i7reizen r«i a j* Vraag het een willekeurige Duitser: Kassei is lelijk, een DDR-stad in het westen. Maar, zo is de ervaring van Amoud Cornelissen, als je goed kijkt, zie je overal pareltjes. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 23 juni 2012 t.. I Het oude Hauptbahnhof in Kassei begon als Kultur Bahnhof aan een nieuw leven, maar heeft nog wel een DDR-uitstraling. foto Arnoud Cornelissen Er zijn tal van grote steden met in het centrum impo nerende paradeterreinen, waar koningen en keizers hun macht tentoon kon den spreiden. Toch voelt het evene mentenplein Königsplatz in Kassei anders aan. Daar helpt ook het uit de achttiende eeuw stammende museum Fridericianum - middel punt van het vijfjaarlijkse kunste venement Documenta - niets aan. Het blijft een stuk braakliggend terrein. Het centrum stond tot 1943 volge pakt met huizen, schuren en bouwvallen. Een geallieerd bom bardement veegde Kassei in enkele uren vrijwel compleet van de kaart. Een stad die vanaf nul moet worden herbouwd, kan alleen mooi worden als er tijd is. En geld. Aan beide was gebrek, zo kort na de oorlog. De stad staat daarom vol met fantasieloze bouwwerken uit de jaren vijftig en zestig. Niet voor niets noemen veel Duitsers Kassei de enige DDR-stad in het westen. Dat oordeel is onterecht. Je vindt in Kassei overal prachtige plekken. Ze liggen alleen wat verder van el kaar verwijderd dan in steden waar de oorlog aan voorbij is ge gaan. Veel van die nieuwe schoon heid heeft de stad te danken aan twee nationale bloemententoon stellingen en aan Documenta, het vijfjaarlijkse internationale evene ment voor moderne kunst. Deze maand ging de dertiende editie van start. Op weg naar de benedenstad zie je duidelijk hoe de stad is bescha digd. Statige huizen uit de jaren twintig van de vorige eeuw wor den geschouderd door smakeloos beton en glas. Hier en daar nog een uit plaatmateriaal opgetrok ken noodbouw, met rafelige pos ters die evenementen aankondi gen die allang voorbij zijn. Als dan plots de stad zich opent en een nieuw landschap zich ontvouwt, ben je in een andere wereld. Riet wuift, bomen werpen schadu wen over malse graspartijen. Vo gels fluiten om het hardst. E*r klin ken vrolijke stemmen over de traag stromende Fulda, die ooit de stad haar leven gaf. Achter het groene decor verschuilen zich zorg vuldig onderhouden gebouwen. Bruggetjes die zich over stroom pjes buigen, bieden wandelaars toegang tot dit verstilde land schap, dat oorspronkelijk een moe rasgebied was tussen de twee ar men van de Fulda. „De Karlsaue," toont Kasselaar Jo sef Dietrich met trots. „Hebben we eigenlijk te danken aan de bloe mententoonstelling. Voor die Bun- desgartensch.au was hier helemaal niets meer: Nu is het weer een heerlijk gebied om te recreëren, te genieten van de natuur en lekker met een roeiboot over de rivier te varen." Al in de renaissancetijd was hier een lusthof. Latere machthebbers breidden het park verder uit. Na de oorlog was daar weinig meer van over. Dat dit gebied in nieuwe schoonheid uit zijn as is herrezen, is vooral te danken aan de beide Bundesgartenschau's en de verschil lende edities van Documenta. Me de daardoor kan de schitterende, uit de vroege achttiende eeuw stammende Orangerie weer in vol le schoonheid worden bewonderd. Het duurde lang voordat dit slot met zijn beroemde Marmorbad weer een eigen functie kreeg. Pas in 2004 was het herstelwerk klaar en konden het planetarium en het wetenschapsmuseum daar hun in trek in nemen. Ooit was die schoonheid overal in de stad te vinden. Eeuwenlang was hier het centrum van de macht, dat moest de wereld weten ook. Zo ontstond in een strakke landschapsarchitectuur een schitte rende zichtlijn vanaf de binnen stad, over het slot Wilhelmshöhe "in het gelijknamige park tot aan de op ruim 550 meter hoge Hüttenberg, bekroond door een reusachtig beeld van de Griekse halfgod Herkules (Heracles). Vanaf dat hoge punt loopt een indruk wekkende waterpartij naar bene den, de Kaskaden. Die komt 250 meter later uit in een-vijver met een fontein, waarin het opgestuw de water tot tientallen meters hoogte spuit. Er mag veel van de oorspronkelij ke schoonheid van Kassei verloren zijn gegaan, het groene karakter van de stad is behouden gebleven. Bijna geen enkele stad in Duits land kan bogen op zo'n krans van groen. Het Reinhardswald, het na tuurpark Kaufiinger Wald en ach ter het standbeeld van Herkules, het Habichtswald. Je bent vanuit het centrum zo in dit natuurge bied, dat door een dicht net van fiets- en wandelpaden wordt door sneden. Je komt er gemakkelijk met het openbaar vervoer of met de groene huurfiets Konrad, die je voor een paar euro per dag kunt gebruiken en weer kunt neerzet ten waar je wil. Zo'n fiets is niet alleen handig voor een tochtje door het groen, je rijdt er ook makkelijk mee van de ene naar de andere bezienswaardi ge plek. Vooral handig tijdens Do cumenta, waar de verschillende objecten en exposities vrij ver uit elkaar liggen. Voor veel inwoners van Kassei is de Obere Köningsstrafêe het mid delpunt van het leven. De langge: rekte winkelstraat is dé plek om te flaneren, op een terrasje naar men sen te kijken of uitgebreid te shop pen. Hier is ook het duidelijkst te zien hoe de stad zijn levenskracht hervond en die in steeds prachti ger architectuur deed stollen. Niet alles uit die eerste herbouwja ren is lelijk. Het Stadcafé in de Treppenstrafêe weerspiegelt in zijn uiterlijk de jarenvijftighoop op een herrijzende wereld en groeiende welvaart. Zo zijn er meer gebou wen die een nieuwe betekenis kre gen als architectonisch symbool van hoop en wederopbouw. Neem het in het centrum gelegen Haupt bahnhof, dat als station zijn func tie vrijwel heeft verloren, maar een nieuw leven begon als Kultur Bahnhof Veel toeristen zien liever een compact centrum met gezelli ge straatjes. Maar juist de door de stad verspreide schoonheid maakt Kassei uniek en aantrekkelijk. Het schitterende uitzicht richting het slot Wilhelmshöhe en de binnenstad van Kassei. foto HH 9 Berlijn 'c ...- Kassei DUITSLAND Reizen Kassei ligt op ruim 300 autokilo meters vanaf Arnhem. Route: Arnhem, Oberhausen (A3), Dort mund (A2), ri. Frankfurt (A1), Kassei (A44). Er is ook een recht streekse treinverbinding. De ICE stopt in het nieuwe station bij de Wilhelmshöher Allee. Meer info en aanbiedingen op de site van het Duits Verkeersbureau en de Deutsche Bahn, die deze reis mogelijk maakten, (www.db.de) Verblijven Kassei heeft allerlei verblijfsac- commodaties. De Documenta zorgt wel voor een grote aan loop van kunstliefhebbers uit de hele wereld. Tijdig boeken is aan te raden. Alle informatie over ho tels en andere zaken in Kassei op www.kassel-marketing.de. Documenta De eerste Documenta was een statement van kunstenaar Ar nold Bode, die in 1955 door de Nazi's als Entartete Kunst bestem pelde werken in het verwoeste Kassei tentoonstelde. De exposi tie groeide uit tot de belangrijk ste manifestatie voor moderne kunst van Europa. De Documen ta, die eens in de vijfjaar wordt gehouden, duurt nog tot 16 sep tember. www.documenta.de Reageren? reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71