Met of zonder spits? 32|spi Portugal heeft geen voorkeur voor tegenstander zaterdag 23 juni 2012 Spanje won nog nooit op een eindronde van Frankrijk. De Fran sen wonnen vijf van de zes duels. WARSCHAU - Portugal treft in de halve finale van het EK sowieso een land uit de buurt, maar bonds coach Paulo Bento heeft geen voor keur voor Spanje of Frankrijk. „Bei de ploegen spelen goed georgani seerd, dus daarom heb ik geen voorkeur", zei Bento. Portugal versloeg donderdag in de eerste kwartfinale van het EK Tsjechië met 1-0. Vanavond spelen Spanje en Frankrijk hun kwartfina le. Hoewel Spanje titelverdediger en wereldkampioen is, mag ook Frankrijk historisch gezien als een heel zware tegenstander worden gezien voor Portugal. Tijdens de EK's in 1984, 2000 en 2006 verlo ren de Portugezen steeds van Frankrijk in de halve finale. Bento heeft hoe dan ook een groot vertrouwen in zijn team en vindt de plaats voor Portugal in de halve finales meer dan terecht. „Ik heb me nooit zorgen gemaakt over de spelers van dit team, want ze hebben veel kwaliteit en werken heel hard." Direct na de gewonnen kwartfina le keek vedette Cristiano Ronaldo al uit naar de confrontatie met Spanje of Frankrijk. „We zijn alle maal dolgelukkig, maar we weten dat de volgende wedstrijd heel zwaar zal worden", sprak de aan valler die tien minuten voor tijd de enige treffer tegen Tsjechië maakte. „Maar dit is een volwas sen team. We zijn er klaar voor. We hadden de kwaliteit om naar de halve finale te gaan en dat heb ben we bewezen." Portugal moet het in de halve fina le stellen zonder Helder Postiga. De aanvaller van Real Zaragoza liep in de eerste helft van het duel met Tsjechië een hamstringblessu re op. „We moeten de blessure nog na der bekijken", zei teamarts Henri que Jones. „Maar ik ga ervan uit dat de halve finale niet haalbaar is, want hij moet zeker een aantal da gen rust houden. We gaan er alles aan doen om hem fit te krijgen voor de finale." De aftocht van Postiga. foto AP EK in het kort De Tsjechische international Theodor Cebre Selassie stapt over naar de Duitse voetbalclub Werder Bremen. De vleugelverdedi ger heeft een contract getekend tot de zomer van 2016. Gebre Se lassie komt van de Tsjechische kampioen Slovan Liberec. De Spanjaarden zijn er nog niet uit hoe het nationaal elftal het beste kan spelen. Met of zonder spits, dat is de vraag. Vanavond wacht voor de titelverdediger tij dens de kwartfinale van het EK de ontmoeting met Frankrijk in Donetsk. door Theo Brinkman KIEV - Voetballen doe je met een spits. Toch? Of juist niet? In Span je komen ze er niet helemaal uit. Vanavond speelt de regerend Euro pees en wereldkampioen zijn kwartfinale tegen Frankrijk. Met spits of zonder spits? Voetballen zonder spits, da's toch een beetje kaal. Een kerstboom zonder piek. Je kunt wel aangevers hebben, maar dat alleen is niet ge noeg. Een centrumspits is de afma ker. Niet voor niets zijn spitsen vaak onderwerp van gesprek. Moest Oranje nou met Huntelaar spelen of met Van Persie? En wie zou ze er bij de Duitsers in schie ten: Gomez of toch Klose? Bij de Italianen: Cassano, of Balotelli, of toch Di Natale? De Spanjaarden daarentegen hebben een ander vraagstuk: moeten we eigenlijk wel met een spits spelen? Met zo veel spelers van Barcelona in de ploeg, is het logisch en onvermijde lijk dat het spel lijkt op dat van de Catalaanse wonderploeg. Met het bijbehorende combinatievoetbal en zijn vele positiewisselingen. Het enige probleem is: in het Spaanse elftal moeten de Barcelo- nezen het doen zonder Messi. De afgelopen jaren bleek het voor Spanje geen probleem. Doorgaans stond David Villa in het centrum van de aanval. Maar hij is er nu niet bij vanwege een blessure. Bij afwezigheid van Villa probeerde bondscoach Vicente del Bosque het in de eerste wedstrijd van het toernooi zonder centrumspits. Aanvallende middenvelder Cesc Fabregas moest de rol van diepste aanvaller vertolken. En zowaar, Fa bregas maakte het enige doelpunt tegen Italië (1-1). Toch was er kri tiek op het team. Te veel breien, te weinig stootkracht. Er moest mis schien toch maar een spits in. De beschikbare spitsen stemmen de Spanjaarden niet vrolijk. Fer nando Torres, die de plaats van Fa bregas overnam, past niet echt bij het combinatievoetbal dat Spanje speelt Torres heeft krediet, dat wel. Hij schoot Spanje in 2008 naar de Europese titel. En hij scoor de tegen Ierland twee goals. Van de andere twee opties, Fernan do Llórente en Alvaro Negredo, is die tweede wel meer een teamspe ler. Maar de aanvaller van Sevilla staat bij het nationale elftal laag in de hiërarchie. Zo is het zowel met als zonder spits een beetje behel pen voor Spanje. Of het voor de derde keer op rij een toernooi kan winnen, blijft dan ook de vraag. Vanavond in Donetsk is Frankrijk de eerste horde in de knock-outfa- se. De hoop is dat de Fransen meer initiatief zullen nemen dan de tegenstanders in de groepsfase, waardoor er meer ruimte komt voor het Spaanse combinatievoet bal. En dan maakt het eigenlijk niet zo heel veel uit of er nou wel een spits staat of niet. Voor de Fransen is het de vraag hoe zij de nederlaag tegen Zwe den, in de laatste groepswedstrijd, hebben verwerkt. Direct na dat duel donderde het flink in de kleedkapier. Diverse spelers zei den elkaar de waarheid. Volgens bondscoach Laurent Blanc hoeft dat niet erg te zijn. Beter elkaar ver tellen waar het op staat dan Onvre de laten smeulen, meent de coach. De nederlaag tegen Zweden had bovendien een voordeel: Frankrijk speelt vanavond in Donetsk, de stad waar de ploeg zijn thuisbasis tijdens dit EK heeft. Reistijd had de ploeg gisteren dus niet. Franck Ribéry is fit genoeg om vanavond met Frankrijk in de kwartfinale te spelen tegen Spanje. Bondscoach Laurent Blanc meldde gisteren dat de aanvaller van Bayern München voldoende is her steld van een blessure. Samir Nasri, die eveneens aangeslagen uit het laatste groepsduel met Zweden kwam, kan in Donetsk ook van het begin af aan meedoen. Het is onzeker of de Italiaanse mid denvelder Thiago Motta morgen inzetbaar is tijdens de kwartfinale tegen Enge land. Hij kampt met een ham stringblessu re. Motta kon gisteren wel trainen, maar vol gens de teamarts moet nog blijken of hij fit genoeg is om te spelen. Verdediger Giorgio Chiellini doet verder zijn best om eventueel later in het toernooi nog in actie te kun nen komen. Chiellini heeft net als Motta last van zijn hamstring. Die blessure liep hij afgelopen maan dag op in de met 2-0 gewonnen wedstrijd tegen Ierland. Fernando Torres (links), hier in duel met de Kroaat Corluka, past niet echt bij het combinatievoetbal dat Spanje speelt. foto Kamil Krzaczynski/EPA Aanvaller Milan Baros van Tsjechië stopt als in ternational. De 30-jarïge Baros maak te 41 doel punten in 93 wedstrij den voor de nationale ploeg. Aanvoerder Tomas Rosic- ky (31) twij felt nog over het vervolg van zijn interlandloopbaan. Blessures begin nen volgens hem hun tol te eisen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 32