7 spectrum De zaak Fred B. Zaterdag 23 juni 2012 De politiehond krijgt uiteindelijk lucht van hem. Pas na vier waarschuwingsschoten geeft de verdachte zich over. ten rade? ken. B.-had ook de telefoons onklaar gemaakt zodat zij niet om hulp kon bellen. Om zichzelf te verdedigen, had S. uit de keuken een mes ge pakt waarmee zij B. had bedreigd om weg te kunnen komen. B. maakt met zijn mobiele tele foon daarvan een opname. Vervolgens slaat S. de ruit van de woonkamerdeur in om naar buiten te komen, waarbij ze gewond raakt aan haar pols. Uiteindelijk doet B. de deur van het slot en kan zij wegkomen. Verschillen de buren hebben de ruzie gehoord. De bene denbuurvrouw, die S. om hulp heeft horen roe pen en glasgerinkel heeft gehoord, belt 112. S. is inmiddels weggereden richting Amsterdam en belt vanuit de auto ook 112. Op verzoek van de politie.keert zij terug naar de woning om zich aan haar verwonding te laten behan delen. B. blijkt inmiddels op zijn mountainbi ke naar het politiebureau Haarlem-Centrum te zijn gegaan, waarschijnlijk om aangifte te doen van de bedreiging met het mes." B. bekent in zijn verhoor de mishandeling. Hij zegt Amanda onder druk te hebben ge zet, omdat hij duidelijkheid wilde over hun relatie. „Anders zou ik het huis willen verko pen, zo gaf ik haar aan. Ik heb ook aangege ven dat ik dan de helft van de overwaarde van de woning zou willen ontvangen. Dit om dat ook mijn handtekening onder het koopcon tractstaat. Ik wil nu, nu zij mij bedroog, dat zij geen geld krijgt van het huis. Dat zou na melijk onterecht zijn. Ik zal alles in het werk stellen om dat te voorkomen." Amanda verklaart in haar aangifte dat zij erachter is gekomen dat B. eerder huiselijk geweld heeft gepleegd tegen zijn ex-vrien din in België en dat hij daarvoor had vastge zeten. Ze wil dat dit stopt. „Hij moet ge woon wakker worden gemaakt, weten dat hij dit niet mag doen. In zijn hoofd is dit nor maal. Hij vindt altijd dat het de schuld is van andere mensen. Misschien dat er nog een sme rige rechtszaak zal komen om alles te regelen met het huis, maar dan is het echt over. Ik weet dat B. gek is en dat hij in staat kan zijn iemand te vermoorden. Hij zal alles doen om zijn eigen reputatie hoog te houden. Hij zal de eer aan zichzelf willen houden." B. krijgt na de mishandeling een tijdelijk huisverbod opgelegd. Zodra dat afloopt, laat Amanda hem toch weer binnen. Drie dagen later steekt B hun etage en zichzelf in brand. Eergevoel is volgens strafpleiter Wou ters waarschijnlijk de opmaat naar de brandstichting en zelfmoordpo ging op 28 juli. Zes dagen daarvoor heeft B. bij de Hulpverleningsdienst Kennemerland aangegeven behoefte te hebben aan hulp wegens psychische problemen en verklaar de hij ook zijn agressie te willen leren be dwingen. Die hulp krijgt hij ook. Toch gaat het weer mis. Wouters: „Hij was erachter gekomen dat Amanda al vier maanden een andere man had. Dat was een flinke knal voor hem, juist omdat ze zoiets aan het be gin van hun relatie ook aan de hand heb ben gehad. Zijn eergevoel was daardoor zó ontzettend beschaamd, niet één keer, maar meerdere keren. Dat is voor de hele verde re trieste geschiedenis van groot belang ge weest." Uit tactisch en technisch onderzoek van de politie in Haarlem is komen vast te staan dat B. zichzelf in de woonkamer heeft inge sloten, het meubilair en zichzelf bespren kelt met benzine en dat aansteekt met een wegwerpaansteker. In zijn portemonnee, die op de trap ligt, wordt een handgeschre ven brief gevonden, waarin B. verklaart dat hij zielsveel van zijn vriendin houdt en het leven niet meer ziet zitten. Eén van de be trokken rechercheurs verklaart tegenover de commissie Naeyé de indruk te hebben dat B. heeft gewacht met het aansteken van de brand, totdat hij Amanda aan de deur hoorde, om haar zo te confronteren. „Hij schrok dat hij nog leefde en is toen naar buiten gesprongen." Die gedachte is mogelijk ook de drijfveer geweest voor de latere moord, denkt Wou ters. De advocaat acht het 'zeer aanneme lijk' dat Fred B. Amanda pijn heeft willen doen via haar ouders. „Als je zo de dossiers leest en de verhalen hoort, heeft hij nooit écht liefde in z'n leven gehad. Bij Amanda had hij dat wel gevonden. Dus wat er pre cies is gebeurd in de periode tussen de brandstichting en de moord, is vrij cruciaal. Het begint met mishandeling één, twee en drie. Dan de brandstichting en daarna een tijdje helemaal niets, tot de moord. Er wordt eigenlijk naar de feiten toegewerkt Het wordt steeds gekker. Had het anders gemoeten na de brand? Misschien wel. Te rugkijken is altijd makkelijker, maar als je de ontwikkeling ziet, dan is dat niet best ge weest Dat staat ook in het rapport van de commissie Naeyé." B. wordt 25 augustus uit het brandwonden centrum ontslagen. Een dag later meldt hij op zijn facebookpagina dat zijn vader is overleden. „Father dead, have to be strong." Hij vindt onderdak bij het Leger des Heils in Haarlem en verdwijnt 7 okto ber uit beeld. Hij blijkt terug te zijn gegaan naar Brussel. Bij de bewijsstukken over zijn bedreigingen, die Amanda later bij de poli tie brengt, zit ook een brief van Fred, aan haar, gedateerd 9 november. Hij eindigt die briefin gebrekkig Engels met: 'I was must to be dead in this fire. But god dicide other way. Time for my to finish the job.' Dat briefje is het begin van een 'pak papier' waarin B. gedetailleerd beschrijft hoe hij zijn situatie ziet en wat hij daaraan gaat doen: Amanda in haar hart raken, via haar ouders. Wouters: „Hij heeft pagina's vol ge schreven over hoe en wat. Dat zal hem waarschijnlijk ook wel worden voorgehou den door de rechter. Daar is het ook voor bedoeld. Bij zijn aanhouding had hij dat pak papier bij zich. Hij is heel precies in al les. En zijn visie is ook het enige juiste ver haal..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61