Eerste dorp zonder school 'Het was zo heerlijk, die kleine school' WALCHEREN Strand Goese Sas dicht door munitie Drie keer betrapt zonder rijbewijs almanak Hollandse Nieuwe ZATERDAG 23 juni 2012 21 School Ritthem dicht door Maurits Sep RITTHEM - Ritthem valt de twijfel achtige eer te beurt het eerste dorp op Walcheren te zijn waar geen basisschool meer is. Vrijdag is de Burcht-Rietheim definitief ge sloten. De Ritthemse vestiging van deze protestants-christelijke basisschool - die ook een school in Oost-Sou burg heeft - was te klein gewor den. Er zaten dit jaar nog maar 33 kinderen op en er zouden er ze ven vertrekken en slechts één bij komen. Er zouden volgend jaar zelfs maar twee kleuters zijn. In overleg met de ouders heeft de schooldirectie daarom in februari besloten de school te sluiten. Sluiting van scholen omdat ze te klein worden, is een gevaar dat in meer Walcherse dorpen speelt, met name in de gemeente Veere. Daar wordt een spreidingsplan voor het onderwijs gemaakt om oplossingen te vinden voor de toe komst. Intussen nemen sommige scholen zelf al stappen. In Oostka- pelle hebben de openbare basis school De Knotwilg en de protes tants-christelijke Regenboog- school besloten om samen verder te gaan in één gebouw, dat van de Regenboogschool. Ze gaan samen verder als Samenwerkingsschool Oostkapelle. Gisteravond was de af scheidsreceptie van De Knotwilg, woensdag is de verhuizing. In Big- gekerke klinkt de roep vanuit de inwoners om de bouw van een nieuw schoolgebouw - en dus be houd van de school - steeds luider. Maar de gemeente wacht op het aangekondigde spreidingsplan. De Lonneboot in Nieuw- en Sint Joosland is al een combinatie- school, en is door de komst van kinderen uit de Mortiere nog min der kwetsbaar geworden. door Pieter van Geldere RITTHEM - Alsof het zo moest zijn pakten donkere wolken zich giste ren samen boven Ritthem. Symbo lisch voor de laatste schooldag van de kinderen van basisschool Burcht-Rietheim. De spelmiddag dreigde even in het water te vallen, maar uiteindelijk brak dan toch de zon door. Op het eerste gezicht denk je een klas te zien spelen. Maar als je beter kijkt naar de verschillende leeftijden, zie je dat dit de hele school is. Dat is volgens Ronald Melaard, vader van twee van de leerlingen, juist de kracht van de schpol. „Wij wonen in Oost-Souburg maar brengen de kinderen hier naar school. Als je de interactie ziet tussen de verschillende groe pen leeftijden, dat zie je op een grote school niet. Daar kennen ze elkaar alleen van dezelfde klas. Ik vind het jammer dat ik de keuze voor die kleinschaligheid niet meer heb." Moeder Annemarie Vos beaamt dit. „Het is natuurlijk ook jammer dat ze nu naar Oost-Souburg moe ten. Dat is vooral voor de ouders van kleine kinderen een geregel. Onderling hebben de ouders al een rijschema gemaakt. Maar de kinderen zijn goed voorbereid. Ze zijn al op hun nieuwe school we zen kijken", zegt Vol. „Net toen de hele school buiten speelde, kwa men ze een kijkje nemen. Toen was het wij/zij-gevoel even heel sterk, maar ik verwacht dat dat snel afneemt." Bovenbouwleerlin gen Fenna Wondergem en Tho mas Osté moeten nog een jaar op de basisschool, in Oost-Souburg dus. Fenna: „Ik vind het wel leuk dat ik meer vriendinnen in de klas krijg. Nu zijn we maar met z'n zessen." Ze wil later schoonheidsspecialiste worden. Thomas vindt de afstand geen probleem. „We moeten nu een stukje fietsen, maar gelukkig niet ver. We hebben al een aantal middagen les gehad op de nieuwe school. Donderdagmiddag nog voor het laatst. Ik weet nog niet wat ik later wil gaan doen. Eerst de havo of vwo." Deze kinderen lijken het dus niet verschrikkelijk te vinden dat ze de school elders moeten afmaken. „Toch is het voor het dorp erg jam mer", zegt Miranda van Keulen. Ook zij heeft kinderen op het schooltje en heeft vroeger zelf in Ritthem op school gezeten. „Heer lijk dat kleinschalige. We gingen veel naar buiten, met Fort Rariime- kens in de buurt. We hebben toen nog het 100-jarig bestaan gevierd. Alle kinderen waren verkleed. Dat staat me nog goed bij. Het is hier ook echt fijn om te wonen. Ik vind het daarom jammer dat de plannen voor een nieuwbouwwijk- je nooit zijn doorgegaan. Met nieuwbouw heb je als dorp nog een toekomst." Bekijk ook de video over de laatste school in Ritthem op www.pzc.nl/video Tussen de buien door zoeken alle leerlingen en enkele leerkrachten van De Burcht-Rietheim een plekje voor de laatste foto bij hun school. Na de lunch breekt dan toch de zon door en kunnen ze beginnen aan hun spelmiddag. foto Lex de Meester WILHELMINADORP - Als het strand weer wordt, is het Oosterscheldes- trand bij het Goese Sas deze zo mer niet beschikbaar. Bureau Zee weringen kan het strand niet vrij geven op 1 juli, zoals beloofd, van wege munitievondsten bij de dijk- versterkingswerken aan het dijk vak bij Wilhelminadorp. De dijkverzwaring heeft ernstige vertraging opgelopen toen-er in april twee keer een granaat werd gevonden. Woordvoerster Anneke McGovern van Bureau Zeewerin gen: „Toen was de eerste vondst geen incident meer en hebben we zes weken stilgelegen om nader on derzoek te doen." Nu wordt voor het dijkwerk uit elke meter van het werkgebied gepeild op muni tie in de grond. Het publiek moet op veilige afstand blijven. Behalve het strand zijn ook de duikplaat- sen niet toegankelijk. Wel is het binnendijkse fietspad en het slui- zenplateau vrij begaanbaar. KOUDEKERKE - Een 27-jarige Middel burger heeft donderdagavond zijn auto moeten afstaan aan de politie. De man werd op de Middelburgse straat in Koudekerke betrapt op het besturen van de auto zonder dat hij in het bezit is van een rijbe wijs. Omdat hij al twee keer eerder zonder rijbewijs in een auto had. gereden, werd zijn wagen door de politie in beslag genomen. De Hollandse Nieuwe is elk jaar weer beter dan het vorige. Zo langza merhand is er niemand meer die zich nog maar iets van dit soort verkoop praatjes aantrekt. Gewoon eentjê ko pen, in het keelgat laten glijden en zeifoordelen, das nog altijd de beste graadmeter. De Terneuzense zestiger laat zich door niemand nog iets wijsmaken Tip? redactie@pzc.n! als het om haring gaat, maar ande ren geeft hij graag gevraagd en onge vraagd advies. Vorige week deed hij dat zonder bovengebit. Nauwelijks verstaanbaar en met de nodige con sumptie verhaalde hij over haring. En zo moest hij dat nog een paar da gen volhouden. „Want de haring is dit jaar zó mals dat ik mijn gebit er op stuk heb gebeten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 21