Oliedollars cultuur spectrum IO Kasparov Zaterdag 23 juni 2012 Een paar jaar geleden was Garri Kasparov, oud-wereldkampi oen schaken, de gangmaker van het protest tegen Poetin. Inmiddels is hij als oppositieleider zo goed als vergeten. Dat heeft hij aan zichzelf te danken. Als de afgelopen maanden van protest iets voor elkaar hebben gekregen, dan is het wel dat de oppositie opener, toe gankelijker en vooral eerlijker is ge worden. Politiek was in Rusland een vies begrip en de oppositie was eigen lijk geen haar beter dan de machtheb bers. De nationalist Zjirinovski laat zich in een peperdure Maybach naar zijn 'volkse' partijbureau rij den, de liberaal Javlinski zet geen stap buiten de deur zonder zijn bodyguards en al mag Garri Kasparov af en toe een simpele pet op doen, hij woont een flink deel van zijn tijd in New York. Dat is nu wel anders. Ilja Jasjin, de kleingebouwde leider van So- lidamost, zit een aantal keren per week in het joumaiïstencafé, waar hij, net als alle anderen, lang moet wachten voordat hij een drankje krijgt. Hij vraagt vriendelijk of hij een stoel mag gebruiken en voegt je steevast toe als vriend op Facebook. Toen de politie vorige week het appartement van Aleksej Navalni overhoop haalde, heeft de hele wereld kunnen meekijken hoe de oppositieleider woont. Net als ie dereen. Hij heeft een simpel ap partement in een lelijke Moskou- se buitenwijk. De helft van zijn meubilair is gekocht bij Ikea. Met Anna Vedoeta, zijn jonge en bloed mooie secretaresse, heb ik vorige week nog tot diep in de morgen ge danst. Zelfs Edoeard Limonov, de 69-jarige bolsjewiek die er een privéleger op na houdt, is makkelijk te benaderen. Zijn kaalgeschoren bodyguards kijken arg wanend over je schouder, maar hij stemt bijna altijd in met een inter view. „Woensdag", zegt hij dan. „Wij komen je ophalen." In de loop van de dag bellen zijn bodyguards aan, zit je lang geblinddoekt achter in een busje en staat de koffie bij de opgejaagde op positieleider voor je klaar. Het hoogtepunt is Sergej Oedaltsov, leider van het Linkse Front. Hoewel er geruchten gaan dat hij wel eens het lei derschap van de Communistische Par tij zou kunnen overnemen en daar mee op papier de belangrijkste opposi tiepoliticus in het land gaat worden, praat hij dag en nacht met de pers. Er zijn collega's die hem gesproken heb ben, terwijl hij op de operatietafel lag. Ik sprak Oedalstov voor het laatst een paar maanden geleden, net terwijl hij door een peloton oproeragenten werd afgevoerd. „Bel me maar op mijn mo biel!", schreeuwde Oedalstov, waarna hij, voor iedereen die het wilde heb ben, zijn telefoonnummer door een megafoon schreeuwde. Terug naar onze schaakheid Garri Kasparov. Na maanden zeuren, zeme len, mailen en bellen komt er einde lijk een reactie van zijn perswoord voerster. 'Kasparov is momenteel niet in Rusland en blijft voorlopig nog wel even weg', is het oordeel. Zelfs een te lefoongesprek, een interview per e-mail of even Skypen met de groot meester zit er niet in. 'Garri is nogal druk', schrijft ze. Je vraagt je af waar mee. STANDPLAATS door Olaf Koens cultuur. tekst en foto's Hanneke Keultjes contra Caroline Cannon stapt be hoedzaam op de grote trampoline van zeehon denvel. De dertig man nen die het grote beige vel vasthouden tellen in koor tot drie in hun ei gen taal: atausiq, magluuk, pinasut. Dan vliegt Cannon (55, oma van 26 kleinkinde ren) de lucht in. Net zoals haar voorou ders, ook Inupiaq Eskimo's, vroeger vanaf het zeehondenvel gelanceerd werden om open plekken in de met ijs bedekte zee te ontdekken. Want daar zitten de zeehon den en de walvissen, waar de Inupiaq al eeuwen op jagen. Nu is de blanket toss, het laken werpen, onderdeel van hun traditie, de afsluiting van het jaarlijkse driedaagse walvisfestival in Point Hope, een afgelegen gehucht aan de noordwestkust van de Amerikaanse staat Alaska. Zo'n zevenhonderd Inupiaq Eskimo's in het dorp, dat alleen bereik baar is per Cessna-propellervliegtuigje, vieren op die dagen de walvisvangst: dit jaar zijn er maar liefst vijf Groenlandse walvissen gevangen. Cannon wordt in juli geopereerd aan haar knie, maar dat weerhoudt haar er niet van mee te doen aan het laken wer pen. „Onze tradities zijn belangrijk", klinkt het streng. En: „Nu kan het nog." Cannon is één van de uitgesproken tegen standers van het olieboren in de Chukchi Zee, 120 kilometer uit de kust van Point Hope. In de zee, die van november tot en Als de Inupiaq Eskimo's in Alaska naar de Chukchi Zee kijken, zien ze hun voedselvoorziening en hun cultuur. Als oliemaatschappij Shell naar dezelfde zee kijkt, ziet ze dollars, veel dollars. Deze zomer wil Shell er beginnen met boren naar olie. De Inupiaq vrezen dat zelfs het allerkleinste olielek een eind maakt aan hun

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64