van Willem Bal: eenmaal andermaal cultuur17 Zoektocht talent voor Zing Zeeuws Antieke camera belicht zaterdag 23 juni 2012 Opengewerkte strooibussen in onderglazuur blauw, China 1700-1725. allesbehalve waterpas. De aanvoer zorgde voor een ruime versprei ding van het Chinese servies in Ne derland. Naarmate de handelscon tacten intensiever werden, zag je een culturele uitwisseling in de porseleinindustrie tot stand ko men. Blanco Nederlands aarde werk werd naar China verscheept om daar beschilderd te worden. En er werden door Nederlandse verzamelaars ook modellen en ont werptekeningen bij de Chinese fa brikanten ingediend. De porselei nen po op de expositie is daarvan een sprekend voorbeeld. Willem Frederik Bal (1880-1962) was de zoon van een bakker, die een winkel had aan de Kromme Weele in Middelburg. Het verza melen van antiek zat in de familie, Willem zag in elk geval zijn vader al een mooie collectie met oudhe den aanleggen. Later zou gezegd worden, dat Willem Bal een bevlo gen, maar ook excentriek verzame laar was. Zuinig, laten we zeggen gierig, was hij in elk geval. Hij bouwde een naam op, die tot ver over de grenzen met eerbied werd uitgesproken. Dat respect leverde hem ook in het buitenland goede contacten op tijdens zijn speur tochten naar waardevolle oudhe den. Tijdens de bange meidagen in 1940 bewaarde hij zijn breekbare collectie op de bodem van een wa terput. En tijdens de bezetting was de bakkersoven van zijn vader een goede schuilplaats voor het porse lein. Er zijn anekdotes over hem bekend. Hij had iets kluizenaarach tigs, met een pluizig touw in plaats van een riem om zijn veel te wijde broek op te houden. Toen hij tijdens een zoektocht op een Walchers boerenerf een ketting hond uit een prachtige Chinese po lychrome schotel zag eten, bood hij de boer een emaillen etensbak ter ruil aan. Die accepteerde. In zijn testament liet Bal het waar devolle deel van zijn verzameling aan de Nederlandse staat na. Met daarbij de bepaling, dat de collec tie in Middelburg moest worden tentoongesteld. Zo kwam de hele collectie in het Zeeuws Museum te recht. Waar een klein deel altijd wel te zien is. Met Eenmaal Ander maal wordt er eindelijk weer eens een groot gebaar gemaakt. Eenmaal Andermaal, de porselein- schatten van Willem Bal: tot 14 april 2013 Zeeuws Museum Middelburg. TERNEUZEN - 'Zing Zeeuws', de Zeeuwstalige variant op talenten jachten als Idols en Holland's Got Talent, mikt vooral op de jeugd en daarnaast ook op deelnemers die zich nog jeugdig genoeg voelen. Deze liedjeswedstrijd in Zeeuws dialect wordt dit jaar gehouden op vrijdag 16 november in Porgy en Bess in Terneuzen. De organisatie is in handen van de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) in samenwerking mt de Stichting De Zeeuwse Taele. De wedstrijd is be doeld om het gebruik van de Zeeuwse dialecten in de muziek te stimuleren. Wie zelf zijn zangkwaliteiten niet hoog genoeg inschat of er gewoon niks voor voelt op een podium te staan, kan alsnog meedoen. 'Zing Zeeuws' bestaat namelijk uit twee categorieën en biedt ook ruimte aan wie het leuk vindt een Zeeuw se tekst te schrijven en die door ie mand anders te laten uitvoeren. De inzendingen worden door een onafhankelijke jury beoordeeld. De wedstrijd eindigt met een op treden van de geselecteerde inzen dingen op 16 november in Porgy en Bess. SCEZ wil elk jaar een volledig Zeeuws evenement op touw zet ten. Dit jaar is dit 'Zing Zeeuws', in 2013 wordt dat een poëzie- of verhalenwedstrijd. De spelregels voor de liedjeswed strijd zijn te vinden op: www.int- zeeuws.nl en voor meer informa tie: SCEZ, tel.nr.: 06-30911599 of zingzeeuws@scez.nl HEINKENSZAND - Fotograaf Nor man Post geeft vanmiddag in gale rie 't Kunstuus in Heinkenszand vanaf 12.00 uur onder de titel 'Back to basic' demonstraties in het werken met droge en natte plaattechnieken van rond 1870. Post zal met een oude balgcamera fotograferen en de daarbij gebruik te glasplaten ter plekke ontwikke len, zodat gelijk de resultaten te zien zijn. Hij is zelf destijds verslin gerd geraakt aan de puurheid van de balgcamera en aan de oude foto techniek. Zijn voorkeur gaat uit naar de stijl van de Amerikaanse fotografe Sally Mann. Post kocht vijfjaar geleden zjin eer ste fatsoenlijke camera, een Canon 40D. In de digitale fotografie mist hij echter toch iets, dat hij wel vindt in de analoge fotografie. Post exposeert zijn werk tot en met 7 juli in galerie 't Kunstuus. Te zien woensdag t/m vrijdag 13.00 -18.00 uur, vrijdag ook 19.00 - 21.00 uur en zaterdag: 10.00 - 12.00 uur en 13.00 -16.00 uur. Middelburger Willem Bal (1880-1962) was een bevlogen verzamelaar. Fotografische impressie: Pim Top, Mathijs Labadie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17