Als onbekende verten lonken EL 2i reizen Steeds meer mensen maken verre reizen. Het bezoek aan een exotisch land betekent ook een eerste kennismaking met andere culturen. Een goede voorbereiding van zo'n reis is daarom geen overbodige luxe. door Johan Bosveld reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 23 juni 2012 Mijn eerste verre reis maakte ik bijna 25 jaar geleden, naar Nepal. Vanaf een regenachtig Am sterdam zette het vliegtuig koers naar het (toen nog) Himalaya- koninkrijkje. Twaalf uur vliegen la ter stond ik in Kathmandu en had het gevoel dat ik uit een tijdmachi ne was gestapt. Ik bevond me niet alleen temidden van Aziatische chaos, stank en lawaai, maar het leek alsof ik in de middeleeuwen terecht was gekomen. Hier had de twintigste eeuw zijn intrede nog lang niet gedaan. Poepen deden de mensen op straat, hun was deden ze tussen de opgezwollen lijken van varkens in de rivier. Afgezaag de koeienpoten lagen in het zand voor een winkel. Ik had het kunnen weten, want ik had me goed voorbereid. Maar de werkelijkheid is vaak confronteren- der dan de stoutste verwachtin gen, zeker als je niks gewend bent. Toch had mijn verbijstering nog er ger kunnen zijn, als ik niet het boekje Te gast in Nepal had gele zen, een brochure van de ideële uitgeverij Te Gast In. Dit jaar be staat die Nijmeegse uitgeverij 25 jaar en de primitieve brochures van vroeger zijn tegenwoordig mooie fullcolour boekjes. Het jubi leum wordt gevierd met de uitga ve van het boekje Ontdek het nieu we reizen, inmiddels een verzamel naam 'voor allerlei soorten reizen waarin de toerist een kijkje wordt gegund in het 'echte' leven in zijn vakantieland. Steeds meer bestem mingen in de reisgidsen worden voorzien van stempels en vignet ten die suggereren dat het niet om zomaar een vakantiereisje gaat. Ondanks dat het begrip inmiddels opgerekt is, vraagt de uitgeverij tij dens het jubileumjaar extra aan dacht voor dat nieuwe reizen. In nog geen 60 pagina's worden 25 tips gegeven voor wie een verre reis gaat maken. Het boekje past in je broek- of borstzak, dus je kunt het óveral mee naartoe nemen om alvast in het kader van de voorpret te lezen. Alleen al een paar simpele wetens waardigheden over het land van bestemming kunnen ervoor zor gen dat je met meer begrip én met meer plezier rondreist. Hoeveel verdienen de mensen er gemid deld, wat zijn hun religies, hoe be groeten ze elkaar? Beperk je niet tot informatie van de touroperator (als je een georganiseerde reis maakt), maar lees van tevoren over het land, kijk eventueel films en zoek informatie op internet. Wie het echt serieus wil aanpak ken, leert alvast een paar woorden of zinnen in die vreemde taal, het wordt bijzonder gewaardeerd. Sommige reizigers gaan laconiek met hun gezondheid om. Terwijl er tal van instellingen zijn die ad vies kunnen geven over vaccinatie en medicatie of over andere ge wenste voorzorgsmaatregelen. Er bestaat een handig reizigersre geltje voor wat je ter plekke wel en niet kunt eten: cook it, peel it or lea ve it. Oftewel, als je iets niet kunt koken of afpellen, eet het dan niet. Dat geldt ook als een local je uitno digt om wat te drinken of te eten. Afslaan wordt vaak gezien als een belediging, dus leg dan goed uit waarom je iets niet wilt consume ren. We gaan even terug naar Nepal om een idee te krijgen welke tegen vallers op je pad kunnen komen. Zoals een douche waar geen water meer Uitkomt, een wc die niet meer doorspoelt en een restaurant waar het licht uitvalt (vijf keer op één avond) en tenslotte de hele stad waar het licht uitvalt en niet meer voor de volgende avond aan gaat. 'Keep smiling', zeggen de au- - teurs van Ontdek het nieuwe reizen. In veel landen wordt boos worden gezien als onbeschoft gedrag. Zet daarom je westerse, verwende bril af en beschouw de tegenslagen als onderdeel van je reis, het hoort er bij. Je zit toch niet in een all-inclu sive hotel in Turkije? Reizen in een ver land betekent een verblijf temidden van mensen met andere gewoonten. Doe daar niet lacherig over. Natuurlijk is het komisch je als stoere westerse man in een soort rok te moeten hullen om een boeddhistisch heiligdom te betreden. Maar je vrouw doet in een katholieke kerk in Rome toch ook een omslagdoek om en een lange rok of een broek aan? Nu het in Nederland heel normaal is om te vinden dat buitenlanders zich aan onze normen en waarden moeten aanpassen, zou je dat ook van Nederlanders 'in den verre' verwachten. Maar nog altijd zon nen westerse vrouwen topless in landen waar dat uit den boze is en nog altijd lopen mannen in hun zwembroek een restaurant bin nen. Hou die camera ook eens in je tas; boeddhistische monniken en hindoepriesters zijn geen foto model; wees blij dat je hun ritue len en ceremonies mag bijwonen. Nog zo'n onderdeel van het hoofd stuk andere gewoonten is alcohol. In de meeste islamitische landen is alcohol geen vanzelfsprekendheid. Dus als er een keer geen biertje of wijntje is, ga dan niet meteen lo pen zeuren. Maar ook in dit geval kan een goede voorbereiding erger nis voorkomen. Zo kwam ik er Hou die camera ook eens in je tas. Boeddhistische monniken en hindoepriesters zijn geen fotomodel; wees blij dat je hun rituelen en ceremonies mag bijwonen. foto Narendra Shrestha/EPA I ONTDEK HET NIEUWE REIZEN I f25 verre reizen tips ooit achter dat tijdens verkiezin gen in Thailand een alcoholverbod geldt. Gelukkig was ik een dag eer der getipt door een andere reizi ger, zodat ik tussen de vier muren van mijn hotelkamer een beleefde toost kon uitbrengen op koning Bhumibol. De economie in verre landen func tioneert op een andere manier dan bij ons. Afdingen is normaal, maar bedenk dat degene met wie je onderhandelt ervan moet leven. Accepteer het dat hij je ziet als een 'rijke' buitenlander. Dat geldt ook voor al die mensen die proberen een graantje mee te pikken van het toerisme. Zorg er voor dat je al tijd wat kleingeld in je zak hebt. Betaal voor diensten die zijn ver richt, hoe minimaal ze ook zijn. Maar geef geen cadeautjes; met sinterklaasgedrag kweek je bede laars, is een oude reizigersregel. Sommige vakantiegangers willen, eenmaal ter plaatse, echt iets doen voor de lokale gemeenschap. Ont dek het nieuwe reizen geeft tips hoe je dat op èen verantwoorde ma nier kunt aanpakken. Het nieuwe reizen betekent be wust omgaan met de natuur en het milieu. Ga je kamperen in de bush, neem dan je rotzooi mee en laat alleen je voetstappen achter. Houd je ver van zaken als quad- racen in de zandduinen van Nami bië of speedbootracen in de buurt van koraalriffen. In veel verwegbestemmingen is water een kostbaar goed. Het kan geen kwaad te beseffen dat één keer de wc doorspoelen zo'n 7 li ter water kost. Ik werd op dat feit gewezen tijdens een verblijf op Zanzibar. Een gids legde uit dat de gemiddelde toerist op dat mooie Afrikaanse eiland zo'n 450 liter wa ter per dag verbruikt, de lokale be woner komt nog niet op 30 liter. Gelukkig bleek de pomp van het hotelzwembad de volgende dag ka pot, dus konden we op een makke lijke manier water besparen. En eigenlijk is zwemmen in de Indische Oceaan ook veel leuker. JÖ Te Gast In - Ontdek het nieuw rei zen; 25 verre reizen tips. Informa tie Verre Reizen, 4,95 euro. a www.tegastin.nl www.ontdekhetnieuwereizen.nl Reageren? reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 75