werken 13 De eerste keer een echt zalfje was erg spannend zaterdag 23 juni 2012 At_ufvtrf:«v anhydricurr»; Rijen met potjes en je moet wel de juiste pakken. foto Ronald den Dekker et is niet zomaar even een la optrekken, daar wat pil len uit scheppen en in een potje doen. Het is niet al leen maar een etiketje uitprinten en op een tubetje crème plakken. Daar achter de balie, meestal onttrokken aan het oog van de cliënt, zijn apothekersassistenten druk in de weer om alle doktersrecepten foutloos af te handelen. „Er daar komt veel meer bij kijken dan de meeste mensen denken", stelt Elselien Verdonk (18). Zij is tweedejaarsleer ling van de driejarige mbo-opleiding tot apothekersassisten te. Eigenlijk wilde de studente uit 's-Gravenpolder helemaal geen apothekersassistente-worden, maar diëtiste. „Maar dat is een hbo-opleiding en ik kom van hèt vmbo. Ik ben dus op zoek gegaan naar de beste vooropleiding en dat bleek de ze studie te zijn." In twee jaar tijd kan er echter veel veran deren. Bij Elselien is de liefde voor het apothekersvak zo ge groeid dat ze nu is gaan twijfelen of die hbo-opleiding tot diëtiste nog wel op haar verlanglijstje staat. „Dat is toch een lange studie en werken als apothekersassistente is toch wel erg leuk." Net als Elselien vindt ook Saskia Witte uit Wulpenbek - een gehucht van een paar huizen tussen Terneuzen en Hoek - de omgang met mensen erg boeiend. „Ik vind het leuk om mensen voorlichting te geven, maar ook om te we ten hoe medicijnen in elkaar zitten. Waarvoor je ze ge bruikt." De 2i-jarige Saskia heeft al een heel traject achter de rug, van vmbo en havo tot een 'te moeilijke hbo-opleiding' Vita- liteitsmanagement en Toerisme. Maar de Zeeuws-Vlaamse heeft eindelijk gevonden wat ze zocht. Op de opleiding tot apothekersassistente zit ze op haar plek, zegt ze. „Het is zo interessant dat er zo veel medicijnen zijn tegen ik weet niet hoeveel aandoeningen. En dan te leren wat je er allemaal mee kunt." Apothekersassistente is een spannend beroep vinden beide meiden. Het is een vak waar je eigenlijk geen fouten mag maken. Een verkeerde dosering van een bepaald geneesmid del aan een cliënt meegeven, kan desastreuze gevolgen heb ben. „De eerste keer dat je tijdens je stage een echt zalfje moet maken en echt moet afleveren aan een cliënt, ja dat is heel spannend", knikt Elselien. „De meeste mensen hebben geen idee hoeveel we moeten doen achter de balie", vult Saskia aan. „Je moet de recepten klaarmaken, afmeten, in de computer invoeren, alles goed controleren en ook nagaan of de cliënt al andere geneesmid delen gebruikt en of die samengaan mét het nieuwe recept. En dan moet een collega nog controleren of het recept goed is klaargemaakt. Dat is een extra ingebouwde check. Maar ja, als die collega dan nog even bezig is met een andere cliënt, ja dan kan het soms wel even duren. Dus we krijgen ook wel te maken met ongeduldige mensen, zelfs met lasti ge mensen. Daar moet je ook mee kunnen omgaan. Op school wordt dan ook gewerkt aan je sociale vaardigheden." Het vak van apothekersassistente is veranderd in de loop der tijd. Mensen zijn mondiger geworden, willen weten wat ze meekrijgen in dat papieren zakje, ze willen informa tie. „We steken dan ook veel tijd in voorlichting", stelt Else lien. „Sinds de opkomst van zelfzorgmedicatie - de genees middelen die je ook in de supermarkt kunt kopen - is voor lichting wel iets waarop je je als apotheker kunt onderschei den. In de supermarkt krijg je geen advies over welke pijn stillers nu het best werken tegen welke aandoening. Wij kunnen dat advies wel geven." Werk is er voldoende in Zeeland. Er is veel vraag naar apo thekersassistenten. Dat heeft waarschijnlijk te maken met die steeds toenemen de vraag naar voorlichting denken de meiden. Bovendien is het vooral een vrouwenberoep. En vrouwen werken nu een maal meer dan mannen in een parttimebaan of stoppen tij delijk als ze kinderen krijgen. Ook in de groep van vijftien tweedejaarsleerlingen is er geen jongen te bekennen. „Er was wel een jongen die de opleiding is begonnen", vertelt Elselien, „maar die is ermee gestopt." Waarom er zo weinig jongens voor het vak kiezen? Eigenlijk weten de meiden het niet. Al hoewel... „Misschien heeft het met ambitie te maken. Apothekers zijn juist wel vaker mannen", filoso feert Saskia. „Maar ik heb in elk geval nog nooit een manne lijke apothekersassistent gezien." Wat kost het en wat levert het op? Een beginnende apothekersassistente verdient rond de 1500 euro. Het maximumsalaris van assistente op mbo-niveau ligt op zo'n 2600 euro per maand en kan met extra scholing oplopen tot 2800 euro het schoolgeld bedraagt 1043 euro de boekenkosten in het eerste jaar zijn 642 euro aan andere schoolkosten ben je 350 euro kwijt Heeft u tips? Mail dan naar werken@pzc.nl Zie ook www.pzc.nl/werken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45