9 spectrum 'We hebben bijna 40 procent van alle bossen weggekapt' Zaterdag 23 juni 2012 M uurvast lagen ze daar, de vrachtsche pen die vorig jaar herfst aan de grond liepen op de rivier bedding van de Do- nau. Tientallen schepen die geen meter voor- of achteruit konden, omdat de machtige Europese ri vier dorst had. Door het uitblijven van herfstregens was het waterpeil zo gedaald dat het voor schepen met diepe kielen te laag werd. Ook Nederlandse rivieren kamp ten met lage waterstanden. Het peil van de Rijn stond in november bijna 5 meter la ger dan gebruikelijk. Schepen voeren uit voorzorg netjes in het midden van de ri vier, slechts beladen met halve vracht. Wen er maar aan, waarschuwt Mare Bier- kens, professor hydrologie aan de Universi teit Utrecht. Rivieren met een extreem laag peil gaan we vaker zien. En dat is ook nog eens onze eigen schuld. Bierkens: „Onze vraag naar water blijft groeien. We pompen het op uit de bodem of tappen het af Daardoor komt minder water in de rivieren terecht. Tijdens droge periodes met weinig regen worden de ge volgen daarvan goed zichtbaar. Om op een rivier te blijven varen, heb je een mini maal waterpeil nodig. Zak je onder die kri tische grens, dan lopen schepen aan de grond, maar dan komt ook de kwaliteit van het drinkwater in het geding en wordt het moeilijker energiecentrales te koelen." Er zijn meer plekken op de wereld waar grote rivieren vaker watergebrek zullen hebben. Bierkens: „Bijvoorbeeld de droge streken van de Verenigde Staten en landen in Zuidoost-Azië. Sommige rivieren zullen twee tot soms wel vijf keer vaker te maken krijgen met problematisch lage waterstan den. De impact is vooral groot in de gebie den waar mensen veel water gebruiken voor irrigatie." De rol van de mens en de aarde stonden deze week ook centraal tijdens de grote mi lieuconferentie van de Verenigde Naties in Rio de Janeiro. Meer dan 50.000 mensen waren naar Brazilië gekomen om interna tionale afspraken te maken over hoe de na tuur beter te beschermen. Veel afspraken kwamen niet eens van de grond, tot woe de van milieuorganisaties. Al was voor de meeste partijen vanaf het begin van de conferentie duidelijk dat geen opzienbaren de resultaten geboekt zouden worden. Toch zijn nieuwe afspraken hard nodig, menen wetenschappers, want de activitei ten van de mens gaan meer en meer mee tellen. De mens duikt steeds vaker op als medespeler van d'e grote, natuurlijke pro cessen van de aarde. Het aftappen van grondwater is maar één van de vele voor beelden van hoe de invloed van de mens op de natuur is gegroeid. Frank Biermann, hoogleraar Politicologie en Milieubeleid aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, vat samen: „De mens is een factor van belang geworden in aardse processen. Vaak wordt wel gezegd dat de mens niet belangrijk genoeg is om de aar de zo te kunnen beïnvloeden. Maar het is de afgelopen jaren steeds duidelijker ge worden dat wij met beide handen aan het stuur zitten." Het omploegen van een akker, het bevis sen van de zee, het oppompen van water, op het eerste gezicht lijken de gevolgen te klein om een rol van betekenis te spelen. Maar dezelfde activiteiten van ruim 7 mil jard mensen - een wereldpopulatie die naar verwachting verder doorgroeit tot 9 miljard in 2050 - leggen een doorslagge vend gewicht in de schaal. Tel al die kleine Van een tekort aan rivierwater tot aan de kleur van de aarde, de mens heeft er een stevige invloed op. Steeds meer wetenschappers raken ervan overtuigd dat onze gezamenlijke activiteiten weerslag hebben op de oerprocessen van de aarde. „De mens is een factor van belang geworden." door Bjinse Dankert effecten bij elkaar op, alle omgeploegde ak kers, alle uitgeworpen netten en alle liters omhooggepompt grondwater en de gevol gen beginnen zichtbaar te worden. Zó duidelijk is die menselijke invloed op natuurlijke processen dat de aarde begon nen is aan een nieuw geologisch tijdperk, zeggen onderzoekers nu. Dat idee werd be gin deze eeuw voor het' eerst voorgesteld door de Nederlandse chemicus en Nobel prijswinnaar Paul Crutzen. Ook bedacht hij de naam voor dat mogelijk nieuwe tijd perk: het Antropoceen. Voor wetenschappers over de hele wereld is het idee van het Antropoceen ondertus sen een begrip geworden, zegt Biermann. „Het is geen vinding van Greenpeace of an dere milieuorganisaties. Voor het grote pu bliek is het idee nu nog niet zo bekend. Maar ik ben ervan overtuigd dat het Antro poceen over enkele tientallen jaren ook in onze schoolboeken staat." Daarvoor moeten geologen wel eerst be sluiten of het Antropoceen een officieel plekje mag krijgen op de geologische tijds- balk (zie kader). Geoloog Jan Zalasiewicz van de universiteit in Leicester deed in 2008 daarvoor een eerste aanzet. Hij noemt de groei van de grote steden over de hele wereld als een goed voorbeeld van hoe de mens de aarde een nieuwe vorm geeft. „Het Antropoceen is het beste zicht baar geworden door de manier waarop wij ons landschap herschikken voor de bouw van miljoenensteden en de ontwikkeling van grootschalige landbouw." Zalasiewicz noemt ook de afname in de biodiversiteit, het aantal planten en dieren op de aarde dat terugloopt. „Die veranderingen zijn on omkeerbaar." Ook voor Biermann is dat een herkenbaar signaal. Ruimte begint schaars te worden voor de miljoenen plant- en diersoorten. „Zo'n 42 procent van de aarde wordt nu al gebruikt om ons te voorzien van voldoen de voedsel en leefruimte. Maar daarvoor hebben we bijna 40 procent van alle bos sen weggekapt. Van zoogdieren en vogels wordt bijna een op de drie met uitsterven bedreigd." Op de oceanen zijn de gevolgen net zo zichtbaar aanwezig, betogen de weten schappers. Biermann: „Er wordt al gespecu leerd dat wij bezig zijn de oceanen te tem men. Men spreekt over visboerderijen op zee die voldoende vissen kweken, net zo als wij dat nu met koeien en varkens in stallen doen." Ook de gevolgen door het stijgen van de temperatuur en klimaatverandering wor den vaak door wetenschappers genoemd als bewijs van de groeiende invloed van de mens. Het uitstoten van meer broeikasgas sen zorgt onomstotelijk voor een tempera tuurstijging, zegt hydroloog Bierkens. „Wel is er nog discussie over de vraag hoe groot de stijging zal worden, maar het staat vast dat het warmer aan het worden is. Daardoor krijg je ook andere effecten. We zien bijvoorbeeld dat het harder gaat regenen. Tijdens een regenbui komt meer water naar beneden dan vroeger. Dat zorgt weer voor een verhoogd risico op overstro mingen en modderstromen." Opmerkelijk onderzoek van wetenschap pers van de Universiteit van Wageningen toont aan dat zelfs de dominante kleur van de continenten is veranderd, mede ver oorzaakt door stijgende temperaturen. Uit satellietfoto's blijkt dat in de afgelopen der tig jaar de noordelijke continenten vooral groener zijn geworden. Ten zuiden van de evenaar is het plaatje ingewikkelder. Daar zijn ook grote gebieden die juist bruiner kleuren, omdat er minder planten groeien. Onderzoeker Rogier de Jong licht toe: „Ruim de helft van de veranderingen in ve getatie valt te verklaren door klimaatveran dering. Dat betekent dat mogelijk ook di recte menselijke invloeden, zoals een ver andering in landgebruik, nog een rol spe len." Niet onbelangrijk voor een laaggelegen land als Nederland is, dat ook de zeespie gel maar blijft stijgen zolang het warmer wordt. De mens speelt hierin nog een tweede belangrijke rol, vertelt Bierkens. „De zeespiegel stijgt nu met zo'n 3 millime ter per jaar. Een deel van die stijging wordt veroorzaakt door smeltend ijs, maar voor een belangrijk deel zijn wij ook zelf verantwoordelijk. Opnieuw omdat wij grondwater uit de bodem halen. Al dat extra water belandt uiteindelijk in de zee en vormt nu ongeveer 20 procent van de huidige stijging. In de toekomst zal dat aan deel nog groter worden." De stapel met bewijzen van menselijke in vloed op de aarde groeit zo gestaag door. Tot nu toe blijft het vooral bij waarnemin gen door wetenschappers. Maar de ver wachting is dat de gevolgen pas over enke le tientallen jaren voor iedereen goed merkbaar worden. Daarom zijn de meeste wetenschappers niet al te verbaasd dat de milieuconferentie in Brazilië nauwelijks tot nieuwe afspraken heeft geleid. Biermann: „Ook op dit congres merkte je de gevolgen van de economische crisis. Be langrijke regeringsleiders lieten het afwe ten en er lag geen goed plan op tafel. Bo vendien is de terugval van de economie nu al voelbaar voor veel mensen." Bierkens sluit zich hierbij aan. „Op het mo ment dat de economie slechter draait, krijgt dat onderwerp de meeste aandacht van politici." Maar hij ziet het niet al te somber in. „De geschiedenis leert ons dat als we echt in ons voorbestaan worden be dreigd, wij iets slims verzinnen om de pro blemen aan te pakken. Alleen zullen grote internationale afspraken waarschijnlijk niet de oplossing bieden." reageren? spectrum@wegener.nl Geologische kalender Aardwetenschappers heb ben de miljoenen jaren ge schiedenis van de aarde op gedeeld in grote tijdvakken. De tijd waarin wij leven, wordt het Holoceen ge noemd, de periode van de afgelopen tienduizend jaar. Het beginpunt van het Holo ceen wordt gevormd door het einde van de laatste ijs tijd. Verschillende aardweten schappers stellen nu voor aan deze geologische kalen der een nieuwe periode toe te voegen, het Antropoceen. Letterlijk: het tijdperk van de mens. De invloed van mensen op de aarde is zo groot en zo zichtbaar gewor den, dat het Holoceen ten einde is gekomen, vinden onderzoekers. Waar die nieuwe grens pre cies getrokken moet wor den, blijft nog lastig, zegt geoloog Jan Zalasiewicz. Sommige wetenschappers vinden dat de invloed van de mens al direct zichtbaar werd aan het begin van het Holoceen. Dan zou het Holo ceen helemaal geschrapt kunnen worden. Zalasiewicz en vele anderen geven ech ter de voorkeur aan het be gin van de negentiende eeuw, toen de wereldpopula tie snel begon te groeien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 63