kopie van een Frans kasteel 3 Delta gaat monteurs opleiden Architect maakt andere keuzes commentaar Gruwelslot Zomer aan het TRASIMEENSE MEER 25 KRAS.NL 1 zaterdag 23 juni 2012 Verrijzen er in deze provincie nog gebou wen die de moeite waard zijn? Ja. zeggen de architecten. Ja, zeggen de in woners van Zeeland. Maar des ondanks zijn ze het absoluut niet met elkaar eens. Waar het publiek het Arendsslot met stip op één zet, gruwelen de archi tecten van dit bouwwerk. Pi kant genoeg is dit het enige bouwwerk dat niet is ontwor pen door een architect. Het initiatief OverNieuw beoog de het Zeeuwse publiek te at tenderen op de zegeningen van de hedendaagse architectuur. Deze verkiezing wijst uit dat juist architecten ergens op geat tendeerd moeten worden. Ar chitect Don Monfils constateert dat hij en zijn vakbroeders de aansluiting met het publiek nog niet gevonden hebben. Dat lijkt een juiste constatering. Na tuurlijk zijn er visionaire archi tecten nodig die scheppen zon der zich te storen aan opinies en conventies. Maar het is ook belangrijk dat de mensen die de ruimte om ons heen vorm geven, rekening houden met de wensen van het publiek. MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta gaat vanaf september zelf twintig vmbo'ers opleiden tot monteur. De leerlingen kunnen in twee jaar een mbo-diploma en hun rijbe wijs halen, en hebben - bij vol doende prestatie - garantie op een vaste baan bij Delta Infra. De studenten gaan één dag per week naar school en werken - be taald - vier dagen per week, onder begeleiding van een ervaren Del ta-monteur. Delta hoopt met de opleiding nieu we medewerkers te interesseren voor een baan in de techniek. Dat is nodig om te voorzien in vol doende personeel: veel van de hui dige monteurs gaan over enkele ja ren met pensioen. Architecten in Zeeland no mineren andere gebou wen als het mooiste ge bouw van Zeeland. Twintig archi tecten brachten hun stem uit. Het gebouw van Rijkswaterstaat in Middelburg is wat hen betreft het mooiste gebouw van Zeeland. Door het publiek is hier slechts 12 keer op gestemd, wat goed is voor plek 22 in de ranglijst. De Brugwachterspost bij de Sta- tionsbrug in Middelburg vinden de kenners ook een architecto nisch hoogstandje, deze zetten ze op nummer 2. Maar drie Zeeuwen hebben op dit gebouw gestemd en daarom eindigt het gebouw bijna onderaan in de publieksranglijst. De woning Wielemaker in Bigge- kerke deelt samen met het kan toor van Archikon in Goes de der de plek. Het Zeeuwse volk kan zich daarin vinden. Archikon scoort hoog: met 94 stemmen is het goed voor de zesde plaats in de ranglijst. Veertig mensen heb ben op de woning Wielemaker ge stemd: de elfde plek op de lijst. Voor de vierde plaats komt de B&B Parelduyn in Goes in aanmer king. Geen vreemde uitslag: in de ranglijst staat dit gebouw op num mer 5 met 147 stemmen. proberen veel effect te bereiken met weinig middelen terwijl het slot echt over de top is." Vooral collega Arnö Linzell is .dui delijk. „Arendsslot de winnaar? Verschrikkelijk! Het is op alle vlak ken een misplaatst gebouw. Over een dakkapel doet de gemeente moeilijk, maar zoiets decadents mag wel." Toch kijkt Linzell er niet van op dat de Zeeuw een andere smaak heeft dan een architect. „Wij zijn high-tech opgevoed. Mijn examina tor was Jan Rietveld. Ik heb ook wel gevoel voor romantiek. Maar ik houd niet van deze extreme hang naar het klassieke." De import-Zeeuw Mari Baauw van Royal Haskoning vindt dat elk gebouw in het niet valt bij de Zeeuwse natuur en Delta. „Het landschap van Zeeland is het aller mooiste gebouw: dit is ook door mensenhanden gemaakt." Toch begrijpt ook Baauw de keuze voor het slot niet. „Verschrikkelijk. Het is gewoon fout aan alle kan ten. Je zou het met de grond gelijk moeten maken. Het is een slechte kopie van een Frans kasteel." Levien de Putter van de Architec ten Alliantie sluit zich hierbij aan. „Wij als architecten staan niet te juichen om dit soort foute kopie ën. Er wordt al op de basisschool te weinig gedaan aan cultuur en ar chitectuur. Daarom vinden men sen dit mooi." De Putter vindt wel dat architecten beter moeten luiste ren naar wat de Zeeuwen mooi vinden. Don Monfils van WTS architecten vindt de uitslag van de verkiezing een geweldig signaal. „Architecten zijn zoekende. De aansluiting met het publiek hebben we kennelijk nog niet gevonden." Rijkswaterstaat foto Mechteld Jansen Hennie Bosman op het Arendsslot: „Het is een kasteeltje op mensenmaat." foto Willem Mieras .kras.nl/17674 .kras.nl/50393 Supervoordelig HOTEL TORRICELLA APING PUNTA NAVACCIA HOTEL BELVEDERE Pers 4- t/m 15-daagse autovakantie Italii O.b.v. logies :omst: van 30/6 t/m 20/10 4- t/m 15-daagse autovakantie Italië Inclusief ontbijt en diner Aankomst: van 30/6 t/m 10/10 4- t/m 15-daagse autovakantie Italië Inclusief ontbijt en diner Aankomst: van 30/6 t/m 26/9 verblijf in dit toeristenklasse hotel op slechts 800 m van het centrum van Passignano en op ca. 500 m van het Trasimeense Meer ideaal voor een bezoek aan Assisi en Perugia jf in een mobile home op deze schaduwrijke ling in Tuoro sul Trasimeno, op ca 250 m iet strand en op ca. 100 m van de pier >.a. buitenzwembad (t/m 30/9) en tennisbaan waarom zou je meer betalen verblijf in dit 3-sterren hotel, op slechts 100 m van het meer en op ca. 300 m van het centrum van de kleine plaats Torricella di Magioni bezoek Siena of geniet van een dagje strand m - Ë&j$ËÉÉlHra Extra plaats in de schoolvakanties! BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm ai Pri/zen zijn p.p., tenzianders vermeld. Pri/zen zijn end evi verplichte bi/komende kosten, res.kosten en Calamileitenfonds. vgP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3