Huurachterstand, wat nu? werken 15 ik word... ik werd 'Ik ben alsnog naar de sociale academie gegaan' zaterdag 23 juni 2012 Huurders hebben meer kans op fi nanciële problemen dan kopers. Zo staan huurders vaker rood - maan delijks 22 procent - dan huishou dens met een koopwoning - maan delijks 17 procent. door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Uit onderzoek van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlich ting (Nibud) blijkt dat maar liefst 58 procent van de huurders maandelijks moeilijk rondkomt. Aedes, de branchevereniging voor woning corporaties, becijferde dat dit in 2010 bij 7,9 procent van de huurders tot een huurachter stand leidde. Bij 2,4 procent van de huur ders resulteerde de achterstand in een huis uitzetting. De meeste huurders moeten maandelijks voor de eerste dag van de maand hun huur betalen. Daarna ben je dus te laat. De ver huurder hoeft geen aanmaning of herinne ring te sturen maar mag direct incassokos ten in rekening brengen. Ook mag de ver huurder de huurder uit de woning zetten als deze een huurachterstand heeft, zelfs al is de huurachterstand maar twee maanden. De verhuurder moet hiervoor aan de rech ter om toestemming voor ontruiming vra gen. Een huisuitzetting is voor zowel de huurder als verhuurder het slechtste scena rio. De huurder staat op straat en de ver huurder kan waarschijnlijk naar zijn geld fluiten. De meeste verhuurders zijn daarom bereid" tot het treffen van een betalingsregeling. Zo kun je vragen of je de achterstand in een aantal termijnen mag betalen. Spreek ook meteen een datum af en zet alles op papier. „Corporaties werken nauw samen met ge meenten en de sociale diensten om samen met bewoners passende oplossingen te zoe ken. Door problemen snel te signaleren kun nen huurders en corporaties hanteerbare be talingsregelingen afspreken. Dit voorkomt dat schulden onnodig oplopen", verklaart woordvoerder Sebastiaan Capel van Aedes. Zo kunnen huurders met een achterstand in sommige gevallen bij de sociale dienst in hun gemeente een lening krijgen. Ook als de zaak al voor de rechter ligt, kan er soms nog een betalingsregeling worden afgesproken. Zo werd in 2010 in 73 procent van de gevallen waarin de rechter het ont- ruimingsvonnis uitsprak vanwege huurach terstand, alsnog een regeling getroffen tus sen huurder en corporatie. Let op: de verhuurder is niet verplicht om met een betalingsregeling akkoord te gaan. Maar als de verhuurder een betaalregeling af wijst, kun je wel altijd beter de huur beta len, zoals je hebt voorgesteld dan helemaal niet meer te betalen. Je schuld wordt er klei ner door en de verhuurder zal minder snel een procedure tot uiteenzetting starten. In sommige gevallen kan een woningcorpo ratie op automatische incasso aandringen. Om een risico-inschatting van een poten tiële huurder te maken, kunnen woningcor poraties informatie opvragen bij deurwaar dersorganisatie GGN. „Wij kunnen zien hoe vaak een potentiële huurder in aanra king is gekomen met incassotrajecten. Ook wordt er soms aangedrongen op automati sche incasso", vertelt woordvoerder Janneke van der Loo van GGN. „Woningcorporaties werken ook al jaren sa men met Bureau Krediet Registratie om schulden bij huurders sneller te signaleren. Maar onze ervaring is dat het helaas lang niet altijd lukt omdat die informatie erg pri vacygevoelig is", reageert Capel van Aedes. reageren? geld@wegener.nl GELD EN WERKKSIONLINE zie onze website:geldenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant. Naast diverse columns en rubrieken treft u al het nieuws dat met uw financiën en het werk te maken heeft op één overzichte lijke plek aan. WKmÊmtÊmHmmmmmmmmmmmmm door Moniek Hüsken Is Carolina Janssen (50) geworden wat ze vroeger dacht dat ze zou worden? Ik word: Politieagente Carolina Janssen: „Toen ik van de havo af kwam, wist ik één ding zeker: in mijn beroep wilde ik mensen helpen. Ik ben gaan kijken bij de politie en op een sociale academie. Op die sociale academie waren ze op dat moment aan het staken. Daar had ik niets mee. Toen werd het dus de politie. Wat ook meespeelde, was dat ik graag op eigen benen wilde staan en bij de politie verdiende ik gelijk. Na mijn examen havo ben ik opgeleid in Harlingen, waar ik een jaar lang intern zat. Dat was een mooie over gang naar de totale zelfstandigheid daarna. Ik vond vervolgens snel werk als agente. Ik werd: bedrijfsmaatschappelijk werkster/ loopbaanbegeleider Carolina Janssen: De tijd bij de politie was leer zaam. Ik heb er als jonge agente van alles mee gemaakt: zelfmoord, ongevallen, burenruzies. Om de maatschappij te leren-kennen zou ieder een daar eens moeten werken. Toch paste het niet bij mij, merkte ik na een paar jaar. Ik heb ontslag gennomen en ben alsnog naar de socia le academie gegaan. Ik was erg gemotiveerd en ben in twee richtingen afgestudeerd. Mijn eerste baan vond ik als maatschappelijk werkster bij de reclassering in de gevangenis van Stevensbeek. Daarna werd ik bedrijfsmaat schappelijk werkster bij Philips. Toen men de ze functie wilde outsourcen, heb ik gevraagd of men klanten naar mij toe zou sturen, als ik zelfstandig zou worden. Dat bleek het geval. Als maatschappelijk werkster help ik mensen met individuele problemen op het werk. Ik ben geen therapeute, maar kan helpen proble men te ontrafelen en nieuwe richtingen uit te zetten. Ook houd ik mij bezig met loopbaanbe geleiding, probeer mensen te inspireren dat te doen waar hun passie ligt. Daarnaast ben ik vertrouwenspersoon voor ongewenst gedrag en integriteit met betrekking tot het werk. Het werk dat ik nu doe, is super. Ik ben eigen baas en kan zelf mijn*richting uitzetten. De mensen die naar mij toekomen, komen uit vrije wil waardoor je een zinvolle en betekenis volle bijdrage kunt leveren." www.caroiinajanssen.nl Carolina Janssen. foto CJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47