Moord met voorbedact spectrum 6 Zaterdag 23 juni 2012 Bijna elf uur weet Fred B. zich schuil te houden in een bosje op de begraafplaats in Middelburg. foto's Rolf de Feijter In de nacht van 18 op 19 juli 2011, brengt de dan 28-jarige Brusselaar Fred B. in Middelburg de ouders van zijn ex-vriendin Amanda om het leven. Het strafrechtelijk onderzoek naar de toedracht heeft bijna een jaar in beslag genomen. Donderdag 28 juni wordt de moord inhoudelijk behandeld door de rechtbank in de Zeeuwse hoofdstad. door Marcel Modde Het drama voltrekt zich in hooguit enkele minuten. Fred B. dringt even voor één uur 's nachts de woning aan de Middelburgse Hooge Meestraat binnen. Hij loopt de trap op, rechtstreeks naar de ouderlijke slaapkamer. Buren horen glasgerinkel en êen hoop ge schreeuw. In de eerste worsteling die ontstaat, brengt hij Henk Schroevers (59), de vader van zijn ex-vriendin Amanda, dodelijke steekwon den toe. Amanda ziet nog hoe haar vader voor z'n leven vecht en zijn belager met een stok van zich af probeert te slaan. Ze vlucht naar haar eigen slaapkamer. Ondui delijk is nog wat zich daarna voltrekt. Feit is dat moeder Trees Schroevers (55) even later ook door messteken om het leven komt. B. bekent Henk te hebben gedood, maar houdt tot op de dag van vandaag vol dat Trees in het gevecht tussenbeide is ge komen en zo is verwond. Hij vlucht naar de even verderop gelegen begraafplaats. Daar weet Fred B. zich bijna elf uur in eeri bosje schuil te houden voor de politie, die een klopjacht is begonnen. Een speurhond weet hem uiteindelijk toch te vinden. B. komt tevoorschijn. Pas na vier waarschuwingsschoten van een arrestatie team vouwt hij gewillig z'n handen in z'n nek, knielt en geeft zich over. Frederik Sven John William B. wordt op 15 maart 1983 in Brussel geboren. Zijn vader verlaat het jonge gezin al snel. Fred krijgt als peuter te maken met een stiefvader die hem mishandelt. Op 12-jarige leeftijd gaat hij naar het internaat Saint Joseph in Charleroi. Het instituut biedt naast basis- en middelbaar onderwijs, een opleiding voor technische beroepen en de horeca. B. kiest na zijn schooljaren voor een carrière in het Belgische leger. Net als zijn navolgende stappen in het Franse Vreemdelingenlegioen, is zijn militaire loopbaan van korte duur en vooral ingege ven door financiële motieven. Uit informatie van het Euroregionaal Poli tie Informatie en Coöperatie Centrum (EPICC) blijkt B. in zijn geboorteland een crimineel verleden te hebben. Tussen 2000 en 2007 heeft hij strafbare feiten gepleegd op het gebied van 'wapens en munitie, smaad, bedreigingen, opzettelijke brand stichtingen, vernieling, diefstal en geweld tegen overheidspersonen'. Daarbij wordt vermeld dat hij als 'een weerspannig en fy siek gevaarlijk persoon (agressief) te boek staat'. Tevens blijkt dat B. in België nog een gevangenisstraf van één jaar heeft open staan wegens inbraak. Bertrand Beaucarne heeft B. leren kennen toen hij in Brussel werkte voor een advoca tenkantoor. Hij omschrijft hem als 'een op gewonden standje, verslaafd aan alcohol en cocaïne'. „Meneer B. lijdt al vanaf zijn jeugd aan ADHD en nam daar medicijnen voor, maar die zijn erg duur. Hij had niet het geld om én zijn medicijnen te kopen én te gelijkertijd te voorzien in zijn behoefte aan cocaïne en alcohol." Beaucarne herinnert zich een conflict met B.'s toenmalige Bel gische vriendin. De relatie liep spaak en B. zou uit wraak brand hebben gesticht in de garage van haar ouderlijke woning. B.'s hui dige advocaat, de Middelburgse strafpleiter Rinus Wouters (31), zegt niet veel boven water te hebben gekregen over de gebeurte nissen rond die ex-vriendin. Maar hij bena drukt dat zijn cliënt nimmer voor die zaak is veroordeeld. Fred B. verhuist jond 2005 naar Amster dam, waar hij in 2009 op Koninginnedag Amanda ontmoet. Hij werkt in een hotel en trekt een paar-weken later al bij Aman da in. Die relatie ontwikkelt zich met hor ten en stoten. Volgens B. bedriegt Amanda hem met andere mannen. Die gespannen verhouding leidt ertoe dat B. haar meerde re malen mishandelt, aldus Wouters. „Dat hebben ze uitgepraat en het ging weer be ter." Amanda verklaart later tegenover de politie dat B. dagelijks harddrugs gebruikt en daardoor zo'n twintigduizend euro schuld heeft opgebouwd. Samen kopen ze 1 juli 2010 een bovenwoning in Haarlem. Amper twee weken later doet Amanda Schroevers aangifte tegen haar vriend we gens vrijheidsberoving en huiselijk geweld. Uit het rapport van de commissie Jan Naeyé, die de handelwijze van het Openbaar Ministerie en de poli tie in de aanloop naar de moord onder- Zocht: „Zij hadden die middag ruzie gekregen omdat S.(Amanda, red.) niet samen metB. naar de WK-finale had gekeken. B. had haar in het gezicht geslagen, met haar gevochten, geprobeerd haar op te sluiten in de woning door alle deuren op slot te doen en haar belet te schreeuwen door haar mond dicht te druk-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60