Duitsers na rust 30 Wij gaan Europa in 'Viva Hollandia' werd regelmatig gezongen m u zaterdag 23 juni 2012 (West-)Duitsland neemt voor de elfde keer deel aan het EK voet bal, het vaakst van alle ploegen. Miróslav Klose is na Gerd Müller de beste schutter van Duitsland. In 106 interlands schoot hij 59 keer raak. door Danny van den Broek Oranje deed tot nu toe acht keer mee op een Europees titeltoernooi. Vandaag: André Ooijer over het EK van 2008. Als er één ervaring heeft met het spelen in de 'Poule des Doods', is het André Ooijer (37) wel. „Op het WK van 2006 over leefden we de groep met Argenti nië, Ivoorkust en Servië. En twee jaar later zaten we bij het EK in een poule met Italië, Frankrijk en Roemenië. Zulke landen. Dat vind ik juist mooi. Meestal zijn het ge weldige wedstrijden. Elk duel moet je winnen. Een tweede kans krijg je niet." Oranje opende het toernooi op da verende wijze met een 3-0 zege op wereldkampioen Italië. „Ik had al vrij snel in de smiezen, dat het goed zou gaan. We zaten er zó kort op in de duels. Ik merkte het ook aan de Italianen. Ze hadden ontzag voor ons." De ontlading in de kleedkamer was groots. „Wolter Kroes had die hit. 'Viva Hollandia'. Dat hebben we regelmatig gezongen. In de bus was het één chaos. Vond ik leuk om te zien. Er zaten genoeg spe lers bij die alles al hadden meege maakt. Van Frankrijk wonnen we met 4-1. Al kwamen we een paar keer goed weg. Zelf kreeg ik de bal vol op de hand toen ik een schot van Henry blokte. Zuivere straf schop. Er werd niet voor gefloten. Henry werd helemaal gek. 'Zeg dat het hands was. Kom op. Dat was hands', riep-ie tegen me. Ik heb niets gezegd. Ik liep gewoon weg." Na de 2-0 tegen Roemenië werd de vreugde over het bereiken van de kwartfinale overschaduwd door de dood van het te vroeg ge boren kindje van Khalid Boulah- rouz en zijn vrouw. „Een drama. Ik heb er zelf vier. Je kinderen zijn je alles. Tegelijkertijd maakte het ons als team heel erg hecht. 'Bou- la' wilde spelen tegen Rusland. Voetbal geeft je kracht op zon mo ment. We hadden er ook alle ver trouwen in dat we die wedstrijd gingen winnen." Maar Oranje ver loor na verlenging met 3-1 van de ploeg van Guus Hiddink. „Vlak voor tijd maakte Ruud van Nistel- rooij de 1-1. Nu gaan we erop en er over, dacht ik nog. Wij hadden Van Persie, Van der Vaart en Sneij- der. Dat kon niet misgaan. Maar Guus kende onze zwakke punten en speelde daar handig op in. In de bus kwam het besef. Dit was echt een gemiste kans. Want zo gaat dat met Nederland. Wij ko men nooit naar een toernooi om mee te doen. Wij zijn altijd een van de favorieten. Speel je in Oran je, dan kom je-om te winnen." zie onze website:sport Bekijk de bijbehorende beelden op de site en iPad-app 9 Het spelbeeld van Duitsland tegen Griekenland was conform de politieke verhoudingen: de Duitsers dominant, de Grieken als opgejaagd wild. 9 Topfavoriet Duitsland neemt het donderdag in de halve finale op tegen Italië of Engeland. door Roel Wiche GDANSK - In Gdansk, de stad waar decennialang Duits de voertaal was, liet Die Mannschaft zich gis teravond uitvoerig bejubelen. In een duel dat niet alleen sportief maar ook politiek een grote lading had gekregen, dwong de topfavo riet van dit EK elf dappere, maar hulpeloze Grieken op de knieën: 4-2. Duitsland wacht nu in de hal ve fmale, donderdag in Warschau, een confrontatie met de winnaar van Italië-Engeland. Niemand zal na de eerste twee EK-weken nog tegenspreken dat Duitsland een van de grote kandi daten is voor de titel, wellicht dé topkandidaat. De ploeg is de trend setter van het moderne voetbal, op alle fronten. De traditionele Duitse waarden - kracht, wed strijdmentaliteit - zijn gekoppeld aan verfijnde techniek en dyna misch combinatievoetbal, zelfs met een vleugje samba. Het is de beloning van een jaren lang masterplan, waarin grote na druk werd gelegd op het verster ken van de jeugdopleidingen in heel het land. De kroon op het werk kan binnenkort volgen. Heel Duitsland wacht al zestien jaar (EK 1996) op een grote titel. Beladen was het duel zeker, al had dat weinig met voetbal te maken. Duitsland-Griekenland, dat was niet alleen de topfavoriet tegen de underdog, maar ook de rijke ban kier tegen de paria van Europa. Bondskanselier Angela Merkel KWARTFINALE Duitsland 4 Griekenland 2 klapte haar handen stuk op de tri bune in Gdansk. De Duitse bondscoach Joachim Löw trok zich niks aan van de voet balwet dat je nooit een winnend team moet wijzigen en had zijn ploeg op liefst drie posities aange past. Verrassend was de basisplaats van Miróslav Klose, die verkozen was boven Mario Gomez, met twee treffers de beul van Oranje. Het spelbeeld was conform de poli tieke verhoudingen: de Duitsers dominant, de Grieken als opge jaagd wild. De ene na de andere zaalvoetbalaanval rolde naar het doel van Sifakis, maar niemand slaagde erin het nekschot te geven. De tweeduizend Griekse fans mochten zo blijven hopen op een wonder. Pas vlak voor rust wist de Duitse captain, Philipp Lahm, met een ziedend schot een bres te slaan in het blauwwitte cordon: 1-0. De wedstrijd, tot dan toe uiterst eenzijdig, leek gespeeld. Maar de Grieken toonden karakter, in een ultieme poging om het volk enige verlichting te schenken in deze rampzalige crisistijd. Samaras (ex-Heerenveen) scoorde vroeg in de tweede helft de gelijkmaker en op de pleinen van Athene regeer de weer de hoop. Maar niet voor land. Met een krachtige volley her stelde Khedira de status quo, waar na ook Miróslav Klose zijn uitver kiezing waarmaakte: 3-1. Een gena deloos schot (4-1) van Reus onder streepte de suprematie van de Duitsers. De Grieken mochten nog iets terug doen via Salpingidis (penalty), maar dat was niet eens een troost. Duitsland is de baas, niet alleen in de politiek, maar ook op het veld. Sami Khedira zet Duitsland - kort na EK voetbal in cijfers Gdansk. Duitsland-Griekenland 4-2 (1-0). 39. Lahm 1-0, 55. Samaras 1-1, 61. Khedira 2-1, 68. Klose 3-1, 74. Reus 4-1, 89. Salpingi dis 4-2 (strafschop). Scheidsrechter: Skomina (Slv). Toeschouwers: 38.546. Gele kaart: Sama ras, Papastathopoulos (Griekenland). Duitsland: Neuer; J Boateng, Hummels, Bads- tuber en Lahm; Schweinsteiger, Reus (80. Götze), Özil, Khedira en Schürrle (67. Müller); Klose (80. Gómez). Griekenland: Sifakis; Torossidis, Papastatho poulos, Papadopoulos en Tzavellas (46. Fota- kis); Makos (72. Liberopoulos), Ninis (46. Ge- kas), Katsouranis, Maniatis en Samaras; Salpin gidis. Topscorers: 1. Ronaldo (Por), Dzagojev (Rus), Gomez (Dui), Mandzukic (Kro) 3, 4. Sjevtsjen- ko (Oek), Pilar (Tsj), Bendtner (Den), Torres, Fabregas (Spa), Jiracek (Tsj), Krohn-Dehli (Den), Ibrahimovic (Zwe) 2,13. Van Persie, Van der Vaart (Ned), Lewandowski, Blaszczykowski (Pol), Gekas, Salpingidis, Karagounis, Samaras (Gri), Pavlioetsjenko, Sjirokov (Rus), Di Natale, Pirlo, Cassano, Balotelli (Ita), Silva, Navas (Spa), St. Ledger (Ier), Jelavic (Kro), Nasri, Ménez, Ca- baye (Fra), Lescott, Carroll, Walcott, Welbeck, Rooney (Eng), Mellberg, Larsson (Zwe), Pepe, Helder Postiga, Varela (Por), Bender, Podolski, Lahm, Klose, Reus, Khedira (Dui), 1. Eigen goal: Johnson (Eng). André Ooijer EK voetbsi de weg naar de finale KWARTFINALE V do 21 juni, 20:45 HALVE FINALE V FINALE V Tsjechië Warschau IQ I Portugal za 23 juni, 20:45 Donetsk Span ie I li p| Frankrijk vr 22 juni, 20:45 Gdansk I I Duitsland Griekenland 0 zo 24 juni, 20:45 Kiev HH Engeland li l Italië wo 27 juni, 20:45 Portugal j Gdansk Warschau POLEN Donetsk zo 1 juli, 20:45 Kiev OEKRAÏNE Donetsk* do 28 juni, 20:45 Duitsland Giorgos Samaras is trefzeker tegen Duitsland. Zijn gelijkmaker (1-1) bleek slechts uitstel van executie voor de Grieken. foto Gero Breloer/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30