Apothekersassistente is zorgzaam en secuur 21 werken zaterdag 23 juni 2012 Helft van Nederlandse bedrijven zit op Facebook Niet alleen consumenten vinden hun weg naar sociale netwerksi tes, ook bedrijven maken er steeds meer gebruik van. 53 pro cent van de Nederlandse bedrij ven zit op Facebook, 45 procent heeft een Twitter-account, 42 pro cent is aanwezig op Linkedln en 22 procent gebruikt YouTube. De ze cijfers lopen gelijk met die van de buurlanden. Gemiddeld geno men loopt Nederland vooruit op de rest. Amerikaanse bedrijven staan nog verder in hun gebruik van sociale media. Het onderzoek van bureau InSites Consulting be wijst dat bedrijven het belangrijk vinden om aanwezig te zijn op so ciale netwerk sites. Je kent ze misschien wel in je omgeving. Mensen die altijd de bijsluiter lezen, ook al zijn de medicijnen niet van hen. Mensen die als eerste met pleisters komen aanzetten als een kind zich bezeerd heeft. Mensen die graag geruststellen, die graag helpen. Zulke types vind je vooral op de opleiding tot apothekersassistente van het ROC Zeeland in Goes. door Dennis Rijsbergen Vraag naar projectmanagers houdt aan in lastige markt Het aantal ict-vacatures is over het tweede kwartaal van 2012 sterk gedaald met 22 procent. Na groei in het eerste kwartaal was in maart het aantal vacatures vrij wel gelijk aan dat van dezelfde maand in 2011. Daarna is het aan tal vacatures echter fors gedaald, alleen de vraag naar 'projectmana gers' blijft overeind. Dat meldt Yacht, detacheerder van inte rim-professionals. In februari 2012 groeide het vacatureaanbod nog voor de meeste ict-functies. De functies die er in die periode het meest uitsprongen, in positieve zin, waren die van Projectmana ger, Engineer en Ontwikkelaar. Bedrijfsleven vaker in zee met buitenlandse ingenieurs De vraag naar technici is in het tweede kwartaal van dit jaar met 3 procent afgenomen ten opzichte van hetzelfde kwartaal vorig jaar. De vraag naar ingenieurs stijgt echter onverstoorbaar door; geme ten vanaf het begin van 2012 nu al met 8 procent. Hoogopgeleide in genieurs, zoals werktuigbouwkun digen en elektrotechnisch inge nieurs, blijven schaars. Steeds meer bedrijven gaan daarom in zee met ingenieurs uit het buiten land. Dat meldt detacheerder Yacht. Groei HR vacatures zet niet door in tweede kwartaal Het aantal humanresourcesvacatu- res daalt in het tweede kwartaal van 2012 met 44 procent ten op zichte van dezelfde periode vorig jaar. De sterke groei van 30 pro cent die februari 2012 liet zien, blijkt een uitschieter, de algehele tendens is krimp. Dit blijkt uit een analyse van Yacht. Waar human resources 44 pro cent minder vacatures kent, is over de hele linie een daling te zien van 19 procent. Human re sources wordt ruim twee keer zo hard geraakt als andere organisa tiefuncties. De wegvallende vraag is te zien in alle branches. Yacht is in Nederland marktleider op het gebied van detachering, in terim-management en werving 8c selectie. Yacht is onderdeel van Randstad Holding. Eigenlijk is de apothekersassistente een soort voorlichter, zegt teamleider Marianne Schoo- nen. „Als apothekersassistente help je men sen door ze geneesmiddelen mee te geven, maar vooral door ze voorlichting te geven over het correcte gebruik ervan. Je geeft mensen zo wel mondeling als schriftelijk uideg over bijvoorbeeld de werking van het geneesmiddel, de bijwerkingen, over hoe je het moet bewaren en de manier waarop het gebruikt moet worden." Een belangrijk aspect van het vak is dus omgaan met mensen. De leerlingen worden tijdens hun driejarige opleiding dan ook geoefend in sociale vaardigheden. Zo krijgen ze bijvoorbeeld het vak omgangskunde, maar ook balietraining waarin de studenten leren hoe ze mensen op een juiste manier te woord moe ten staan. Want apothekers krijgen met mensen van allerlei pluimage te maken. En daar zitten ook wel eens lastige klanten bij. Personen die ongeduldig zijn, misschien zelfs wel boos zijn. Ook met dat soort situa ties leren de studenten om te gaan. Het vak apothekersassistente is een mensenvak. Maar ook een beroep waarin je uiterst nauwkeurig te werk moet gaan, benadrukt Schoonen. „Dit werk is van groot belang voor de gezondheid van de cliënt. Je moet dus kunnen garanderen dat je goede en foutlo ze zorg verleent. Het is erg belangrijk dat je zorgvul dig bent in de bereiding en aflevering van medicijnen en nauwkeurig bent in het aflezen van meet- en weegapparatuur. Vandaar dat je als apothekersassis tente het werk controleert van je collega's en anders om." Het zijn namelijk ook de apothekersassistenten die aan de hand van de doktersrecepten de medicijnen samenstellen. Ze doen de juiste hoeveelheden pillen in een potje, maken capsules, zetpillen en poeders. Ze bereiden zalfjes en drankjes. En dat moet allemaal foutloos afgewogen en afgemeten worden. Een apo thekersassistent moet dus behalve communicatief vaardig en dienstverlenend zijn ook een hoog verant woordelijkheidsgevoel hebben en erg secuur kunnen werken. Al die vaardigheden worden op school geoe fend, onder meer in praktijklokalen. Daar wordt de praktijksituatie zo goed mogelijk nagebootst en wer ken de leerlingen bijvoorbeeld met neppillen en -poe dertjes. Daarnaast krijgen de apothekersassistentes in spe veel theorie. Medicijnenkennis is daarbij één van de belangrijkste vakken. Maar de opleiding bestaat voor een groot deel uit praktijk. Zo lopen de leerlin gen vier keer stage, telkens voor een periode van ne gen weken. In het eerste en tweede jaar is dat steeds één periode. In het laatste jaar lopen de leerlingen twee stages. Daarbij wordt de graad van zelfstandig heid steeds meer opgeschroefd. Als apothekersassistent werk je meestal in een apo theek. Dat kan een openbare apotheek zijn, maar ook een apotheek in een ziekenhuis, bij een huisarts of j een zorginstelling. Ook kun je werken in de genees middelenindustrie of een groothandel voor genees middelen. Hoe dan ook, werk is er genoeg, zegt Schoonen. Wie aan het ROC afstudeert als apothekersassistente heeft een grote kans een baan te vinden, zegt ze. „Er is in Zeeland een constante vraag naar apothekersassisten- ten. En dit zal in de komende jaren waarschijnlijk ook zo blijven." Een vijzel is bij uitstek een apothekersinstrument. p

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44