gezondheid 139 zaterdag 23 juni 2012 Bij de aanschaf van sportattributen hangen schoenen er vaak bij. Maar goede schoenen zijn juist belangrijk om blessures te voorkomen. foto RCBstock maal een maat groter is, om de voet goed te laten afwikkelen. „Heeft iemand die ruimte niet, dan ontstaan de bekende blauwe teennagels. Hoewel je die ook wel ziet bij mensen die met hun tenen klauwen." Voor wie meer dan drie keer per week hardloopt, wat bij het trai nen voor een wedstrijd algauw het geval is, raadt Broerse aan twee paar schoenen afwisselend te dra gen. „Doordat de schoen met een langere tussenpoos wordt gedra gen, kan de demping beter terugke ren. Met schoenen die je afwisse lend draagt, doe je uiteindelijk lan ger dan met schoenen waarop je achter elkaar loopt." Waarom veel geld uitgeven, tussen de 120 en 160 euro, als van dezelf de merken ook een goedkopere schoen bestaan? Broerse: „Die wor den door dezelfde fabrikanten ge maakt. Die kleden de dure schoen uit door vervanging van de kunst stof hielkap door een hielkap van karton. Dempende elementen wor den uit de zolen gehaald. De dicht heid van zolen wordt geringer ge maakt. Op het eerste oog ziet die goedkope schoen er prima uit, maar de demping is veel geringer en dan ook zo versleten. Dat is eveneens een oorzaak van veel blessureleed." reageren? r gezondheid@wegener.nl Trendgevoelig 9 Voetballers van de juiste schoenen voorzien, doet StarShoe niet meer. De kijkers van het EK die zelf ook een aardig balletje weten te trap pen, zijn te trendgevoelig. Broerse: „Zij willen de grasmat op met de zelfde schoenen als Messi. Ook al lopen ze hier proef, ze gaan uitein delijk weg met de voetbalschoen die ze al in hun hoofd hadden." Ze komen er wel op terug, stelt Broerse. Voetballers met ernstige blessures zijn bereid een knieval te doen voor de geschikte schoen. Blessures Blessures die ontstaan door het dra gen van verkeerde schoenen: 9 Pijn aan achillespees Achillespeesontsteking. Pijnklach- ten komen voor tussen het hiel- been tot ongeveer 10 centimeter erboven. Meestal ontstaan de klachten geleidelijk en nemen toe naarmate er wordt doorgetraind. Uiteindelijk kan de pijn zo vererge ren, dat die constant aanwezig is, ook bij bijvoorbeeld wandelen. Pijn aan voorzijde onderbeen Shin splints, stressfractuur, compar timentsyndroom en m. tibialis ante rior syndroom. Komt meestal voor aan voorzijde scheenbeen. Pijn aan buitenzijde knie De zogenaamde runnersknee. 9 Pijn aan binnenzijde knie Veroorzaakt door rekkrachten aan de binnenste knieband. maar goed ook. Het heeft nare blessures voorkomen. Broerse selecteert drie typen neu trale schoenen. Uiteindelijk blijkt er maar één geschikt. „Een neutra le schoen is pas een neutrale schoen als die de drager ook zo laat lopen", is de in jaren opge bouwde ervaring van Broerse. Want zelfs voor een specialist als hij heeft de inkoop van het juiste - assortiment heel wat voeten in de aarde. „Wij testen eerst alle schoenen. Ilc ben een neutraal loper, mijn colle ga een pronatie-loper. Als de fabri kanten met producten komen die bij ons al niet doen wat ze belo ven, vallen ze af. En geloof me, we hebben geen fabrikanten die stee vast met alleen maar goede hard loopschoenen komen; onze selec tie pakt elk halfjaar weer anders uit. Met als nadeel voor de klant dat die nooit zonder meer kan vasthouden aan een bepaald type hardloopschoen." Wie denkt dat de neutrale schoen er minder fors uitziet, heeft het mis. In uiterlijk verschilt die niet van de anti-pronatie schoen waar op bijna de helft van de hardlo pers holt; dezelfde hoge hak en zool, voorzien van forse demping, en hetzelfde grove rasterwerk op de bovenkant. Ondanks alle inno vaties is er nog geen goede dunne dempende laag ontwikkeld. En met leuk, glad leer bovenop kan de schoen niet meer ademen. De grootte van loopschoenen blijkt voor sommige vrouwen een pijnlijk punt. „We hebben hier voor een hardloopster op maat ge maakte schoenen geleverd. Ze le verde ze weer bij ons in, omdat die wel twee schoenmaten groter bleken dan dat zij gewend was." Het is volgens Broerse noodzake lijk dat een hardloopschoen mini Verkeerd schoeisel is vaak oorzaak van sportblessures. Maar hoe vind je de passende schoen? door Dora Rovers Addiction, Adrenaline, Sha dow en Jazz: het zijn slechts een paar exempla ren uit het schier eindelo ze aanbod van schoenen waarover de hardloper na 1.500 tot 2.000 af gelegde kilometers opnieuw de be schikking heeft. 'Doe mij maar de zelfde' werkt niet. Want elke zich zelf respecterende schoenfabrikant voorziet de opvolger van een be paald type schoen weer van 'nieuw' technisch vernuft. De lo per staat dan ook elke keer weer voor een lastige keuze. Een bezoek aan de vestiging van StarShoe in Breda werkt ontnuch terend. Het gaat niet om de mooi ste, slankste, felste loopschoen, maar om de voet. Aan de wand hangen sterk vergrote afdrukken van typen voeten; platvoet, knik- voet, neutrale voet, holvoet. „Je kunt er allemaal mee hollen", zegt fysiotherapeut en sportschoenver koper Erik Broerse geruststellend. „Dankzij het vele goede schoeisel lopen er mensen hard, die dat an ders niet zouden kunnen." Maar weinig hardlopers beschik ken over de ideale voet. Broerse en zijn collega's, ook die in de filialen in Zeist en Zoetermeer, zijn daar om fysiotherapeut/verkoper. Bij hen kloppen veel sporters ten ein de raad aan met pijnlijke kwetsu ren. En het gaat bij volkssport numme- ro vier wel eens mis. Onderzoeks instituut TNO'concludeerde dat bijna een derde van de 1,4 miljoen recreatief hardlopers blessures op loopt. Door verkeerd schoeisel ont staan klachten aan achillespees, on derbeen en aan de knie. De aanpak bij StarShoe is grondig. Via een spiegel wordt bekeken op welke plekken de voet de grond raakt, en of die links en rechts even lang en breed is. Die van mij blijken, hoewel even lang, een mil limeter in breedte te verschillen. Broerse pakt mijn voet op en buigt hem naar voren. „Korte kuit spieren", zegt hij en kijkt met een schuin oog naar de boosdoener; de laarzen met hak die ik net heb uitgedaan. De gebruikelijke testbaan met ca mera op enkelhoogte bestaat hier uit zowel een harde als een zachte ondergrond. Op dat laatste par cours wordt allereerst bekeken hoe iemand op blote voeten rent, een fase waaraan veel hardloopwinkels voorbijgaan. „Je bent een neutrale loper", zegt Broerse na de vier baantjes die ik op blote voeten ren. Een conclusie die niet strookt met de aankoop van anti-pronatie- schoenen, waarop ik al een paar jaar loop om het overmatig inzak ken van de enkel te voorkomen. Nieuwsgierig bekijk ik de opna men en zie dat mijn enkels inder daad niet noemenswaardig naar binnen vallen. Dan nemen we de proef op de som met mijn huidige, dus verkeerde, hardloopschoen. Ondanks de correctie land ik op dezelfde manier als blootsvoets en ik wikkel op dezelfde wijze af. Een anti-pronatieschoen, die niet doet waarvoor die bedoeld is. En dat is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39