3 spectrum K W Zaterdag 23 juni 2012 foto Lex de Meester „In Vlissingen zie ik steeds weer nieuwe episoden met andere uitdagingen ont staan. Of ik creëerde ze zelf Waarom zou ik dan weggaan?" Toch heeft hij één keer op het punt gestaan. Dat was rond 2005, toen de kleurrijke beelden van David Ba- de voor het gerenoveerde stadhuis tot com motie leidden. „Kunst werd toen zó politiek en ik kreeg heel veel ellende over me uitgestort, ter wijl ik gewoon een opdracht van het Vlis- singse college uitvoerde. Toen dacht ik: waar doe ik het allemaal voor? Gelukkig kreeg ik ook steun van mensen van wie ik het helemaal niet verwachtte." Het huidige afscheid van Rielcwell komt- op een strategisch moment, want er lijkt een nieuwe fase aan te breken. Er wordt, op aandringen van de provincie, gepraat over een fusie van de voornaamste instel lingen voor beeldende kunst op Walche ren: Buro Beeldende Kunst, SBKM/De Vleeshal en CBK Zeeland. De nieuwe orga nisatie zou, zo is het plan, onderdak moe ten krijgen in de Timmerfabriek in Vlissin gen, waar grote kunstmanifestaties kun nen worden georganiseerd. Een prachtig en kansrijk plan, vindt Riekwell, die er graag bestaande locaties voor wil opgeven. „Ik heb altijd geroepen: geen Omroep Zeeland in de Timmerfa briek, want dat is de meest introspectieve organisatie die er is. Waarom zou je dat prachtige gebouw dichttimmeren met stu dio's? Als je de kunst erin zet met een goe de programmering, dan weet ik zeker dat er veel publiek op afkomt." Met name De Vleeshal staat beduidend minder te springen, uit vrees dat haar ei gen positie wordt ondermijnd. „Je ziet op nieuw een soort protectionisme om echt met elkaar aan de slag te gaan. De uniciteit van De Vleeshal moet natuurlijk blijven be staan, maar als je daarnaast een Kunst- hal-achtige invulling geeft aan de Timmer fabriek en exposities organiseert in de Gro te Kerk in Veere en je komt tot een kruis bestuiving daartussen, dan trek je 40.000, 50.000 bezoekers per jaar. Dat draagvlak is heel cruciaal, zeker in dit taaie politieke kli maat." „Kunst is helemaal niet elitair, maar biedt juist een heel breed spectrum. Daarbinnen is het heel essentieel dat mensen stapsge wijs dingen ontdekken en daar een me ning over vormen. Het is daarom zo be langrijk om de diversiteit van kunst te la ten zien en bezoekers erop te wijzen dat er meer is, dat ze óók naar De Vleeshal kun nen gaan, of bijvoorbeeld naar KipVis of Caesuur." Ook na zijn afscheid blijft Riekwell volop met kunst actief. „Sinds 2008 heb ik mijn eigen bureau: Underdog, dat zich bezig houdt met het bemiddelen voor kunste naars en het organiseren van artistieke acti viteiten. Daarnaast heb ik altijd zelf geschil derd. Daar heb ik nooit iets mee gedaan, omdat ik vond dat dat niet kon in combi natie met mijn werk. Dat heb ik dus laten liggen, maar nu wil ik dat oppikken." Zeker de Timmerfabriek-kwestie zal hij, vanaf de zijlijn, met argusogen blijven vol gen. „Als het nodig is, zal ik ook sturing proberen te geven aan dat proces, zodat ik niet 32 jaar voör de hond z'n ballen heb ge werkt. Ik heb veel contacten opgebouwd, dus waarom zou ik die niet gebruiken? Ik blijf dus het spel meespelen en me op mijn manier met zaken bemoeien. De kunst gaat nooit met pensioen. Zolang ik praten kan, zal ik niet zwijgen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57