijks van 25/6 t/m 30/10 Verblijf in een 4-sterren hotel (beoordeling 8.3!) Zie www.kras.nl/21844 3 Veluwe 3 dgn o.b.v. ontbijt en diner - aankomst: vrijdag van 3/8 t/m 14/12 Met wandelingen o.l.v. een bevlogen natuurgids Zie www.kras.nl/22702 7 dgn o.b.v. ontbijt en diner - vertrek: zaterdag 28/7,11/8, 25/8 en 22/9 Unieke kennismaking met dé highlights van Berlijn Zie www.kras.nl/21931 êb Rondje IJsselmeer 7/8 dgn o.b.v. ontbijt en diner - aankomst zaterdag/zondag van 15/7 Vm 22/S Naar o.a. Volendam, Hoorn en NP De Weerribben Zie www.kras.nl/21835 7 dgn o.b.v. ontbijt en diner - vertrek: zaterdag 14/7, 18/8 en 1/9 Lichte routes langs sfeervolle wijndorpen, bossen en meren Zie www.kras.nl/21898 8 dgn o.b.v. ontbijt en diner - vertrek: zaterdag 14/7, 4/8 en 15/9 Prachtig bosrijk gebied met kuuroorden en cultuursteden Zie www.kras.nl/21637 7 dgn o.b.v. ontbijt en diner - vertrek: zaterdag 28/7, 4/8 en 25/8 Geniet van rust en ruimte tussen de Noord- en Oostzee Zie www.kras.nl/21715 7 dgn o.b.v. ontbijt en diner - vertrek: zaterdag 4/8 en 15/9 Ontdek Berlijn vanaf de fiets, een bijzondere beleving Zie www. 8 dgn o.b.v. ontbijt en diner - vertrek: zaterdag 7/7, 4/8 en 15/9 Ideale fietsstreek met een heerlijk klimaat Zie www. 8 dgn o.b.v. ontbijt en diner - vertrek: zaterdag 28/7, 11/8 en 8/9 Verblijf in een 4-sterren hotel, optioneel ook naar Dresden Zie www. 3 Madeira 8 dgn o.b.v. ontbijt - vertrek: donderdag van 5/7 {/m 18/10 Bewonder te voet dit subtropische bloemeneiland Zie www. Q ■*r 3 Catalonië 3 dgn o.b.v. ontbijt, lunch en diner - vertrek: vrijdag 14/9 en 12/10 Langs de baaien, stranden dorpjes van de Costa Brava Zie www. waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15 cpm 5^ Prijzen /yn p.p.-feerij anders vermcftL Prijnn /ijwexcfusW resc.ve'msskosren eo CahmtKifdiitoadSi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7