Zoeken naar innerlijke stilte Te gast op verjaardag Pearl Jam kijktip zaterdag, 20.30 uur Een realityserie over een klooster zal niet snel een kijkcijferkraker worden. Toch scoorde een kloosterretraite bij de BBC. Tijdens het verder Oranjeloze EK is The big silence te zien bij de RKK. door Monique Brandt Cristopher Jamieson (voorgrond) begeleidt in The big silence een quintet op een spirituele ontdekkingstocht in de abdij in Worth. Het is vredig stil in de benedictijnse Sint-Adelbertabdij in Egmond-Binnen. In de tuinen rond het oude gebouw is een monnik in bruin gewaad aan het wieden, in de kaarsenmakerij achter het klooster worden dozen gevuld met eigen fabricaat. Het is alsof de bezoeker een stap terugzet in de tijd. Een stemmige omgeving voor de presentatie van The big si lence, een in Engelse kloosters op genomen Britse tv-serie, vanaf morgen (zondag) te zien bij RKK. In de serie gaan vijf niet-religieuze Britten tijdelijk een klooster in, op zoek naar de innerlijke stilte die ze zijn kwijtgeraakt in de hectiek van het dagelijks bestaan. „Alsof je bent beland op de planeet Mon nik", roept kandidate Trish uit bij het binnentreden. De kandidaten worden begeleid in hun spirituele ontdekkingstocht door de abt Cristopher Jamieson (1951) van de abdij in Worth. De geboren Australiër is in Engeland beroemd na een reeks bestsellers over levenswijsheden uit de bene dictijner traditie, waaronder het in Nederland verschenen Levensles sen van een abt en Gelukslessen van een abt. Voorafgaand aan de boe ken was er de succesvolle tv-serie The monastery, door de RKK op de buis gebracht tijdens het WK voet bal van 2006. Hierin woonden vijf 'gewone' Britten veertig dagen en nachten in Jamiesons benedic tijnenklooster. Het was een kijkcijferhit van jewel ste, die volgens de deelnemers zorgde voor een ommekeer in hun leven. Ook het klooster voer er wel bij; een paar dagen in het re traitecentrum in Worth werd een populair, spiritueel getint uitje, met jaarlijks 4.000 mensen in de gastenkamers in het klooster. En er zijn sindsdien ook enkele jonge monniken ingetreden. Kloostertoe- risme lijkt sowieso in de lift te zit ten, ook de abdij van Egmond zit het komend jaar al volgeboekt. „In Engeland is dat zeker veroorzaakt door de serie", stelt Jamieson. Ook The big silence laat ingrijpen- de veranderingen zien, belooft de abt die ondanks zijn tegenwoordi ge sterrenstatus zelf ook moeite heeft met de hectiek buiten de kloostermuren. Hij is ruim drie uur verlaat. Zijn eerste vlucht van Heathrow naar Amsterdam van de ze ochtend miste hij omdat zijn paspoort nog in het klooster bleek te liggen, de volgende vlucht werd niet gehaald omdat hij de juiste ga- te niet vond. Zijn humeur heeft er niet onder geleden. Hij duikt terug in de tijd en vertelt over Carrie, Jon, Helen, David en Trish, de kandidaten die in drie afleveringen (die drie maan den omvatten) proberen te leren van stiltemeditatie in een befaamd retraitehuis van jezuïeten in Wa les. De ene kandidaat gelooft wel, maar gaat niet meer naar de kerk. Een ander is haar geloof kwijtge raakt na de dood van haar vader. En een derde moet niets hebben van de kerk. Wel hebben ze alle maal het gevoel dat ze 'iets missen' in hun leven. En bij allemaal blijkt de stilte uiteindelijk emotioneel diep in te grijpen. Jamieson: „The monastery was een enorm succes. De eerste persverto ning was erg druk, uit de hele we reld kwamen interviewaanvragen. Kennelijk raakte het een snaar bij veel mensen die moeite hebben met het tempo van ons dagelijks bestaan. Het was onconventioneel van onze gemeenschap om mee te werken aan reality-tv. Het was, geef ik toe, een bewuste keuze. De sfeer rond religie was erg negatief, de schandalen rond kindermis bruik kwamen net naar boven. We wilden laten zien dat de kerk meer is dan dat grote instituut. Ge lukkig pakte dat zéér goed uit." Volgens de abt geloven veel wereld godsdiensten dat er 'een simpele weg is die ons leidt naar God'. „Dat is stilte. Ook niet-gelovige, maar spirituele mensen kunnen er veel baat bij hebben. Ik denk dat de serie daarom zo aansloeg." De serie sloeg ook aan bij program mamakers, dat is duidelijk. „Voor heen, zeker in Engeland, was reli gieuze televisie meestal niet meer dan een kerkdienst op de buis. Daarna zag je wel saaie discussies foto RKK/GPD met veel pratende hoofden of do cumentaires over extremen in reli gies. Genres waar niemand graag naar kijkt. Maar boeiende, diepgra vende televisie over geloof in het dagelijks leven hadden we nog niet. In dat opzicht heeft The mo nastery veel goed gedaan." Volgens Jamieson kunnen de kerk en het medium tv veel aan elkaar hebben. „Om niet-religieuzen te vinden die bereid waren deel te ne men, hadden we een tv-producent nodig. Want ons lukte het niet. Kennelijk vertrouwen mensen meer op een tv-producent dan op de kerk. Als ik een advertentie had gezet met de tekst 'Gezocht: tien niet-religieuzen voor een experi ment in een klooster', zou er nie mand op af gekomen zijn." The big silence is wat de abt betreft meteen de laatste serie. „Tv neemt je leven over, is veeleisend. Ook door de publiciteit eromheen. En ik denk dat we op tv gezegd heb ben wat we wilden zeggen, toon den wat we wilden tonen. We heb ben al die miljoenen kijkers op be zoek gehad in ons klooster. Dat is prachtig. Wat rest, is stilte." ss The big silence. Vanaf morgen (zondag 24 juni) op Nederland 2 om 23.30 uur. Reageren? media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 79