op volle toeren Samen uit? Toch maar beter van niet sport! 3i De skybox 'Bij Portugal hoor je geen speler klagen over Ronaldo' De Engelse bondscoach Roy Hodgson zaterdag 23 juni 2012 V-' de gelijkmaker van de Grieken - met een kanonskogel weer op voorsprong. foto Oliver Weiken/EPA Na alle trammelant in de aanloop naar het EK was voor Engeland en Italië het bereiken van de kwartfinale al een succes. Beide ploegen treffen elkaar morgen. door Theo Brinkman Ze zouden zo met elkaar mee kunnen vliegen van daag, de Engelsen en de Italianen. Beide teams hebben hun 'thuisbasis' in Krakau. Vandaag stappen ze in het vlieg tuig naar Kiev om morgen hun kwartfinale van het EK tegen el kaar te spelen. Met Wayne Rooney (Engeland) en Mario Balotelli (Italië) aan boord ben je haast verzekerd van malle fratsen tijdens de vlucht. Rooney houdt zich de laatste tijd redelijk koest, maar Balotelli weet ook tij dens dit EK bijna dagelijks de aan dacht te trekken. Uitspattingen in zijn privéleven, weergaloze acties op het veld, vreselijke overtredin gen, ongepaste gebaren of opmer kingen: altijd is er wel wat met het probleemkind. Maandag nog vond hij het nodig om na zijn doelpunt tegen Ierland niet gewoon te juichen, maar ook bondscoach Cesare Prandelli een veeg uit de pan te geven. Ploegge noot Bonucci wist Balotelli op tijd te 'kalmeren' en voorkwam daar mee al te schaamteloze taferelen. Hilariteit verzekerd dus, tijdens zo'n vlucht. En nog los daarvan: bij beide ploegen is de sfeer dezer dagen toch al uitstekend. Bij Italië werd de voorbereiding overscha duwd door het omkoopschandaal in het Italiaanse voetbal. Bij Engeland waren er meerdere hobbels die ervoor zorgden dat de verwachtingen niet hoog gespan nen waren. Iets meer dan een maand voor het EK had Engeland nog niet eens een bondscoach. Fabio Capello was in februari opge stapt en daarna duurde het lang voordat een opvolger werd be noemd. Pas begin mei werd Hodgson aangesteld. Daar kwam bij dat diverse spelers geblesseerd afhaakten (met Frank Lamp'ard als belangrijkste) en dat Rooney de eerste twee wedstrijden geschorst aan de kant zou zitten. En dan was er nog die armetierige trai ningsaccommodatie die in Krakau was uitgezocht. Nee, met de Engel sen kon het niet veel worden. Maar Hodgson heeft in korte tijd een eenheid weten te maken van het team. Een ploeg zonder spekta kel, maar met degelijk afwachtend, gegroepeerd en gedisciplineerd spel. Een beetje Italiaans, zou je kunnen zeggen. En nu Rooney er weer bij is kan het 'alleen nog maar beter' gaan. Die speelwijze, gevoegd bij de individuele kwalitei ten van enkele topspelers, zou En geland zomaar naar zijn eerste hal ve finale sinds het EK van 1996 kunnen leiden. Mocht dat lukken, dan is het maar de vraag of een ge zamenlijke terugvlucht met de Ita lianen en Balotelli ook nog een goed idee is. Misschien toch maar beter om twee toestellen te reserve- Marco de Swart/ANP door Dick Hofland Het zat niet goed bij Oranje, maar dat het één grote oorlog was, vindt ze overdreven. „Natuurlijk zijn er ego's en natuurlijk balen spelers die niet in de basis staan, maar dat is altijd het geval'-', zegt Barbara Barend. De hoofdredacteur van sportblad Helden is al weer een tijdje 'zonder heimwee' thuis na de uitschakeling van 'het meest toegankelijke elftal van allemaal'. Van Persie bijvoorbeeld was echt niet anders dan anders. „Twee jaar geleden bij het WK er gerde niemand zich aan hem en toen zonderde hij zich net zo af als tijdens dit EK. Maar nu ko men er ineens verhalen los dat andere spelers daar kritiek op hadden. Komt natuurlijk omdat de prestaties slecht waren en omdat hij niet met de pers wilde praten. Het is allemaal een beetje overtrokken. Het enige waar de spelers zich echt aan hebben geërgerd is dat er is gelekt naar de pers, met name over trainingen." Maar verder: voornamelijk leuke jongens, die niet moeilijk doen. „Ik heb drie keer een speler bijna een uur kunnen interviewen, zonder pro blemen. Alleen bondscoach Van Marwijk is nooit te spreken." Toch was het iets anders dan twee jaar geleden bij het WK in Zuid-Afrika. „Daar was ik bijna onderdeel van het team. Nu was er meer afstand." Bovendien zat ze destijds in Johannesburg en nu voornamelijk in Kra kau. „Niet echt het epicentrum van het EK." Toch vindt ze het altijd weer leuk, zo'n evene ment Zeker ook door de oranjesupporters. Maar over het spel kan ze deze keer niet anders dan kritisch zijn. „Ze hebben er niets van ge maakt. Je kunt zeggen dat het met wat meer ge luk tegen Denemarken misschien iets anders was gelopen, je kunt kritiek hebben op de sa menstelling van de selectie en op de aanpak van Van Marwijk, maar uiteindelijk was Oranje deze keer gewoon niet goed genoeg." Jammer, maar thuis voor de buis kijkt ze net zo lief naar de andere helden. Ronaldo voorop. „Fantastisch. Een fenomeen. Hij speelt gewel dig, heeft geld, een mooie auto en mooie vrou wen. Al die mensen die hem arrogant vinden, zijn alleen maar jaloers. Ik heb voor het blad 'Helden' gesproken met Ruud van Nistelrooij en Royston Drenthe, die met Ronaïdo bij Real Madrid hebben gespeeld. Zij vinden hem een hele fijne teamgenoot. Bij Portugal hoor je toch ook geen enkele speler over hem klagen?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31