m De helden van de Champagne 15 reizen illage comparable vv le monde ENTIER Voor meer informatie/boekingen 0172 - 46 96 96 of kijk op: www.vandervaikvakanties.nl m®\ inifiiiilliii 125P reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 23 juni 2012 lean Renoii De meeste Nederlan ders rijden met een vaartje van 120 kilome ter per uur dwars door de noord-Franse streek Champagne-Ardenne, op weg naar het zonnige zuiden. Maar dat is niet terecht. In het ge bied zijn verrassend veel beziens waardigheden en vakantievierders kunnen het binnen een halve dag bereiken. Natuurlijk zijn er overal de bubbels, maar er is meer. Ons bezoek start in Cölombey- les-deux-eglises, een lieflijk Frans dorpje, zoals er zoveel zijn. Colom- bey was waarschijnlijk altijd een onbetekenend plaatsje gebleven, als die ene man in 1932 er zijn oog niet op had laten vallen. Generaal Charles de Gaulle betrok er in dat jaar een voormalige brouwerij, om dat Colombey zo mooi centraal lag tussen hoofdstad Parijs en zijn tankdivisie aan de Duitse grens in het oosten van Frankrijk. Boven dien vond hij dat de landelijke om geving goed was voor zijn jongste dochter Anne, die geboren was met het syndroom van Down. Anno 2012 is het hele dorp één groot eerbetoon aan die man, die een paar jaar geleden werd geko zen tot de meest illustere Frans man van de vorige eeuw. Zo is zijn huis La Boisserie te bezoeken, waar alles in de oude staat is geble ven. Je kunt er naar zijn graf op de kleine begraafplaats in het hart van het dorpje. En het-monumen tale Lotharingse kruis van ruim 40 meter hoog dat ter ere van hem is opgericht, is overal in de wijde om geving te zien. De inwoners zijn al tijd razend trots geweest op h'un beroemde inwoner. In zijn hoogtij dagen stemden alle zevenhonderd dorpelingen op De Gaulle. Op één na dan, de man die lokaal be roemd was als de enige commu nist van het dorp. In 2008 werd in het dorp hef Mé- morial Charles de Gaulle geopend: een architectonisch hoogstandje, dat grotendeels in een heuvel is ge bouwd. De conservator van het mémorial had wel een probleem bij het inrichten van de tentoon stelling: er waren nauwelijks per- c soonlijke zaken of snuisterijen van de grote generaal en president overgebleven. De Gaulle had zijn vrouw Yvonne de opdracht gege ven na zijn dood alles te verbran den, omdat hij niet wilde dat zijn nalatenschap vereerd zou worden. Zij vervulde die laatste wens en verbrandde zijn brieven, kleding en andere persoonlijke zaken. Wat wel bleefj is de zwarte Citroen DS19 waarin De Gaulle in 1962 een aanslag overleefde. De bolide kreeg een ereplaats in de entree hal. De kogelgaten zijn duidelijk ge markeerd. Het mémorial is door het ontbre ken van de persoonlijke eigendom men geen rechtstreeks eerbetoon geworden aan De Gaulle, maar geeft een historisch beeld van de periode waarin hij leefde. Voor buitenlandse bezoekers is dat pret tig. De meeste Nederlanders ken nen De Gaulle vooral als een naam uit de wereldgeschiedenis. Maar voor de Fransen is hij veel meer. Een belangrijke politieke fi guur die de president de macht gaf die hij nu nog steeds heeft, held en anti-held tegelijk, geliefd en ge haat. Hij leidde het verzet tegen de Duitsers iri de oorlog en zorgde er rijen zijn veelal privébezit en ook over afbeeldingen moeten rechten betaald worden. Desondanks schetst de Espace Re noir, en eigenlijk heel Essoyes, een mooi beeld van het kunstenaarsle- voor dat Algerije na een bloedige strijd onafhankelijk werd. Met het mémorial wilde Colom bey meer bezoekers lokken dan de 25.000 die er jaarlijks nog maar kwamen. Tegenwoordig trekt het mémorial al 80.000 mensen naar het dorp„voor 90 procent overi gens Fransen. Zo trots als de inwoners van Co lombey zijn op Charles de Gaulle, zo trots zijn de bewoners van het iets zuidelijker gelegen Essoyes op hun beroemdste dorpsgenoot: schilder Pierre-Auguste Renoir. Verleden jaar werd in Essoyes in een voormalige stal van het kasteel de Espace Renoir geopend, geheel* gewijd aan het leven van de schil der Renoir, die een groot deel van zijn leven doorbracht in het dorp je. De museumconservator kamp te met hetzelfde probleen als zijn collega in Colombey: er was wei nig materiaal beschikbaar om te la ten zien. Een origineel schilderij tentoonstellen is met de beperkte middelen van het bezoekerscen trum volstrekt onbereikbaar. Veel te kostbaar. Maar ook met afbeel dingen en reproducties is zuinig omgesprongen, want de schilde- ven van Pierre-August. Al wande lend door de typisch Franse stra ten tref je de schilder overal aan. De bohemien trouwde met dorps meisje Aline Charigot en samen kregen zij drie zonen. De zomers bracht het gezin door in het schat tige dorpje. Renoirs beroemdste model, Ga- brielle Renard, was ook een meisje uit Essoyes. Zij was de vaste oppas voor Renoirs zoon Jean, die later furore maakte in de filmindustrie in Hollywood. Gabrielle is op maar liefst negenhonderd schilde rijen te zien. Aan de gevel van het huis waar zij woonde, hangt een reusachtig affiche met haar por tret, uiteraard van de hand van de meester zelf. Renoirs atelier, dat hij liet bouwen in de tuin van zijn woonhuis, is opengesteld voor bezoekers. Op een prominente plek is daar de rol stoel tentoongesteld, waarin de schilder en beeldhouwer zich de laatste jaren van zijn leven moest verplaatsen vanwege ernstige reu matiek. Een paar honderd meter verderop is de begraafplaats van Es soyes. Het graf van de schilder is dankzij een prachtige buste zo ge vonden. Na zo veel cultuur zijn we wel toe aan wat natuur. We rijden naar Forêt d'Orient, een gebied met bos sen en meren dat populair is bij binnen- en buitenlandse toeristen, getuige de vele watersportmogelijk heden, luxe campings en honder den kilometers aan wandel-, fiets en ruiterpaden. Ook vogelaars ko men er volop aan hun trekken. Er leven liefst 265 soorten vogels, waaronder de elegante kraanvo gels, die het gebied in het voor- en najaar als tussenstop gebruiken. In één van de observatieposten, met prachtig uitzicht over het meer, wordt onze aandacht getrokken door de opvallende roep van een gele vogel in een boomtop onder ons. Het is de l'oriot d'Europe, zien we op de informatieplaquette, een telg uit de oriolenfamilie dus. Het natuurgebied omvat drie me ren - Lac d'Orient, Lac de Temple en Lac de Amance - waarvan de laatste twee in de jaren negentig zijn aangelegd. Het hele gebied is ingericht om de waterhuishouding van de Seine te reguleren. Het is een wens uit het begin van de twintigste eeuw, toen Parijs te ma ken kreeg met een overstroming. Voor de historisch geïnteresseer den zijn er diverse interessante routes. Na zijn nederlaag in Rus land vocht Napoleon in deze streek enkele bloedige slagen, om zijn tegenstanders van Parijs van daan te houden. Maar het is ook het gebied waar de tempeliers, on der leiding van Bernard de Clair- vaux, hun thuis hadden. De streek is er rijk door geworden, omdat veel rijkdommen aan de tempe liers in bewaring werden gegeven door kruisridders die op weg gin gen naar de kruistochten. De naam Orient verwijst daar naar. Ook dit verleden gaat toeristisch Champagne gebruiken, want 2012 is er uitgeroepen tot het jaar van de tempeliers. Reageren? reizen@wegener.nl DUITSLAND BERLIJN Ontdek de bruisende wereldstad Berlijn! Verblijf in 4* Van der Valk Hotel Berlin Brandenburg Verzorgde busreis of autoreis Vertrek busreis: 29/07 (gegarandeerdvertrek!), 12/8,19/8, 23/9, 30/9, 28/10 Aankomst autoreis: dagelijks Zie www.vandervalkvakanlies.nl/bu101 en /au126 5-daagse busreis -f QO I 3/4-daagse autoreis^ mq incl. ontbijt v.a.v I ïlö p.p. incl. ontbijt v.a.v t«lp. OOSTENRIJK TIROL Genieten in het Oostenrijkse Tirol! Luxe 4* Beauty en Sporthotel Tirolerhof Nabij het centrum van de sfeervolle plaats Nauders Perfecte bestemming voor het hele gezin! Aankomst: vele data t/m eind september Ziewww.vandervalkvakanlies.nl/au201 4/6/8-daagse autoreis incl. halfpension extra FRANKRIJK NORMANDIE 1 Residentie Le Chateau de Prêtreville nabij Honfleur 1 Mooie, nieuwe residentie met buitenzwembad 1 Nabij de badplaatsen Deauville en Trouville 1 Een aanrader voor families! Aankomst: iedere zaterdag t/m 03/11 Ziewww.vandervalkvakanties.nl/au528 8/15-daagse autoreis o.b.v. logies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69